کودکان طلاق، سالم تربیت می شوند اگر ...

  • تیم ترجمه و تولید محتوا

    مرکز مشاوره یاسان

    تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۰/۰۶/۳۱

به جا آوردن وظایف پدر و مادری به خصوص بعد از یک جدایی خصمانه فقط گفتنش آسان است اما برای اینکه فرزندان شما پس از طلاق آسیب کمتری ببیند و تربیت آنها دچار اختلال نشود باید در روابط با همسر سابق خود نکاتی را رعایت کنید:

 

چگونه با همسر سابق رفتار کنیم؟

1. با لحن رسمی با یکدیگر ارتباط برقرار کنید: رابطه با همسر سابق را به عنوان یک همکاری تجاری در نظر بگیرید که در آن، "تجارت" شما رفاه حال فرزندتان است؛ دوستانه، مودبانه و بی‌طرف. همانطور که با یک همکار صحبت می‌کنید، یا به او پیام می‌دهید، با همسر سابق خود هم به همین شکل صحبت کرده یا پیام دهید. آرام باشید و با آرامش با او صحبت کنید.

2. به‌ جای دستور دادن، درخواست کنید: سعی کنید تا آنجا که می‌توانید، گفته‌هایتان را مانند یک درخواست بیان کنید. درخواست‌هایتان، می‌تواند با سوالاتی مثل: " آیا مایل هستی که....؟"، " میشه لطفا....؟"، شروع کنید.

3. به صحبت‌های طرف مقابل گوش دهید: برقراری ارتباط با یک شخص بالغ، با گوش دادن شروع می‌شود. حتی اگر در نهایت با حرف‌های همسر سابق تان مخالف باشید، حداقل باید بتوانید به او بگویید که نظرش را متوجه شده‌اید. گوش دادن به معنی تایید کردن نیست. پس با اجازه دادن به همسر سابقتان برای بیان ایده‌ها و نظرهایش چیزی را از دست نخواهید داد.

4. خویشتنداری کنید: یادتان باشد که ارتباط داشتن با همسر سابق در طول دوران کودکی فرزندتان ضروری است. البته گاهی بعداز این دوران نیز لازم است این رابطه ادامه یابد. روی خودتان کار کنید تا نسبت به همسر سابق تان بیش از حد واکنش نشان ندهید. کم کم می‌توانید، نسبت به تلاش او برای دست گذاشتن روی نقطه ضعف‌ها و حساسیت‌هایتان بی‌اعتنا ‌شوید.

5. به ملاقات یا صحبت مداوم، متعهد باشید: این کار ممکن است اوایل جدایی، دشوار باشد. اما با ارتباط مداوم با همسر سابق، فرزندتان حس می‌کند که شما و پدرش (مادرش)، در یک طرف با هم متحد هستید.

6. تمرکزتان در مکالمات، باید روی فرزندتان باشد: موضوع اصلی صحبتتان باید، فرزند شما باشد. هرگز اجازه ندهید که بحث و گفتگوهای شما درباره نیازهای هر یک از شما دو نفر باشد، بلکه صحبت‌های شما باید همیشه در مورد نیازهای فرزندتان باشد.

7. استرس خود را به سرعت و در لحظه از بین ببرید: حفظ آرامش، هنگام برخورد با همسر سابق که از او لطمه‌ بدی خورده‌اید، یا مهارت خاصی در دست گذاشتن روی حساسیت‌ها و نقطه ضعف‌های شما دارد، ممکن است غیر ممکن به نظر برسد. اما با تمرین تکنیک‌های فوری در تسکین اضطراب، می‌توانید یاد بگیرید که وقتی فشار عصبی روی شما زیاد می‌شود، کنترل خود را حفظ کنید.

8. بهبود رابطه با همسر سابق: اگر بعد از جدایی، واقعا آماده‌ دوباره اعتماد کردن، هستید. صادقانه، تلاش کنید. هنگام پیشرفت در راستای بهبود روابطتان، آنچه برای فرزندتان بهترین است را به خاطر بسپارید.

