کودک من

قیمت : 63,000 تومان

تضمین کیفیت

پشتیبانی آنلاین

رضایت کاربران

محتوای به روز

اگر نگوییم بارداری تا 3 سالگی سخت‌ترین و در عین حال شیرین‌ترین دوره برای پدر و مادرهاست، قطعا می‌توانیم این دوره را جزو سخت‌ترین دوره‌های زندگی هر پدر و مادری بدانیم. زوجی که قصد دارند بچه‌دار شوند در این دوره با نگرانی‌های زیادی مواجه می‌شوند از سلامتی جسمی فرزندشان گرفته تا مسائل و دغدغه‌های تربیتی. این نگرانی‌ها گاهی چنان شدید می‌شوند که سلامت روحی و جسمی جنین یا نوزاد را هم تحت تاثیر قرار می‌دهند.

انتشارات یاسما وابسته به مرکز مشاوره یاسان برای پاسخگویی به دغدغه والدینی که نگران فرزندشان هستند، دست به انتشار سلسله کتاب‌هایی با عنوان کودک من زده که کتاب کودک من 1، به صورت عملی والدین را راهنمایی می‌کند. در تدوین این کتاب سعی شده که همه نکات به صورت کاربردی نوشته شوند و در عین بهره‌گیری از دانش روز روانشناسی،  با زبان ساده با والدین ارتباط برقرار کند. مطالعه این کتاب به همه زوج‌هایی که قصد بچه‌دار شدن دارند یا فرزند زیر 3 سال دارند توصیه می‌شود.

 

تایید شده توسط انجمن روانشناسی بالینی کودک و نوجوان ایران

مجموعه کتاب‌های کودک من به تایید انجمن روانشناسی بالینی کودک و نوجوان ایران رسیده و با همکری علمی این انجمن به چاپ رسیده‌اند. انجمن رواشناسی بالینی کودک و نوجوان ایران فعالیت خود را از سال 1384 و از دانشگاه شهید بهشتی شروع کرد. این انجمن درحال حاضر بعد از نزدیک به دو دهه فعالیت، به همکاری با انتشارات یاسما پرداخته و کتاب‌های مورد تایید خود را در انتشارات یاسما به چاپ می‌رساند. به همین دلیل انتشارات یاسما افتخار دارد ناشر رسمی کتاب‌های تایید شده انجمن روانشناسی بالینی کودک و نوجوان ایران باشد.

 

فهرست کتاب کودک من

دیباجه انجمن روانشناسی بالینی کودک و نوجوان ایران

فصل یکم: بارداری

1.آمادگی

الف) مواردی که بهتر است قبل و حین دوران بارداری انجام دهید

ب) موارد که باید حتما در دوران بارداری دور کنید

2. دوران بارداری

الف) سه ماهه اول

ب) سه ماهه دوم

ج) سه ماهه سوم

3.دوران بارداری و فرزند دوم

الف) آگاهی بچه اول از بارداری

ب) ایجاد آمادگی در کودک برای ورود نوزاد جدید در دوران بارداری

 

فصل دوم: تولد تا یک سالگی

1. زایمان

2. رشد کودک در یک سال اول

3. نوزادی

4. خلق‌و‌خوی کودک

5. بازتاب‌ها

6. حواس

7. گریه و آرامش

8. غذا خوردن

الف) کمک به کودک برای غذا خوردن

ب) کودکان بدغذا

9. خوابیدن

10. دلبستگی

 عوامل موثر در سبک دلبستگی

11. اضطراب جدایی

 راهکارهایی برای مدیریت اضطراب جدایی در کودکان

12. نکات رفتاری و تربیتی

 

بازتاب انتشار کتاب کودک من در رسانه ها

برای دیدن متن کامل خبر در خبرگزاری ایسنا روی عکس کلیک کنید.

