نگران پرخوری فرزندتان هستید؟ چند توصیه برایتان داریم

  • تیم ترجمه و تولید محتوا

    مرکز مشاوره یاسان

    تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۰/۰۷/۲۵

 

هر کودک ویژگی‌های شخصیتی خودش را دارد که با آن‌ها به دنیا می‌آید؛ بچه‌ها از نظر "شخصیت غذایی" هم فرق دارند. حتی خواهر و برادرهایی که در یک خانواده بزرگ می‌شوند هم سلایق غذایی متفاوتی دارند. خیلی از پدر و مادرها شکایت می‌کنند که یکی از بچه‌هایشان کم‌غذاست و دیگری پرخور است و زیاد غذا می‌خورد.

بعضی از بچه‌ها انگار دکمه خاموشی غذا خوردن ندارند و هر قدر غذا بخورند باز هم سیر نمی‌شوند. آنها از غذا خوردن، طعم و بوی غذا لذت می‌برند. در چنین مواردی برای والدین بسیار سخت است که بدون دعوا، جنگ قدرت و یا حتی بدتر از آن، ایجاد اختلالات خوردن در کودکان، مساله را مدیریت کنند.

در این مقاله چند توصیه به شما ارائه می‌کنیم که می‌توانید بدون کمترین مشکلی، رفتارهای غذایی فرزندتان را مدیریت کنید:

1-شما هم از غذا خوردن لذت ببرید و به فرزندتان نشان بدهید که طعم‌ها و غذاها را به اندازه او دوست دارید.

2-به کودک یاد بدهید "کارشناس بدن" خودش باشد و مشکلاتش را شناسایی کند. یعنی باید به خوبی به سینگال‌های شکمش گوش کند تا ببیند سیر شده است یا نه. به فرزندتان یاد بدهید بعضی از بدن‌ها سیگنال‌های سیری را دیرتر می‌فرستند. پس بهتر است بعد از یک بشقاب غذا بیست دقیقه صبر کنند تا صدای بدنش را به خوبی بشنوند.

3-وقتی که منتظر شنیدن صدای سیگنال‌ها است از او بخواهید کاری مثل تمیز کردن میز یا گذاشتن ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی را انجام دهد. اگر غذای بیشتری خواست، غذایش را روی میز بگذارید تا ببیند در صورتی که بدنش بگوید هنوز خیلی گرسنه است، غذا به اندازه کافی هست (وارد جنگ قدرت با فرزندتان نشوید).

4-به کودک یاد بدهید چطور صدای بدنش را بشنود. گرسنگی/سیری را از شماره 1 تا 7 درجه‌بندی کنید. کمکش کنید که به خوبی صدای بدنش را بشنود و بر اساس میزان گرسنگی‌اش غذا بخورد و هر وقت احسا س سیری کرد دست از غذا خوردن بکشد.

5-بعضی غذاها هستند که زبان و دهان را تحریک می‌کنند، خیلی سخت است که موقع خوردن این غذاها دکمه خاموش را بزنیم. بعضی غذاهای شور یا خیلی شیرین این‌طور هستند. در این باره با فرزندتان صحبت کنید و توضیح دهید که ممکن است زبان و دهان به مغز بگوید: "بیشتر! بیشتر!" درست مثل این که یک مهمانی توی دهان در حال برگزاری باشد؛ چه کسی دوست دارد مهمانی تمام شود؟!

 

برچسب ها:

فرم ارسال نظر

3 + 7 = ?

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

9 - 3 = ?