9. نظر همسر سابق خود را بپرسید: این روش ساده می‌تواند ارتباطات مثبت میان شما را شروع کند. موضوعی را انتخاب کنید که تعصب خاصی روی آن ندارید، نظر همسر سابق را درباره‌ آن بپرسید و به او نشان دهید که برای نظرش ارزش قائل هستید.

10. معذرت خواهی کنید: اگر از کاری پشیمان شدید، عذرخواهی کنید، حتی اگر این اتفاق خیلی وقت پیش افتاده باشد. عذرخواهی می‌تواند راهی ساده برای از بین بردن دشمنی از رابطه باشد.

11.کوتاه بیایید: اگر موافقت با نظر همسرتان در موارد کم‌اهمیت باعث کم شدن تنش بین شما می‌شود، این کار را انجام دهید. به خاطر داشته باشید که همه چیز باید به نفع فرزند شما تمام شود. به علاوه، وقتی شما انعطاف‌پذیری نشان می‌دهید، همسر شما هم در متقابل نسبت به شما انعطاف بیشتری پیدا می‌کند.

12. استفاده از مشاوره خانواده: علاوه بر رعایت نکات گفته شده حتما از کمک های یک مشاور خانواده استفاده کنید. یکی از مراکز حرفه ای در این زمینه یـــاســـان است که امکان ارائه خدمات به صورت حضوری و آنلاین  را دارد. برای دریافت وقت مشاوره می توانید به سایت یاسان مراجعه کنید. همچنین می توانید در کارگاه تربیت فرزند بعد از طلاق مرکز مشاوره یاسان شرکت کنید.

 

برای تربیت بچه های بعد از طلاق چه باید کرد؟

در فرزندپروری بعد از طلاق، چه همسر سابق خود را دوست داشته باشید و چه نداشته باشید، باید هزاران تصمیم را با همراهی او بگیرید. همکاری و برقراری ارتباط بدون مشاجره و از کوره در رفتن، تصمیم‌گیری را برای همه آسان‌تر می‌کند. اگر سازش، مهربانی و همکاری را به عنوان هدف، در نظر بگیرید. تصمیمات مربوط به تربیت فرزندان به درستی گرفته می شود.

برای کودکان مفید است که در معرض دیدگاههای مختلف قرار بگیرند و یاد بگیرند که انعطاف پذیر باشند اما آنها باید بدانند که در والدین چه انتظاراتی از آن‌ها دارند. دستیابی به توافق و هماهنگی میان والدین، از سردرگمی کودکان، جلوگیری می‌کند. نکاتی که در ادامه می آید به شما کمک می کند که در این زمینه بهتر عمل کنید:

قانونمند باشید: لازم نیست قوانین بین هر دوی شما کاملا یکسان باشد. اما اگر شما و همسرسابق تان به طور کلی دستور العمل‌های یکسانی را وضع کنید، فرزند شما مجبور نیست بین دو محیط انضباطی کاملا متفاوت گیر کنند و آن‌ها را در ذهنش مدام سبک و سنگین کند. مسائل مربوط به حل تکالیف در منزل، مقررات مربوط به رفت و آمد، و فعالیت‌های ممنوعه باید در منزل هر دوی والد رعایت شود.

نظم داشته باشید: سعی کنید رویه‌ مشابهی برای عواقب زیر پا گذاشتن قوانین خانه در نظر بگیرید. حتی اگر فرزندتان در خانه‌ شما، قانونی را زیر پا نگذاشته باشد. بنابراین اگر فرزند شما در خانه‌ همسر سابق تان، تنبیه شده و دیگر اجازه ندارد، تلویزیون ببیند، این محدودیت در خانه شما هم باید تا پایان زمان تنبیه ادامه یابد. از همین روش، می‌توانیم برای پاداش دادن در ازای رفتار خوب نیز استفاده کنیم.

برنامه‌ریزی کنید: تا جایی که می‌توانید مقداری هماهنگی در برنامه‌‌های فرزندانتان ایجاد کنید. آماده کردن غذا، تکالیف و زمان خواب تا حد زیادی کمک می‌کند تا فرزندتان در هر دو خانه سازگاری داشته باشد.