 

 

 

فصل سوم: یک تا سه‌سالگی

1. رشد کودک از یک تا سه‌سالگی

 2. از شیر گرفتن

الف) زمان مناسب شروع از شیر گرفتن کودک

ب) روش‌های از شیر گرفتن کودک

ج) دلایل اعتراض کودک به قطع شیردهی

3. مهارت استفاده از توالت

الف) تشخیص آمادگی کودک برای کسب مهارت توالت رفتن

ب) مراحل کمک به کودک برای کسب مهارت استفاده از توالت

ج) مشکلات احتمالی

د) پیشنهادات کمکی

4. خوابیدن

 الف) مشکلات خواب

ب) آموزش خوابیدن

ج) بیدار شدن شبانۀ کودک

د) سرگردانی شبانه

5. راه رفتن

الف) نکاتی که باید به خاطر داشته باشید

ب) مسائلی که با آن روبه‌رو خواهید شد

6.  صحبت کردن

 کمک به کودک جهت تسریع در فرآیند صحبت کردن

7. غذا خوردن

 پیشنهادات کمکی مربوط به غذا خوردن

8. پوشیدن و درآوردن لباس

9. استقلال و وابستگی

10. اولین تجربه‌های اجتماعی

الف) مهد کودک

ب) ایجاد آمادگی در کودک برای رفتن به مهد

ج) پیشنهادات کمکی برای رفتن کودکان به مهد

د) شرایط مهد کودک مناسب

 

فصل چهارم: مشکلات رفتاری

1.کج‌خلقی یا قشقرق به پا کردن

الف) چرا بچه‌ها کج‌خلقی و بداخلاقی می‌کنند؟

ب) هنگام قشقرق به پا کردن کودک چه کنیم؟

ج) چطور می‌توان از کج‌خلقی کودک جلوگیری کرد؟

2. پرخاشگری  

الف) در مقابل پرخاشگری کودک چه کنیم؟

ب) وقتی کودک اشیای مختلف را به سمت دیگران پرتاب می‌کند چه کنیم؟

ج) وقتی کودکی دیگران را کتک می‌زند چه کنیم؟

د) با کودکی که وسایل خانه را خراب می‌کند چه کنیم؟

 

فصل پنجم: بازی و تفکر

الف) 12 تا 18ماهگی

ب) 18ماهگی تا دوسالگی

ج‌) دو تا سه‌سالگی

د) پیشنهادات کمکی

فصل ششم: اختلالات دوران کودکی

1. اوتیسم

2. کم‌توانی ذهنی در کودکان

3. اختلال بیش‌فعالی و کمبود توجه و تمرکز

سخنی با پدران 

 

دیباچۀ انجمن روان‌شناسی بالینی کودک و نوجوان درباره کودک من

روان‌شناسی و کاربست آن در زندگی روزمرة آدمی، دیگر زمینه‌ای نامأنوس و غریب در فضای علمی و اجتماعی جامعة ایرانی نیست. خوشبختانه در سایة چنین اقبالی، روان‌شناسی کودک و نوجوان نیز با نگاه تحولی و پیشگیرانة خود، همپای سایر شاخه‌های روان‌شناسی در فضای علمی، آموزشی و درمانی کشورمان بالیده است. در طول تاریخ بلند و تاریخچة کوتاه روان‌شناسی ایرانی، روان‌شناسی کودک و نوجوان و روان‌درمانیِ معطوف به گسترة کودکی و نوجوانی، همواره مورد توجه متخصصان و صاحب‌نظران روان‌شناسی در کشور بوده است. نهال کوچکی که بذرهای آن روزگاری با تلاش بزرگان این رشته بر خاک روان‌شناسی کشورمان کاشته شد، هم‌اینک درختی تنومند است که با همت اساتید و دانش‌پژوهان جوان ایرانی ارتزاق می‌کند و خنکای سایة خویش را بر قامت روان‌شناسی این مرز و بوم می‌گستراند.

