آیا فرزندم بیش فعال است؟ علائم + درمان

 • پریسا گنجه

  روانشناس و درمانگر

  تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۰/۰۷/۲۵

بیش فعالی (ADHD) اصطلاحی که این روزها به طور مکرر از زبان والدین، معلمان یا متخصصان می شنویم. با وجود آنکه صحبت از این اختلال در میان افراد جامعه بسیار زیاد است و هرکس به فراخور اطلاعات خود سعی در تشخیص آن در کودک خود یا دیگر کودکان فامیل دارد، بنا به تجربه متخصصان در کلینیک ها به نظر می رسد هنوز والدین و یا حتی کادر آموزشی جامعه، نشانه ها و انواع این اختلال را نمی شناسند. در این مقاله سعی بر این است تا هرچه بیشتر با این اختلال آشنا شویم.

 

بیش فعالی (ADHD) چیست؟

بیش فعالی و نقص توجه به زبان ساده در متون تخصصی اینگونه تعریف می شود: الگوی کاهش توجه پایدار و یا بیش فعالی و رفتارهای تکانشی است که نسبت به سن و همسالان کودک، شدیدتر و شایع تر باشد.

 

انواع بیش فعالی

 1. بیش فعالی از نوع تکانشگری: در این نوع از بیش فعالی، فعالیت بدنی زیاد، زیاد حرف زدن، جست و خیز، تکانشگری به معنی عمل کردن به صورت ناگهانی بدون در نظر گرفتن نتیجه، وول خوردن، جست وخیز زیاد، بیقراری، علائم غالب هستند، به طوری که برخی والدین می گویند گویی موتوری درون کودکشان روشن است و خاموش نمی شود.

 2. بیش فعالی از نوع کم توجهی: در این نوع از بیش فعالی علایم کم توجهی، بی حوصلگی، عدم توانایی انجام کار مداوم روی یک موضوع متناسب با سن کودک (بویژه تکالیف مدرسه)، حواسپرتی، فراموشکاری از علائم غالب هستند.

 3. بیش فعالی مرکب: در واقع کودک هم علائم ذکر شده در گزینه اول و هم علائم ذکر شده در گزینه دوم را دارد.

 

بیش فعالی از چه سنی در کودک شروع می شود؟

معمولا علایم ADHD از زیر سن هفت سالگی شروع می شوند، هرچند تشخیص اصلی از سن پیش دبستانی به بعد گذاشته می شود؛ چرا که حتما کودک باید در دو محیط مورد ارزیابی قرار گیرد: خانه و مدرسه.

 

چگونه بیش فعالی را در کودک تشخیص دهیم؟

در بسیاری از مواقع، کودک دچار ADHD نیست، اما والدین و دیگر افراد به دلیل مشغله کاری، نداشتن حوصله و نداشتن وقت کافی برای کودک، بسیاری از رفتارهای طبیعی و یا توجه طلبانه کودک را به بیش فعالی تفسیر می کنند و یا اینکه این اختلال با اختلال یکپارچگی حسی و حرکتی، اضطــــراب و یا اختلالات دیگر اشتباه گرفته می شود. پس بسیار مهم است که از یک متخصص کارآزموده برای تشخیص بیش فعالی در فرزند خود کمک بخواهید.

 
 

مراحل ارزیابی کودک دچار ADHD توسط روانشناس

 1. مصاحبه و شرح حال

 2. بررسی بالینی کودک

 3. پرسشنامه (والدین و معلم پر می کنند)

 4. آزمون های توجه، تمرکز و حافظه با هدف تشخیص اختلال

 5. بررسی امواج مغزی و QEEG

 

آیا ضریب هوشی کودکان بیش فعال پایین است؟

جالب است بدانید، کودکان ADHD معمولا به لحاظ سطح هوشی از هوش طبیعی و میانگین نرمال برخوردار هستند، مگر در موارد خاص. پس اگر کودک شما تشخیص ADHD گرفت نگران سطح هوشی او نباشید. افت عملکرد درسی این کودکان هم به دلیل کم توجهی یا حرکت زیاد در کلاس و در نتیجه از دست دادن مطالب مهم آموزشی است.