در تصمیمات مهم همراه باشید: تصمیمات اصلی باید توسط هر دو شما گرفته شود. صریح، صادق و روراست بودن در مورد موضوعات مهم برای رابطه شما با همسر سابق و رفاه حال فرزندانتان بسیار مهم است. در این زمینه ها حتماً با پدر یا مادر فرزند خود صحبت کنید:

  1. نیازهای پزشکی: حتی اگر یکی از والدین مسئول ارتباط با متخصصان مراقبت های بهداشتی و پزشکی کودک باشد، باید یکدیگر را در جریان مشکلات پزشکی فرزند خود بگذارید.‌

  2. مسائل مربوط به درس و مدرسه: حتما مدرسه را از تغییر وضعیت زندگی فرزندتان مطلع کنید. پیش از موعد درمورد برنامه های کلاس، فعالیت های فوق برنامه و جلسات با اولیا و مربیان، با همسر سابق صحبت کنید. در رویدادهای مربوط به مدرسه یا مسابقات ورزشی با هم با احترام رفتار کنید.

  3. مسائل مالی: هزینه‌ نگهداری دو خانوار جدا، شما را از نظر مالی تحت فشار قرار می‌دهد و نمی‌گذارد مادر و پدری مفید باشید. بودجه‌ای واقع بینانه در نظر بگیرید و تمامی هزینه‌ها را ضبط و ربط کنید. اگر همسر سابق شما فرصت هایی را برای فرزندانتان فراهم می‌کند که شما نمی توانید آنها را فراهم کنید بخشنده و مهربان باشید.

 

 حل اختلافات فرزند پروری بعد از طلاق

همانطور که به عنوان پدر و مادر در فرزند پروری بعد از طلاق همکاری می‌کنید، شما و همسر سابق تان به احتمال زیاد در مورد بعضی مسائل اختلاف نظر خواهید داشت. والدین هنگام اختلاف در تربیت فرزندان باید موارد زیر را در ذهن داشته باشند:

احترام می‌تواند تاثیر بسزایی داشته باشد: احترام گذاشتن باید پایه و اساس فرزندپروری بعد از طلاق باشد. احترام گذاشتن شامل مطلع ساختن همسر سابق از رویدادهای مربوط فرزندان مانند وضعیت مدرسه و انعطاف پذیری درباره‌ برنامه‌ روزانه فرزندان است.

به صحبت کردن ادامه دهید: اگر در مورد مسئله‌ مهمی با هم اختلاف نظر دارید باید به ارتباط خود ادامه دهید. هرگز اجازه ندهید فرزندان از اختلاف نظرتان آگاه شوند. اگر هنوز نمی‌توانید با همسر سابق خود به تفاهم برسید ممکن است لازم باشد تا با شخص ثالثی، مثل یک واسطه یا مشاور صحبت کنید.

بر سر مسائل کوچک و بی اهمیت دعوا نکنید: اگر در مورد موضوعات مهمی مانند جراحی پزشکی یا انتخاب مدرسه برای فرزندتان اختلاف نظر دارید ، قطعاً بحث را ادامه دهید. اما اگر اختلاف شما بر سر این مسئله است که شما می‌خواهید فرزندتان ساعت 7 بخوابد و همسرتان می‌گوید 8، بیخیال این موضوع شوید و انرژیتان را صرف مسائل مهم‌تری کنید.

مدارا (سازش) کنید: شما باید به تعداد دفعاتی که همسر سابق تان نظرش را به خاطر شما عوض می‌کند، شما نیز نظرات او بپذیرید. در واقع سازش به هر دوی شما این فرصت را می‌دهد که برنده شوید و باعث انعطاف پذیری بیشتر هر دوی شما در آینده می‌شود.

 

نحوه برخورد با فرزندان طلاق هنگام جابه جایی بین والدین

جابه جایی برای فرزندان طلاق از یک خانه به خانه دیگر، چه هر چند روز یک بار اتفاق بیفتد یا فقط آخر هفته‌هامی‌تواند برای بچه ها زمان بسیار سختی باشد؛ چراکه دیدار با یکی از والدین به معنی جدایی از دیگری است. البته که جابه جایی اجتناب ناپذیر است اما کارهای زیادی وجود دارند که به کمک آن‌ها می‌توانید این کار را برای فرزندانتان آسان کنید.