بیراه نیست اگر بگوییم شاخۀ روان‌شناسی کودک و نوجوان، پس از طی دوران شکل‌گیری و تحول خویش، امروزه از مهمترین حیطه‌های آشتی بین علم روان‌شناسی نظری و روان‌شناسی کاربردی در جامعه ایرانی محسوب می‌شود، زیرا فهم دنیای روانیِ پیچیده و سحرانگیز کودکی و نوجوانی و کشف نحوة ارتباط و تعامل مؤثر و ارتقادهنده با کودک و نوجوان، افزون بر روان‌شناسان، همیشه در کانون توجه گروه‌های مختلف غیرمتخصص؛ ازجمله مربیان، والدین و معلمان نیز قرار داشته است. این دغدغة یگانه و مشابه، از دیرباز فصل مشترکی را برای پیوند روان‌شناسی نظری با روان‌شناسی کاربردی گشوده است. از این رو، روان‌شناسی کودک و نوجوان بایستی علاوه بر حرکت در پیچ‌وخم نظریه‌ها، مفهوم‌سازی‌ها و پژوهش‌های نظام‌دار علمی و به خود خواندن متخصصان روان‌شناسی، نگاهی ویژه نیز به خیل مشتاقان این دانش پراقبال داشته باشد تا از این مسیر، دوشادوش پاسخگویی به پرسش‌های علمی دانش‌پژوهان جوان در فضای دانشگاهی، پاسخگوی پرسش‌های والدین، معلمان و حتی کودکان و نوجوانان نیز باشد. چنین تلاشی، ضمن تطبیق دانش روان‌شناسی با مطالبات و نیازهای زمان، آن را از محصور ماندن در فضای تنگ دانشگاهی و اسیر شدن در حصار چارچوب‌های نظری می‌رهاند.

در همین راستا، با استمداد از عنایت خداوند منان و به یمن همت اهل نظر، «انجمن روان‌شناسی بالینی کودک و نوجوان ایران» در راستای تحقق رسالت‌های آموزشی، پژوهشی و حرفه‌ای خویش، درصدد برآمده است تا پاسخگوی بخشی از نیازهای تخصصی و عمومی در گسترة روان‌شناسی کودک و نوجوان باشد. تلاش برای انتشار آثاری که روان‌شناسی کودک و نوجوان را در دسترس عموم قرار دهد، مورد اهتمام ویژه و مشترک «انجمن روان‌شناسی بالینی کودک و نوجوان ایران» و «انتشارات یاسما؛ وابسته به مرکز مشاورۀ تخصصی کودک و نوجوان یاسان» قرار گرفته است. ضرورت انجام این امر خطیر بر کسی پوشیده نیست؛ لذا کمال مطلوب آن باید به‌تدریج و پس از نقدها و نکته‌سنجی‌های پیاپی ارباب نظر به دست آید. بدین منظور از اساتید، صاحب‌نظران، دانش‌پژوهان، پژوهشگران و مخاطبان غیرمتخصص تقاضا می‌شود با همیاری، راهنمایی و پیشنهادهای راهگشای خویش، این انجمن را در جهت تصحیح مجموعة حاضر و دیگر آثار منتشرشده توسط این انجمن و انتشارات یاسما یاری دهند. مؤلفان این آثار به حکم امانت‌داری، نه دانش روان‌شناسی را ـ برخلاف روان‌شناسی و روان‌شناسان زرد ـ می‌آرایند و نه در تنگنای چارچوب‌های نظری محصور می‌مانند. معرفت علمی آنان گاه همان‌قدر شخصی است که معرفت علمی عالمان علوم دیگر، و به همان اندازه محکوم و محتاج نقد است که آرای عالمان دیگر.

 

پیشگفتار کتاب من

بارداری و به دنیا آوردن فرزند تجربه­ای عجیب، منحصر به فرد و استثنایی است. تجربه‌ای که با وجود نکات مثبت بسیار، با ترس، اضطراب و نگرانی‌های قابل توجهی برای والدین همراه است. از زمان بارداری تا تولد و پس از آن با به دنیا آمدن نوزادان همواره سوال اساسی والدین این است که «چه رفتاری با فرزندم داشته باشم تا در آیندۀ او تاثیر مخربی بر جای نگذارد». بسیاری از والدین جوان برای پاسخ سوالات خود به منابع غیرعلمی و نامعتبر مراجعه کرده و در نتیجه با وجود تلاش‌های بسیار، نتایج مثبتی را در تربیت فرزندان خود تجربه نمی‌کنند. تاسف‌بارتر اینکه گاهی در پاسخ به یک سوال تناقض‌های قابل توجهی در سخن صاحب‌نظران دیده می‌شود که به سردرگمی و نگرانی والدین دامن می‌زند. با توجه به این نیاز روزافزون و در اختیار نبودن منابع علمی و کاربردی، انتشارات یاسما وابسته به مرکز مشاورۀ تخصصی کودک و نوجوان یاسان در تلاش است راهنمای عملی والدین در سنین مختلف را عرضه کرده و سهمی در کاهش مشکلات و نگرانی‌های خانواده‌های ایرانی بر عهده گیرد.

