• تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۲/۰۹/۱۳

توانبخشی شناختی

امروزه توانمندی ذهنی و افزایش یادگیری و حافظه موضوعی است که نه تنها دانش آموزان و والدین  برای ارتقا عملکرد در مدرسه درگیر آن هستند، بلکه اکثر افراد جامعه از ورزشکاران تا مدیران تجاری و کارمندان بانک و موسیقی دان ها به دنبال روش هایی جهت افزایش انعطاف پذیری ذهنی و در نتیجه عملکرد بهتر در حیطه های تخصصی خود هستند.

موسسه روانشناختی کودک و نوجوان با استفاده از انواع روش های موجود وپیشرفته جهت توانمندسازی ذهنی و مغزی آماده ارائه خدمات به مراجعان است.

خدمات توانمندسازی و ارتقا عملکرد ذهن، توسط متخصص مربوطه و نه تنها جهت درمان در کودکان کم توجه و بیش فعال، دارای اختلال یادگیری و یا مشکل تحصیلی به کار می رود بلکه جهت  بهبود و ارتقا عملکرد ذهن در افراد عادی، داوطلبان کنکور، متقاضیان آموزش موسیقی و داوطلبان مسابقات ورزشی نیز استفاده می‌شود.

تمام مداخلات و برنامه ها به دو صورت حضور در کلینیک و تکالیف و تمرین خانگی انجام می شود.

 

توابخشی شناختی چه کمکی به کودکان و والدین می کند؟

در این ویدیو دکتر مینا ارجمندپور، روانشناس بالینی مرکز مشاوره یاسان درباره اینکه توانبخشی شناختی در چه بخش‌هایی به بچه‌ها و خانواده‌های آنها کمک می‌کند، توضیح می‌دهد.

مرکز مشاوره یاسان در بخش توانبخشی شناختی با ارزیابی 4 مهارت‌ حسی، حرکتی، شناختی و ارتباطی کودکان و نوجوانان، اختلال را تشخیص و راهکارهایی برای درمان ارائه می کند.

  یـــاســان در بخش اول برای تشخیص یکی از اختلالات شایع کودکان یعنی اختلال یکپارچگی حسی به بررسی حواس از جمله شنوایی، بویایی، چشایی، لامسه و بینایی می‌پردازد. در بخش دوم هماهنگی چشم و دست (مهارت دست ورزی)، تعادل و ادراک عمق کودک ارزیابی می شود و برای  بالا بردن تمرکز کودکان راهکار ارائه می شود.

یکی دیگر از اقدامات یاسان در بخش درمانی، تنظیم هیجانات در کودک است. در بخش شناختی نیز با ابزارهای کمک تشخیصی از جمله ثبت امواج مغزی،EEG ، TDCS و نوروفیدبک اختلالات تشخیص داده می شود. در این بخش علاوه بر استفاده از نرم‌افزارهای مختلف از تمرین‌های قلم و کاغذی مرتبط با هر کودک هم استفاده می‌ شود.

 

نوروفیدبک چیست؟

درمان به شیوه نوروفیدبک با اتصال حسگرهای الکتریکی به سر انجام می‌شود. این نوع درمان بدون درد است و آن قدرها هم که به نظر می‌رسد، ترسناک نیست.

نوار یا الکترودهایی که روی سر قرار می‌گیرند، بسته به محل قرارگرفتنشان، بخش‌های مختلف مغز را کنترل می‌کنند. سپس، از طریق بازخورد شنیداری یا بصری، بیماران می‌توانند ببینند که مغزشان چگونه به پیام‌های مختلف درمانگر واکنش نشان می‌دهد.

واکنش ها در یک نمودار یادداشت می شود تا واکنش طبیعی فرد مشخص شود و متخصص بفهمد علت این عکس‌العمل‌ها چیست. در واقع نوروفیدبک به بیماران کمک می کند تا بر اساس واکنش‌های ناخودآگاه که ممکن است حتی خودشان متوجه آن‌ها نشوند، به دلیل اصلی احساساتشان پی ببرند.

 

درمان نوروفیدبک برای چه کسانی مناسب است؟

معمولاً درمان نوروفیدبک برای بیماری‌ها و اختلالات زیر استفاده می‌شود:

  • بیش فعالی

  • افسردگی

  • اضطراب

  • بیخوابی

  • میگرن

  • اعتیاد

  • اختلال وسواس فکری عملی

  • انرژی کم

  • کنترل خشم

 

فواید درمان به شیوه نوروفیدبک

بزرگترین فایده‌ درمان نوروفیدبک این است که عملکرد درونی مغز را به نمایش می‌گذارد و واکنش‌های ناخودآگاه شما را نسبت به مسائل نشان می‌دهد. اینگونه رفتارهای مضر شناسایی و برای تغییر آنها راهکار ارائه می شود.

از دیگر فواید درمان نوروفیدبک این است که واکنش‌های مغز شما را در همان لحظه نشان می‌دهد. این مزیت کمک می‌کند تا شما واکنش‌های مغزتان را بهتر درک کنید.

این درمان برای کسانی که در حال تقلا برای مدیریت و کنترل خشم هستند، بسیار مفید است؛ چرا که آن‌ها اغلب روی رفتار دیگران حساس هستند.

 

در بخش مهارت‌های ارتباطی به بررسی و ارزیابی  سبک فرزندپروری  والدین پرداخته خواهد شد تا با تقویت رفتارهای سالم و کاستن از رفتارهای ناسالم در کودکان، به والدین و فرزندان آنها کمک شود.

برای دانلود بروشور توانبخشی شناختی کلیک کنید.

برای دانلود بروشور نوروفیدبک کلیک کنید.

برای دانلود بروشور نقشه برداری مغز کلیک کنید.

برای دانلود بروشور  تحریک الکتریکی مغز کلیک کنید.

 

شیوه دریافت وقت مشاوره

لطفا برای دریافت وقت مشاوره از روانشناسان نوجوان مرکز مشاوره یاسان از ساعت 9 تا 19 با دو شماره زیر تماس بگیرید يا از طریق واتس‌اپ پیام دهید. راحت ترين مسير براي فارسی زبانان خارج از کشور ارسال پيام از طریق واتس‌اپ است.

تماس با ما

تماس با ما

دریافت وقت مشاوره