 

1. وقتی فرزندتان خانه‌ شما را ترک می‌کند

در حالی که فرزندتان آماده می‌شود تا خانه‌ شما را برای رفتن به خانه‌ پدر یا مادرش ترک کند، سعی کنید مثبت باشید و او را به موقع تحویل دهید.

به کودکتان کمک کنید تا انتظار تغییرات را داشته باشند: از چند روز قبل به او یادآوری کنید که مثلا دو روز دیگر به خانه پدر یا مادرش خواهد رفت.

وسایلشان را از قبل جمع آوری کنید: متناسب با سن فرزندتان به او کمک کنید تا قبل از رفتن وسایلش را جمع کند، در این صورت هیچ چیز را فراموش نمی کند و کودک مضطرب نمی‌شود.

از بعضی وسایل شخصی دوتا برای کودک تهیه کنید: برای اینکه جمع کردن وسایل برای بچه‌ها راحت تر باشد، لوازم ضروری مثل مسواک، برس مو و لباس خواب را برای هر دو خانه تهیه کنید.

همیشه فرزندتان را برسانید (تحویل دهید) و هیچ‌وقت خودتان دنبالش نروید: فرزندتان را به خانه‌ پدر یا مادرش برسانید اما برای زمان برگشت شما به دنبال او نروید. بهتر است همسر سابق تان فرزندتان را به خانه شما بیاورد.

 

2. وقتی فرزندتان به خانه شما برمی‌گردد

 در ابتدا ممکن است بازگشت فرزندتان به خانه‌ شما، سخت و اذیت کننده باشد. برای کمک به کودک در سازگاری می‌توانید:

 خود دار باشید: وقتی کودک به خانه شما وارد می‌شود، سعی کنید کمتر با هم وقت بگذرانید، کتاب بخوانید یا فعالیت بی سر و صدای دیگری انجام دهید.

کودک را تنها بگذارید:  به دلیل تاثیر طلاق بر کودکان، آنها اغلب به اندکی زمان نیاز دارند تا خودشان را با شرایط وفق دهند. اگر به نظر می‌رسد نیاز دارند که تنها باشند کار دیگری را در نزدیکی آن‌ها، انجام دهید. کم کم اوضاع به حالت عادی برمی‌گردد.

روال خاصی داشته باشید: هر بار که فرزندتان برمی‌گردد با او بازی کنید یا غذای مورد علاقه‌اش را برایش درست کنید. بچه ها از روال همیشگی لذت می‌برند. اگر آن‌ها دقیقا بدانند که بعد از برگشتن به خانه چه چیزی در انتظارشان است، جابجایی برایشان ساده‌تر می‌شود.

 

اگر فرزندم از دیدنم امتناع کرد، چه کنم؟

معمولاً کودکان طلاق که تحت حضانت مشترک هستند گاهی یکی از والدین را کنار می‌گذارند تا کنار دیگری بمانند. در ادامه راهکارهایی برای هنگامی که فرزند شما تمایلی به دیدن شما ندارد ارائه شده است:

علت را پیدا کنید: این مشکل ممکن است به سادگی، با توجه بیشتر به فرزندتان، تغییر در نظم و انضباط، یا خریدن اسباب بازی و سرگرمی‌های بیشتر برای او حل شود. یا ممکن است دلیل عاطفی مثل سو تفاهم یا اختلاف داشته باشد. با کودک خود در این باره که چرا نمی‌خواهد شما را ببیند صحبت کنید.

خودتان را با شرایط وفق دهید: چه دلیل دوری فرزندتان را فهمیده باشید و چه نه، تلاش کنید تا فضا و زمان لازم را در اختیار فرزندتان قرار دهید. ممکن است دلیلش اصلا ربطی به شما نداشته باشد. خوش بین باشید. بیشتر این دوری‌ها موقتی است.

با همسر سابق خود صحبت کنید:  صحبتی دوستانه و صمیمی با همسر سابق، شاید چالش برانگیز و احساسی باشد اما به شما کمک می کند بفهمید مشکل از کجاست. وقتی درباره‌ این موضوع حساس بحث می‌کنید، سعی کنید دلسوزانه رفتار کنید.