کتاب کودک من (1)؛ راهنمای عملی والدین از بارداری تا سه‌سالگی نوشتۀ خانم سمیرا افشاری‌نژاد اولین سری از مجموعه کتاب‌های فرزندپروری انتشارات یاسما، تلاش می‌کند خلاء‌های موجود در عرصۀ تربیت کودک را پر کرده و با توجه به جزئیات کاربردی و طبقه‌بندی سنین به مثابه جعبه‌ابزای در اختیار والدین قرار گیرد. امید است کتاب پیش رو سهمی کوچک در کاهش نگرانی‌های مادران و پدران جوان از بارداری تا پایان دوران نوپایی کودکان داشته باشد و به کاهش مشکلات عمیق رفتاری و شخصیتی که ریشه در این دورۀ تحولی بسیار تاثیرگذار دارند، کمک شایان توجهی کند.

 

مقدمه کتاب من

پدر و مادر بودن یکی از مهم‌ترین و دشوارترین وظایفی است که بر عهده می‌گیرید. داشتن بچه وضع را تغییر می‌دهد و تقریباً برای همه یک تنوع جدید است. برای بسیاری از افراد نوع جدیدی از خانواده ایجاد می‌شود و برای بسیاری دیگر تغییری بزرگ روی می‌دهد و این تغییرات با افزایش سن کودک، شکل جدیدی به خود می‌گیرد. اما با تمام اینها، کودکان نیاز به ابرانسان و والد بی‌عیب و نقص ندارند. کودک شما فقط شما و آغوشتان را لازم دارد؛ پدر و مادری که به اندازۀ کافی خوب باشند نه کامل کامل. اگر این واقعیت را بپذیرید، می‌توانید از پرورش و بزرگ کردن کودکتان لذت ببرید و از لحظه لحظه‌اش استفاده کنید. همچنین متوجه می‌شوید اگرچه مشکلات و فراز و نشیب‌های زیادی پیش رو دارید، اما با کمی تامل، آگاهی و دانش می‌توانید به انتخاب‌های هوشمندانه‌ای دست بزنید و از داشتن فرزندتان به خود ببالید و فرزندی شاد و موفق تربیت کنید.

هر کودکی منحصر به‌ فرد است و ممکن است در هیچ دو والدی تجربه‌هایی کاملاً یکسان وجود نداشته باشد، اما تمام والدین کم‌وبیش با تعدادی از این مشکلات روبه‌رو می‌شوند و ممکن است تحت تاثیر آنها رفتارهایی نسنجیده انجام دهند که باعث ناراحتی و دردسر شود. برای شروع به بررسی مشکلات رایج در فرزندپروری پرداخته و سپس نکات تکمیلی را در این زمینه بررسی خواهیم کرد.

 