 

انواع درمان بیش فعالی در کودکان

 1. دارو درمانی

 2. بازی درمانی

 3. نوروفیدبک

 4. توانمندی حسی و حرکتی

 

هرکدام از شیوه های درمانی بنا بر شدت اختلال و شرایط کودک به صورت منفرد یا همزمان باهم تجویز  می شود. البته آموزش والدین دارای کودکان ADHD با هدف یادگیری نحوه رفتار در موقعیت های مختلف با کودکان بیش فعال مکمل و لازمه تمام درمان های فوق است.

 

مرکز مشاوره یــاســان با داشتن بهترین روانشناسان کودک و مجهزترین امکانات درمانی برای کودکان دارای اختلال بیش فعالی ADHD آماده ارائه خدمات به صورت حضوری و آنلاین است. برای دریافت وقت ارزیابی و مشاوره کلیک کنید.                                                                            

برچسب ها:

بیش فعالی و نقص توجه به زبان ساده در متون تخصصی اینگونه تعریف می شود: الگوی کاهش توجه پایدار و یا بیش فعالی و رفتارهای تکانشی است که نسبت به سن و همسالان کودک، شدیدتر و شایع تر باشد.

 1. بیش فعالی از نوع تکانشگری: در این نوع از بیش فعالی، فعالیت بدنی زیاد، زیاد حرف زدن، جست و خیز، تکانشگری به معنی عمل کردن به صورت ناگهانی بدون در نظر گرفتن نتیجه، وول خوردن، جست وخیز زیاد، بیقراری، علائم غالب هستند، به طوری که برخی والدین می گویند گویی موتوری درون کودکشان روشن است و خاموش نمی شود.

 2. بیش فعالی از نوع کم توجهی: در این نوع از بیش فعالی علایم کم توجهی، بی حوصلگی، عدم توانایی انجام کار مداوم روی یک موضوع متناسب با سن کودک (بویژه تکالیف مدرسه)، حواسپرتی، فراموشکاری از علائم غالب هستند.

 3. بیش فعالی مرکب: در واقع کودک هم علائم ذکر شده در گزینه اول و هم علائم ذکر شده در گزینه دوم را دارد.

در بسیاری از مواقع، کودک دچار ADHD نیست، اما والدین و دیگر افراد به دلیل مشغله کاری، نداشتن حوصله و نداشتن وقت کافی برای کودک، بسیاری از رفتارهای طبیعی و یا توجه طلبانه کودک را به بیش فعالی تفسیر می کنند و یا اینکه این اختلال با اختلال یکپارچگی حسی و حرکتی، اضطــــراب و یا اختلالات دیگر اشتباه گرفته می شود. پس بسیار مهم است که از یک متخصص کارآزموده برای تشخیص بیش فعالی در فرزند خود کمک بخواهید.

جالب است بدانید، کودکان ADHD معمولا به لحاظ سطح هوشی از هوش طبیعی و میانگین نرمال برخوردار هستند، مگر در موارد خاص. پس اگر کودک شما تشخیص ADHD گرفت نگران سطح هوشی او نباشید. افت عملکرد درسی این کودکان هم به دلیل کم توجهی یا حرکت زیاد در کلاس و در نتیجه از دست دادن مطالب مهم آموزشی است

فرم ارسال نظر

6 - 2 = ?

نظرات کاربران

۱۶ شهریور ۱۴۰۰
زینب زغالی زاده

سلام،پسر من چند وقته که تحت درمان مرکز یاسان هستش و در حال حاضر زیر نظر خانم دکتر افشار هست تو این مدت که به مرکز رفت و آمد میکنم تاحالا به من نگفتن که پسرم بیش فعال هست ولی میخوام بپرسم با توجه به اینکه به من گفته شده پسرم توجهش پایینه و اینکه الان ۴ سالش هست آیا امکانش هست بعدا مشخص بشه که بیش فعال هست این منو خیلی نگران کرده

۱۸ شهریور ۱۴۰۰
مدیر سایت

سلام وقت بخیر . اصولا تشخیص اختلال بیش فعالی بعد از سن ۷ سالگی است و آیتم هایش با کمبود توجه و تمرکز فرق می کنه البته وجه مشترک دارن اما نکات افتراقی نیز دارند. البته مطمئنا اگر شما در مورد توجه و تمرکز کودک خود اقدامات لازم رو انجام بدین خیلی کم احتمال این وجود داره که کودک مبتلا به بیش فعالی بشه. نگران نباشید و فراموش نکنید خیلی از مواردی که ما نگرانش هستیم هیچگاه اتفاق نمی افتدد.

فرم ارسال نظر

2 + 8 = ?