مشاوره با روانشناس کودک: اگر هنگام جا به جایی بین دو خانه همچنان با کودک تان مشکل داشتید می توانید از کمک یک روانشناس کودک استفاده کنید.

برچسب ها:

1. با لحن رسمی با یکدیگر ارتباط برقرار کنید: رابطه با همسر سابق را به عنوان یک همکاری تجاری در نظر بگیرید که در آن، "تجارت" شما رفاه حال فرزندتان است؛ دوستانه، مودبانه و بی‌طرف. همانطور که با یک همکار صحبت می‌کنید، یا به او پیام می‌دهید، با همسر سابق خود هم به همین شکل صحبت کرده یا پیام دهید. آرام باشید و با آرامش با او صحبت کنید.

2. به‌ جای دستور دادن، درخواست کنید: سعی کنید تا آنجا که می‌توانید، گفته‌هایتان را مانند یک درخواست بیان کنید. درخواست‌هایتان، می‌تواند با سوالاتی مثل: " آیا مایل هستی که....؟"، " میشه لطفا....؟"، شروع کنید.

3. به صحبت‌های طرف مقابل گوش دهید: برقراری ارتباط با یک شخص بالغ، با گوش دادن شروع می‌شود. حتی اگر در نهایت با حرف‌های همسر سابق تان مخالف باشید، حداقل باید بتوانید به او بگویید که نظرش را متوجه شده‌اید. گوش دادن به معنی تایید کردن نیست. پس با اجازه دادن به همسر سابقتان برای بیان ایده‌ها و نظرهایش چیزی را از دست نخواهید داد.

4. خویشتنداری کنید: یادتان باشد که ارتباط داشتن با همسر سابق در طول دوران کودکی فرزندتان ضروری است. البته گاهی بعداز این دوران نیز لازم است این رابطه ادامه یابد. روی خودتان کار کنید تا نسبت به همسر سابق تان بیش از حد واکنش نشان ندهید. کم کم می‌توانید، نسبت به تلاش او برای دست گذاشتن روی نقطه ضعف‌ها و حساسیت‌هایتان بی‌اعتنا ‌شوید.

5. به ملاقات یا صحبت مداوم، متعهد باشید: این کار ممکن است اوایل جدایی، دشوار باشد. اما با ارتباط مداوم با همسر سابق، فرزندتان حس می‌کند که شما و پدرش (مادرش)، در یک طرف با هم متحد هستید.

6. سایر موارد را در سایت مرکز مشاوره یاسان بخوانید.

قانونمند باشید: لازم نیست قوانین بین هر دوی شما کاملا یکسان باشد. اما اگر شما و همسرسابق تان به طور کلی دستور العمل‌های یکسانی را وضع کنید، فرزند شما مجبور نیست بین دو محیط انضباطی کاملا متفاوت گیر کنند و آن‌ها را در ذهنش مدام سبک و سنگین کند. مسائل مربوط به حل تکالیف در منزل، مقررات مربوط به رفت و آمد، و فعالیت‌های ممنوعه باید در منزل هر دوی والد رعایت شود.

نظم داشته باشید: سعی کنید رویه‌ مشابهی برای عواقب زیر پا گذاشتن قوانین خانه در نظر بگیرید. حتی اگر فرزندتان در خانه‌ شما، قانونی را زیر پا نگذاشته باشد. بنابراین اگر فرزند شما در خانه‌ همسر سابق تان، تنبیه شده و دیگر اجازه ندارد، تلویزیون ببیند، این محدودیت در خانه شما هم باید تا پایان زمان تنبیه ادامه یابد. از همین روش، می‌توانیم برای پاداش دادن در ازای رفتار خوب نیز استفاده کنیم.

برنامه‌ریزی کنید: تا جایی که می‌توانید مقداری هماهنگی در برنامه‌‌های فرزندانتان ایجاد کنید. آماده کردن غذا، تکالیف و زمان خواب تا حد زیادی کمک می‌کند تا فرزندتان در هر دو خانه سازگاری داشته باشد.

