مشاوره ایرانیان خارج از کشور

  • تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۲/۰۶/۰۵

مشاوره ایرانیان خارج از کشور

روانشناسی مهاجرت چیست؟

مهاجرت سنگ بنای تاریخ بشر است که با آرزوی دستیابی به فرصت‌های بهتر، امنیت و رؤیاهای شخصی انجام می‌شود. درحالی‌که مهاجرت نوید یک شروع تازه را می‌دهد، اغلب مجموعه‌ای از چالش‌ها، مشکلات سازگاری با شرایط جدید و عدم قطعیت‌های زیاد را با خود به همراه می‌آورد.

این چالش‌ها گاهی بر سلامت روان فرد تأثیر منفی می‌گذارد. به همین دلیل دسترسی مهاجران به روان درمانی و خدمات روانشناسی مهاجرت یک نیاز حیاتی محسوب می‌شود؛ زیرا آن‌ها در هزارتوی پیچیده احساسات و تجربیات مرتبط با مهاجرت حرکت می‌کنند و گذر از این مسیر به همراه یک مشاور متخصص در زمینه مهاجرت، دشواری آن را به‌مراتب کمتر و دسترسی به اهداف را میسر می‌کند.

 

عوارض مهاجرت بر سلامت روان مهاجران و نقش روانشناسی مهاجرت

اختلال در سلامت روان: مهاجران در سفر به سمت خانه جدید خود با استرس‌های روانی مختلفی مواجه می‌شوند. فرآیند انطباق با فرهنگ، زبان، آداب‌ورسوم و هنجارهای اجتماعی جدید بیشتر اوقات طاقت‌فرسا است. این تغییرات گاهی منجر به احساس انزوا، بیگانگی و حتی احساس بحران هویت می‌شود؛ زیرا افراد در تلاش برای ایجاد پیوند میان ریشه‌های فرهنگی خود و فرهنگ جامعه جدید هستند. ضمن اینکه، فشار مضاعف برای رسیدن موفقیت (دستیابی به اهدافی که محرک فرد برای تصمیم به مهاجرت بوده) و تأمین نیازهای خانوادگی و ارتباطی، استرس و اضطراب را افزایش می‌دهد.

تروما و از دست دادن: برای برخی افراد، داستان مهاجرت آن‌ها با تروما و از دست دادن درهم‌آمیخته است. بسیاری از آن‌ها دوستان، خانواده و محیط را به دلیل شرایط خارج از کنترل خود ترک کرده‌اند. آسیب‌های ناشی از جدایی، جنگ، آزار و شکنجه یا مشکلات اقتصادی زخم‌های عاطفی ماندگاری بر جای می‌گذارد. اگر به این تجربیات آسیب‌زا توجه نشود، فرد دچار اختلالاتی مانند اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)،  افسردگی و اضطراب می‌شود.

سازگاری فرهنگی و اجتماعی: مواجهه با تفاوت‌های ظریف یک فرهنگ جدید، مهاجران را با چالش‌های منحصربه‌فردی مواجه می‌کند. درعین‌حال که فرد تلاش می‌کند هویت فرهنگی خود را حفظ کند، استرس ناشی از سازگاری با محیط جدید، منجر به حس تعارض درونی در فرد می‌شود. این ناهماهنگی فرهنگی در نهایت باعث ایجاد احساس بی‌کفایتی، شک به خود و شرم شود که مشکلات مربوط به‌سلامت روان را در مهاجران تشدید می‌کند.

 

موانع دریافت خدمات روانشناسی مهاجرت

علیرغم نیاز آشکار به خدمات روانشناسی مهاجرت، مهاجران اغلب با موانعی روبرو هستند که آن‌ها را از دریافت حمایت و خدمات روان‌درمانی بازمی‌دارد. برخی از این موانع عبارتند از:

  • تسلط نداشت به زبان کشور مقصد

  • اهمیت ندادن به خدمات سلامت روان

  • محدودیت‌های مالی

  • انگ‌های فرهنگی درباره سلامت روان

  • ترس از اخراج یا عواقب قانونی

 

اهمیت روانشناسی مهاجرت برای مهاجران

روان درمانی با ایجاد فضایی امن و محرمانه، به مهاجر کمک می‌کند علت بروز مشکلاتش را کشف و به بهترین شکل به آن‌ها رسیدگی کند. در حقیقت درمانگران آموزش‌دیده در زمینه روانشناسی مهاجرت نکات مراقبتی را به فرد مهاجر آموزش می‌دهند.

با کمک روانشناسی مهاجرت و روان‌درمانی، مهاجران می‌توانند راهبردهای مقابله‌ای، تکنیک‌های مدیریت استرس و راه‌هایی برای مدیریت سازگاری فرهنگی را بیاموزند. در واقع روان درمانی و روانشناسی مهاجرت فرصتی را برای افراد فراهم می‌کند تا تروما را پردازش کنند، غم از دست دادن‌ها را تاب بیاورند و استراتژی‌های سالمی برای رویارویی با چالش‌ها پیدا کنند.

چالش‌های عاطفی و روانی که مهاجران با آن مواجه می‌شوند، نیازمند رویکردی جامع برای حمایت از سلامت روان است. دسترسی به روان درمانی و استفاده از خدمات روانشناسی مهاجرت نه‌تنها یک موضوع مهم در خصوص رفاه شخصی افراد است، بلکه یک جزء حیاتی برای دستیابی آن‌ها به اهداف مهاجرتی‌شان است. خوشبختانه با امکان روان‌درمانی آنلاین، دسترسی به درمانگران فارسی‌زبان به‌سادگی امکان‌پذیر شده است. مرکز مشاوره یاسان نیز با داشتن بهترین روان‌درمانگران امکانات ویژه‌ای برای مشاوره به ایرانیان مهاجر خارج از کشور فراهم کرده است.

روانشناسان متخصص در حوزه مهاجرت با درک، پذیرش و پرداختن به نیازهای بهداشت روانی مهاجران، می‌توانند محیطی را ایجاد کنند که ادغام موفق، رفاه عاطفی و تحقق رؤیای مهاجر یعنی دستیابی به زندگی بهتر برای خود و خانواده‌هایشان را تسهیل می‌کند.

مطالعات نشان داده، ارتباط با یک روانشناس که دارای فرهنگ و زبان مشترک با مراجع است، تاثیری به مراتب بیشتر در روند جلسات روان‌درمانی و روانشناسی مهاجرت دارد. بر این اساس مرکز مشاوره یاسان با بهترین کارد متخصصان روانشناسی در خدمت هموطنان عزیزمان در خارج از کشور  و سایر فارسی زبانان و آماده ارائه خدمات متنوع مشاوره و روانشناسی به صورت آنلاین است.

 

شیوه دریافت وقت مشاوره

لطفا برای دریافت وقت مشاوره از روانشناسان نوجوان مرکز مشاوره یاسان از ساعت 9 تا 19 با دو شماره زیر تماس بگیرید يا از طریق واتس‌اپ پیام دهید. راحت ترين مسير براي فارسی زبانان خارج از کشور ارسال پيام از طریق واتس‌اپ است.

تماس با ما

تماس با ما

دریافت وقت مشاوره