15 رفتار کودک که نشان‌دهنده افسردگی است + درمان

 • تیم ترجمه و تولید محتوا

  مرکز مشاوره یاسان

  تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۰/۰۶/۳۱

افسرگی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های روانی در کودکان است که می تواند بر سلامت عمومی کودک تاثیر به سزایی بگذارد. در صورت عدم بهبود افسردگی در کودکان می‌توان انتظار بیماری‌های دیگر، ناراحتی‌های شدید، رفتارهای ناسازگارانه و حتی مرگ کودک را داشته باشیم. عدم توجه به افسردگی در کودکان تبعات وسیعی دارد و کودک را در محیط ایزوله خود فرو می‌برد و به مرور امکان ارتباط با اطرافیان را از کودک افسرده می‌گیرد.

 

افسردگی در کودکان همانند افسردگی در بزرگسال می‌تواند ناتوان کننده باشد و در کارکردهای فرد در کوتاه مدت یا بلند مدت اخلال ایجاد کند، در نتیجه والدین باید نسبت به علائم افسردگی در کودک خود بسیار هوشیار باشند و در صورت نیاز از کمک متخصص کودک و نوجوان بهره بگیرند.

 

علائم افسردگی در کودکان:

 1. ناکارآمدی
 2. بی قراری
 3. مشکل در تمرکز
 4. مشکل در غذا خوردن
 5. خستگی و انرژی پایین
 6. داشتن دردهای جسمانی
 7. درونگرا بدون بیش از حد
 8. ناتوانی در بروز احساسات
 9. داشتن احساس گناه بدون دلیل
 10. مشکل داشتن در تصمیم گیری
 11. داشتن خلق منفی و بسیار حساس
 12. بی‌خوابی، خواب زدگی، پرخوابی
 13. رنج بردن از کندی روانی – حرکتی
 14. افکار زیاد در مورد مرگ و خودکشی
 15. مقایسه خود با دیگران و عزت نفس پایین

 

چرا کودکان افسرده می‌شوند؟

افسردگی در کودک با عوامل متعدی از قبیل عوامل شیمیایی، زیستی، ژنتیکی، عوامل محیطی و اجتماعی، فشارهای روانی زندگی و ... ایجاد می‌شود و گسترش پیدا می‌کند.

 

چگونه افسردگی کودکان را درمان کنیم؟

والدین در صورت مشاهده دو نشانه‌ افسردگی در کودکان حتما از متخصص روانشناسی و مشاوره کودک کمک بگیرند تا از عدم وجود افسردگی در کودک خود اطمینان حاصل کنند یا نسبت به درمان اقدام کنند. برای دریافت وقت مشاوره از روانشناس کودک کلیک کنید.

 

راه‌های جدید و مختلفی برای درمان افسردگی در کودکان وجود دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به هنـــردرمـــــانی و بـــــــــازی درمـــــانی اشاره کرد. در این نوع از درمان امکان ارتباط بهتر و موثرتر با کودک وجود دارد و درمانگر فرصت دارد تا با شیوه‌های متناسب با سن کودک (از بازی‌های گوناگون گرفته تا شیوه‌های مختلف هنری از قبیل: نقاشی، کولاژ، قصه، عکاسی، نمایش و ...) به برون‌ریزی کودک کمک کند و در جهت درمان افسردگی در کودکان گام بردارد.

برچسب ها:

فرم ارسال نظر

5 + 6 = ?

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

8 - 5 = ?