• تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۰/۰۸/۲۶

اختلالات روانی دوران کودکی

کودکان نیز ممکن است به مشکلات روانی مشابه بزرگسالان مبتلا شوند، اما علائم آنها ممکن است متفاوت باشد. شما، به عنوان والدین باید علائم اختلالات روانی در کودکان را بشناسید و بدانید چگونه می‌توانید به آن‌ها کمک کنید. تشخیص بیماری روانی در کودکان برای والدین دشوار است. در نتیجه، بسیاری از کودکانی که می‌توانند با درمان حرفه ای بهبود یابند، کمک مورد نیاز خود را دریافت نمی‌کنند.

 

بیماری یا اختلالات روانی چیست؟

سلامت روان عبارت است از سلامت کلی نحوه تفکر، تنظیم احساسات و رفتار. بیماری روانی یا اختلال سلامت روان به عنوان الگوها یا تغییراتی در تفکر، احساس یا رفتار تعریف می‌شود که باعث ناراحتی یا اختلال در عملکرد فرد می‌شود.

اختلالات سلامت روان در کودکان عموماً به عنوان تأخیر یا اختلال در رشد تفکر، رفتار، مهارت‌های اجتماعی یا تنظیم احساسات متناسب با سن تعریف می‌شود. این مشکلات برای کودکان ناراحت کننده است و باعث می‌شود آن‌ها نتوانند عملکرد خوبی در مدرسه، خانه یا سایر موقعیت های اجتماعی داشته باشند.

 

موانع درمان اختلالات روانی دوران کودکی

درک اختلالات سلامت روان در کودکان می تواند دشوار باشد؛ زیرا رشد طبیعی دوران کودکی، سرشار از تغییر است. علاوه بر این، علائم یک اختلال ممکن است بسته به سن کودک متفاوت باشد یا کودک نتوانند توضیح دهد چه احساسی دارد یا چرا به طرز خاصی رفتار می‌کند.

اغلب نگرانی درباره انگ بیماری روانی، ترس استفاده از دارو یا هزینه درمان مانع از مراجعه والدین به مراکز درمانی برای مراقبت از کودکی مشکوک به بیماری روانی می‌شود.

 

اختلالات روانی رایج در بین کودکان

اختلالات سلامت روان در کودکان یا اختلالات رشدی شامل موارد زیر است:

 • اختلال کم‌توجهی، بیش فعالیADHD)): در مقایسه با اکثر کودکان همسن، کودکان مبتلا به ADHD در توجه، رفتارهای غیرارادی، بیش فعالی یا ترکیبی از این مسائل مشکلاتی دارند.

 • اختلال طیف اوتیسم :(ASD)اختلال طیف اوتیسم یک بیماری عصبی است که در اوایل کودکی و معمولاً قبل از 3 سالگی ظاهر می‌شود. اگرچه شدت ASD متفاوت است، کودک مبتلا به این اختلال در برقراری ارتباط و تعامل با دیگران مشکل دارد.

 • اختلالات اشتها (تغذیه‌ای): اختلالات تغذیه به عنوان شیفتگی به یک نوع بدن ایده‌آل، تفکر پریشان در مورد وزن و کاهش وزن، عادات غذایی نادرست و رژیم غذایی تعریف می‌شود. اختلالات تغذیه‌ای مانند بی‌اشتهایی عصبی، پرخوری عصبی و اختلال پرخوری، می‌تواند منجر به اختلال عملکرد عاطفی و اجتماعی و عوارض جسمی تهدید کننده‌ای برای زندگی شود.

 • افسردگی و سایر اختلالات خلقی: افسردگی کودکان احساس غم و اندوه مداوم و از دست دادن علاقه است که توانایی کودک برای عملکرد خوب در مدرسه و تعامل با دیگران را مختل می کند. اختلال دوقطبی منجر به نوسانات خلقی شدید بین افسردگی و اوج هیجان یا رفتاری افراطی می‌شود که تنها رها کردن کودک، بدون مراقب بسیار خطرناک است.

 • اختلال استرس پس از سانحه (PTSD): پریشانی عاطفی طولانی مدت، اضطراب، خاطرات ناراحت کننده، کابوس ها و رفتارهای مخرب در پاسخ به خشونت، سوء استفاده، آسیب جسمی، سوگ کودک در عزای عزیزان یا سایر آسیب‌های روحی و روانی است.

 

علائم هشدار دهنده‌ی بیماری روانی در کودکان چیست؟

علائم هشداردهنده ای که نشان می دهد کودک شما ممکن است اختلالات روانی داشته باشد عبارتند از:

 1. غم و اندوه مداوم (دو هفته یا بیشتر)

 2. کناره گیری یا اجتناب از تعاملات اجتماعی

 3. صدمه زدن به خود یا صحبت در مورد آسیب رساندن به خود

 4. صحبت در مورد مرگ یا خودکشی

 5. طغیان یا تحریک پذیری شدید

 6. رفتار خارج از کنترل که می تواند مضر باشد

 7. تغییرات شدید در خلق و خو، رفتار یا شخصیت

 8. تغییر در عادات غذایی

 9. کاهش وزن

 10. مشکل در خوابیدن

 11. سردرد یا معده درد مکرر

 12. مشکل در تمرکز

 13. تغییرات در عملکرد تحصیلی

 14. دوری یا غیبت از مدرسه

 

اگر  فرزندم مشکوک به بیماری روانی باشد، چه باید بکنم؟

اگر نگران سلامت روان کودک خود هستید، با پزشک کودک خود مشورت کنید. مسائلی که نگرانتان کرده است را برای وی شرح دهید. با معلم، دوستان نزدیک، بستگان یا سایر مراقبت کنندگان فرزندتان صحبت کنید تا ببینید آیا متوجه تغییراتی در رفتار فرزندتان شده اند یا خیر. این اطلاعات را با پزشک کودک خود در میان بگذارید.

 

نقش والدین در فرآیند درمان اختلال روانی کودک

والدین نقش مهمی در حمایت از برنامه درمانی کودک دارند. برای مراقبت از خود و فرزندتان باید کارهای زیر را انجام دهید:

 • دربار بیماری یا اختلال روانی کودک خود اطلاعات کسب کنید.

 • از مشاور و روانشناس کودک خود درباره نحوه پاسخگویی به فرزندتان و برخورد با رفتارهای دشوار راهنمایی بخواهید.

 • در برنامه های آموزشی والدین، به ویژه برنامه هایی که برای والدین کودکان مبتلا به بیماری روانی طراحی شده اند، ثبت نام کنید.

 • تکنیک های مدیریت استرس را بررسی کنید تا به شما کمک کند با آرامش پاسخ فرزند خود را بدهید.

 • به دنبال راه هایی برای آرامش و تفریح با فرزند خود باشید.

 • قوت ها و توانایی های فرزندتان را تحسین کنید.

 • با مدرسه فرزندتان هماهنگی کنید تا کودک تان از حمایت های لازم برخوردار شود.

کودکی مهم‌ترین دوره رشد هر انسان به شمار می‌رود. ما در مرکز مشاوره یاسان، گروهی متشکل از خبره‌ترین و حرفه‌ای‌ترین روانشناسان کودک را گردهم آورده‌ایم تا در طول دوران کودکی فرزندتان با شما باشیم.

برای دریافت وقت از روانشناس کودک کلیک کنید.