بخشی از کتاب کودک من

مشکلات رایج والدین در فرزندپروری

احساس گناه: احساس گناه مخرب‌ترین احساس آدمی است که هم باعث آزار و رنجش خودتان و هم آزار کودک می‌شود و چه بسا بعدها روی سایر رفتار و اعمالتان نیز سایه بیندازد و مانع از انجام عملکرد درست و بهینه شود. هر فردی در زندگی ممکن است اشتباهات بزرگ یا کوچکی انجام دهد و شما نیز به‌عنوان یک فرد که از قضا پدر یا مادر هم شده از این قاعده مستثنا نیستید. حتی این اشتباهات ممکن است در فرزندپروری و ارتباط با کودک هم پیش بیاید. احتمالاً شما نیز گاهی بر سر فرزندتان فریاد می‌کشید و او را سرزنش می‌کنید یا به دلایل منطقی او را از انجام کار مورد علاقه‌اش بازمی‌دارید. شاید در مواقعی از اینکه فرزندتان بیمار شده یا حتی زمانی که مجبور می‌شوید برای مدت کوتاهی او را نزد فرد دیگری بگذارید، خود را سرزنش کرده و احساس بی‌کفایتی می‌کنید. وقتی فرزندتان ناراحت می‌شود یا گریه می‌کند، دچار ناراحتی و عذاب وجدان شده و دست به اعمال جبرانی می‌زنید که گاه به صلاح کودکتان نیست. در چنین زمان‌هایی مجبور می‌شوید برای اینکه فرزندتان شاد شود و شما را ببخشد، اجازه دهید کار مورد علاقه‌اش را انجام دهد و شما را تحت کنترل خود درآورد و همین کنترل دائمی کودک روی والدین، دوباره شما را ناراحت و عصبی می‌کند. شما با این کار در چرخۀ عذاب‌آور عصبانیت و احساس گناه گیر می‌کنید که نتیجه‌ای جز سردرگمی و پرتوقع شدن کودک نخواهد داشت. پس بهتر است به طور منطقی با این احساسات منفی خود کنار بیایید. داشتن احساس گناه در فرزندپروری منجر به سهل‌گیری و ایجاد مشکلاتی بزرگ‌تر هم برای خود و هم برای کودکتان می‌شود. فراموش نکنید هدف از فرزندپروری صرفاً پرورش کودک شاد نیست، بلکه هدف پرورش کودکی شاد، مسئولیت‌پذیر، موفق و باانگیزه است. مطمئناً در این راه فرزندتان با ناکامی و ناراحتی‌هایی رو‌به‌رو خواهد شد که لازمۀ رشد بهینه است.

در جدول زیر تعدادی سوال برای سنجش احساس گناه شما به‌عنوان والد آمده است. می‌توانید با جواب دادن به آنها، خود را سنجش کنید. در صورتی که جوابتان به هر یک از سوالات «بله» باشد، برای هر جواب «بله» یک امتیاز خواهید گرفت. اگر مجموع امتیاز شما از 5 بیشتر شود، این احساس گناه در شما شدت دارد و باید برای اصلاح آن بکوشید.

 

درباره نویسندگان کودک من

سمیرا افشاری‌نژاد با مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی به عنوان درمانگر حوزه کودک و مدیر طرح فرزندپروری موثر (پیش از تولد تا بلوغ) با مرکز مشاوره یاسان همکاری می کند. وی مدیر طرح فرزندپروری موثر پیش از تولد تا بلوغ است. جزئیات این طرح را اینجا بخوانید.

سوابق تحصیلی:

کارشناس ارشد روانشناسی عمومی دانشگاه خاتم

کارشنارس رشته علوم تربیتی دانشگاه خوارزمی

برای دیدن رزومه کامل سمیرا افشاری‌نژاد کلیلک کنید.

 

دکتر آسیه اناری، موسس و مدیر مرکز مشاوره یاسان با مدرک دکترای تخصصی روانشناسي باليني از دانشگاه شهید بهشتی، یکی از نخبگان جوان عرصه روانشناسی و شاگرد مرحوم دکتر پریرخ دادستان، مادر روانشناسی ایران ( و شاگرد ژان پیاژه، روانشناس معروف فرانسوی) است.

دکتر اناری علاوه بر تدریس در دانشگاه و مشاور راهنمای دانشجویان دکتر، مدتی نیز به عنوان هیئت علمی در دانشگاه شهید بهشتی فعالیت داشته است.

 علاوه بر عضویت در کمیته تخصصی "روانشناسی بالینی کودک و نوجوان" نظام روانشناسی از سال 98 تا کنون، چندین جلد کتاب، پژوهش و مقاله از دکتر اناری در زمینه روانشناسی کودک و نوجوان منتشر شده است.