در تصمیمات مهم همراه باشید: تصمیمات اصلی باید توسط هر دو شما گرفته شود. صریح، صادق و روراست بودن در مورد موضوعات مهم برای رابطه شما با همسر سابق و رفاه حال فرزندانتان بسیار مهم است.

توضیحات تکمیلی را در سایت مرکز مشاوره یاسان بخوانید.

همانطور که به عنوان پدر و مادر در فرزند پروری بعد از طلاق همکاری می‌کنید، شما و همسر سابق تان به احتمال زیاد در مورد بعضی مسائل اختلاف نظر خواهید داشت. والدین هنگام اختلاف در تربیت فرزندان باید موارد زیر را در ذهن داشته باشند:

احترام می‌تواند تاثیر بسزایی داشته باشد: احترام گذاشتن باید پایه و اساس فرزندپروری بعد از طلاق باشد. احترام گذاشتن شامل مطلع ساختن همسر سابق از رویدادهای مربوط فرزندان مانند وضعیت مدرسه و انعطاف پذیری درباره‌ برنامه‌ روزانه فرزندان است.

به صحبت کردن ادامه دهید: اگر در مورد مسئله‌ مهمی با هم اختلاف نظر دارید باید به ارتباط خود ادامه دهید. هرگز اجازه ندهید فرزندان از اختلاف نظرتان آگاه شوند. اگر هنوز نمی‌توانید با همسر سابق خود به تفاهم برسید ممکن است لازم باشد تا با شخص ثالثی، مثل یک واسطه یا مشاور صحبت کنید.

موارد تکمیلی را در سایت مرکز مشاوره یاسان بخوانید.

به کودکتان کمک کنید تا انتظار تغییرات را داشته باشند: از چند روز قبل به او یادآوری کنید که مثلا دو روز دیگر به خانه پدر یا مادرش خواهد رفت.

وسایلشان را از قبل جمع آوری کنید: متناسب با سن فرزندتان به او کمک کنید تا قبل از رفتن وسایلش را جمع کند، در این صورت هیچ چیز را فراموش نمی کند و کودک مضطرب نمی‌شود.

از بعضی وسایل شخصی دوتا برای کودک تهیه کنید: برای اینکه جمع کردن وسایل برای بچه‌ها راحت تر باشد، لوازم ضروری مثل مسواک، برس مو و لباس خواب را برای هر دو خانه تهیه کنید.

همیشه فرزندتان را برسانید (تحویل دهید) و هیچ‌وقت خودتان دنبالش نروید: فرزندتان را به خانه‌ پدر یا مادرش برسانید اما برای زمان برگشت شما به دنبال او نروید. بهتر است همسر سابق تان فرزندتان را به خانه شما بیاورد.

ادامه مطلب را در سایت مرکز مشاوره یاسان بخوانید.

علت را پیدا کنید: این مشکل ممکن است به سادگی، با توجه بیشتر به فرزندتان، تغییر در نظم و انضباط، یا خریدن اسباب بازی و سرگرمی‌های بیشتر برای او حل شود. یا ممکن است دلیل عاطفی مثل سو تفاهم یا اختلاف داشته باشد. با کودک خود در این باره که چرا نمی‌خواهد شما را ببیند صحبت کنید.

خودتان را با شرایط وفق دهید: چه دلیل دوری فرزندتان را فهمیده باشید و چه نه، تلاش کنید تا فضا و زمان لازم را در اختیار فرزندتان قرار دهید. ممکن است دلیلش اصلا ربطی به شما نداشته باشد. خوش بین باشید. بیشتر این دوری‌ها موقتی است.

با همسر سابق خود صحبت کنید:  صحبتی دوستانه و صمیمی با همسر سابق، شاید چالش برانگیز و احساسی باشد اما به شما کمک می کند بفهمید مشکل از کجاست. وقتی درباره‌ این موضوع حساس بحث می‌کنید، سعی کنید دلسوزانه رفتار کنید.

توضیحات تکمیلی را در سایت مرکز مشاوره یاسان بخوانید.

فرم ارسال نظر

8 - 2 = ?

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

4 + 9 = ?