چطور فرزند با اعتماد به نفسی داشته باشیم؟

  • هانیه لواف

    ارزیاب و استعدادیاب کودک

    تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۰/۰۷/۲۵

هانیه لواف روانشناس و مشاوره خانواده گفت: نقش والدین در شکل گیری اعتماد به نفس کودکان بسیار راهبردی و تأثیرگذار است.

به گزارش روابط‌عمومی مرکز مشاوره یاسان، او در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه پایه‌های اعتماد به نفس از ۲ تا ۳ سالگی در کودکان شکل می‌گیرد، افزود: بسیاری از رفتار‌های پدر و مادر می‌تواند موجب شکل گیری اعتماد به نفس و یا کاهش آن باشد.

لواف ادامه داد: والدین باید انتظارات خود را متناسب با سن کودک در نظر بگیرند، چرا که گاهی اوقات انتظارات پدر و مادر فراتر از سن کودک است و در نهایت منجر به سرزنش، توهین و تحقیر کردن کودک می‌شود.

این رواشناس افزود: زمانی که می‌خواهیم کاری را زیر سوال ببریم باید شخصیت کودک را از آن عمل تفکیک کنیم و به جای آن که بگوییم «تو پسر بدی هستی»، بگوییم «کارت را دوست نداشتم».

او با بیان اینکه والدین از بکارگیری واژه‌های دارای بار منفی خودداری کنند، افزود: برچسب زدن‌ها موجب می‌شود تا فرد حس خوبی نسبت خود نداشته باشد.

لواف با بیان اینکه والدین نباید انتظار داشته باشند که اعمال کودک در همان مرحله اول به نتیجه برسد، گفت: باید به کودکان اجازه خطا کردن داده شود تا آن‌ها بتوانند از خطای خود درس بگیرند.

او با اشاره به ضرورت توجه والدین به نحوه رفتار و مشارکت کودک در کار‌های خانه و بازی، عنوان کرد: وقتی والدین با کودکان بازی می‌کنند و زمانی را برای او در نظر می‌گیرند، کودک احساس ارزشمند بودن می‌کند و این عمل موجب شکل گیری اعتماد به نفس در او می‌شود.

این روانشناس خاطرنشان کرد: حق انتخاب برای کودک هم موجب افزایش اعتماد به نفس در او می‌شود.

لواف با بیان اینکه در بحث لباس پوشیدن، انتخاب خوراکی و موارد دیگر بهتر است به کودک حق انتخاب داده شود، افزود: به خواسته و شخصیت کودک باید احترام گذاشته شود.

این روانشناس با بیان اینکه به جای سرزنش کودک سعی کنید او را تشویق کنید و رفتار‌های مثبتش را بیشتر ببینید، ادامه داد: سعی نکنید طوری با کودک برخورد کنید که او نتواند متناسب با سنش پیش رود، انتظار والدین نباید از سطح رشدی کودک بالاتر باشد.

او گفت: بهتر است در ابتدا جنبه‌های مثبت رفتار کودک را ببینید و بعد به جنبه منفی آن توجه کنید.

این روانشناس با بیان اینکه همه کودکان را نمی‌توان به یک شیوه واحد تربیت کرد، افزود: تفاوت‌های فردی کودکان باید در نظر گرفته شود و نمی‌توان از هر کودکی انتظار داشت که یکسان رفتار کند، همچنین نباید آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنیم.

لواف درباره یکی دیگر از راه‌های افزایش اعتماد به نفس در کودکان گفت: مسئولیت دادن به کودکان می‌تواند در افزایش اعتماد به نفس در آن‌ها کمک کند، لذا ضرورت دارد که والدین در ازای انجام مسئولیت‌های محوله به کودک، او را تشویق کنند.

 

19 راهکار افزایش اعتماد به نفس در کودکان

برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان به موارد زیر توجه کنید:

-به جای سرزنش کردن بیشتر از کودک تمجید کنید.

-به کودک احساس استقلال و اجازه خطا کردن بدون سرزنش بدهید.

-مسئولیت پذیری را در کودک تقویت کنید و از کارهای کوچک و هیجان انگیز شروع کنید و اجازه دهید که به سبک خودش آن را انجام دهد.

-از سرزنش، تهدید، مقایسه، تحقیر و برجسب زدن به کودک خودداری کنید.

-به کودک حق انتخاب و اجازه اشتباه کردن بدهید.

-در شرایط نامناسب هیجانی (خستگی، غمگینی، عصبانیت) قوانین را به کودک آموزش ندهید.

-از کودک انتظار نداشته باشید که باثبات و منطقی باشد. بی ثباتی و عدم منطق از ویژگی های کودک است.

-با تمام وجود به حرف های کودک گوش دهید و کلام او را قطع نکنید. دست از کار بکشید و کاملا به حرف او توجه کنید.

-به جای سرزنش شخصیت کودک، رفتار نادرست او را به وضوح بگویید.

-در مورد علایق کودک با او همگامی کنید که این کار منجر به تقویت امنیت روانی او می شود.

-قبل از ترک کردن کودک حتما با او خداحافظی کنید.

-به اسباب بازی های مورد علاقه کودک احترام بگذارید. برای شما کهنه است اما اسباب بازی های کهنه به لحاظ عاطفی بیشتر اهمیت دارند.

-دائما و بیش از حد به هنجارهای متناسب با سن کودک واکنش نشان ندهید. تفاوت هوشبهرها و تفاوت های فردی و خانوادگی را در نظر بگیرید. ممکن است کودکی هوشبهر حرکتی بهتری از هوشبهر کلامی داشته باشد.

-در هنگام بازی، کودک را به دقت مشاهده کنید و به حرف هایش گوش دهید و از این طریق هم کودک احساس ارزشمندی می کند و هم می توانید دریابید که از شما و خودش تصویر مثبت یا منفی دارد.

-در مشاجرات و دعواهای والدین به کودک احساس گناه یا ترس ندهید.

-کودک خود را به پوشیدن لباس های کهنه فرزند اول مجبور نکنید.

-به کابوس ها و رویا های آشفته کودک گوش دهید و انعکاس دهید.

-تا جایی که می توانید با کودک خود تجربه های مشترک لذت بخش خلق کنید.

-هرگز از گفتن عبارت دوستت دارم به کودک امتناع نکنید.

برچسب ها:

فرم ارسال نظر

4 + 9 = ?

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

4 + 8 = ?