وی همچنین به عنوان روانشناس در برنامه های تلویزیونی از جمله برنامه هزار راه نرفته حضور داشته است.

سوابق تحصیلی:

دکتری تخصصی روانشناسي باليني از دانشگاه شهید بهشتی (مهر 90 تا اسفند 94)

كارشناسي ارشد روانشناسي باليني کودک و نوجوان از دانشگاه شهید بهشتی (مهر 83 تا بهمن 86) 

کارشناسي روانشناسي باليني از دانشگاه تهران (مهر 79 تا تیر 83)

مسئولیت­های علمی و اجرایی

عضو هیئت رئیسه انجمن روانشناسی بالینی کودک و نوجوان از 1400 تا کنون

عضو کمیته تخصصی کودک و نوجوان انجمن ازدواج و خانواده بهزیستی کل کشور از 1399 تا کنون

عضو کمیته تخصصی "روانشناسی بالینی کودک و نوجوان" نظام روانشناسی جهت بررسی و اعطای پروانه به داوطلبان 1398 تا کنون

صاحب امتیاز و مدیر انتشارات تخصصی یاسما (وابسته به مرکز مشاوره یاسان) 1398 تا کنون

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی 1395 تا 1396

مدیر، موسس و درمانگر مرکز مشاوره تخصصی کودک و نوجوان یاسان 1394 تا کنون

مسئول طرح بلوغ و نوجوانی بهزیستی کل کشور 1394 تا کنون

استاد مدعو جهت تدریس دروس تخصصی دوره دکتری و کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی و بالینی کودک و نوجوان دانشگاههای شهید بهشتی و تهران 1392 تا کنون

عضو نظام روانشناسی و مشاوره 1388 تا کنون

عضو پیوسته انجمن روانشناسی ایران 1388 تا کنون

 

تالیفات

مدیریت رفتاری در سنین 10 تا 14 سالگی؛ راهنمای والدین در نوجوانی؛ 1396، انتشارات یاسما (وابسته به مرکز مشاوره یاسان).

آموزش والدین و توانمندسازی خانواده در بلوغ و نوجوانی (راهنمای مدرسین)؛ 1398، انتشارات سازمان بهزیستی.

توانمندسازی نوجوان (کتاب کار نوجوان و کتاب کار والدین)؛ 1399، انتشارات یاسما (وابسته به مرکز مشاوره یاسان).

راهنمای جامع والدین در بلوغ و نوجوانی؛ 1400، انتشارات یاسما (وابسته به مرکز مشاوره یاسان).

برای دیدن رزومه کامل فعالیت‌های علمی و پژوهشی دکتر آسیه اناری کلیک کنید. 

ملاحظه ویژه

مرکز مشاوره یاسان کتاب کودک، خانواده و جهان خارج را هم منتشر کرده که مطالعه آن به همه مادران جوان توصیه می‌شود. این کتاب نوشته دی‌وی‌وینی‌کات و ترجمه گروه مترجمان، نگاه ویژه‌ای به تجربه مادرانگی دارد. توضیحات بیشتر را در اینجا بخوانید: کودک، خانواده و جهان خارج

مرکز مشاوره یاسان با بیش از 25 درمانگر تخصصی در حیطه‌های مختلف آماده است شما پدر و مادر عزیز را از بارداری تا تلوغ فرزندتان همراهی کند. برای رزرو وقت مشاوره بر روی این لینک کلیک کنید: طرح فرزندپروری موثر پیش از تولد تا بلوغ

 

کاربر گرامی!

شما می توانید نسخه الکترونیک کتاب "کودک 1" را از طریق فیدیبو با قیمت استثنایی تهیه کنید و در حالت آنلاین و آفلاین به آن دسترسی داشته باشید.

 

      ارسال کتاب روزهای سه شنبه انجام می شود      

ارسال پیام و سوال

2 + 8 = ?

نظرات کاربران

ارسال پیام و سوال

4 + 6 = ?

برای اطلاع از جدیدترین مقالات و اخبار عضو خبرنامه یاسان شوید