با بچه‌ای که مشق نمی‌نویسد چه کنیم؟ + 7 راهکار عملی

  • هانیه لواف

    ارزیاب و استعدادیاب کودک

    تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۰/۰۷/۲۵

یک هدف مهم از انجام تکالیف مدرسه و مشق نوشتن ایجاد مهارت مستقل بودن و مسئولیت پذیری در کودک است در واقع یکی از مهارت‌های فرزندپروری کمک به فرزندان برای کاهش "وابستگی به والدین" به خودکفایی و استقلال است. برای کودکان دبستانی مهمتر از نوشتن مشق و انجام تکالیف مدرسه، کسب مهارت لازم برای "یادگیری مستقل" است. یادگیری مستقل یک مهارت بسیار مهم برای موفقیت در دوره دبیرستان و دانشگاه است. در اواخر سال تحصیلی دوران ابتدایی، کمک شما باید به عنوان آگاهی‌دهنده و ناظر تعریف شود نه کمک مستقیم. در دوره اول دبیرستان تکالیف باید به طور مستقل تکمیل شوند و شما باید به عنوان یک مشاور و منبع اطلاعات عمل کنید نه یک استاد یا سرپرست و در دوره نوجوانی و دور دوم دبیرستان کمک شما ممکن است به عنوان یک مزاحمت از سوی نوجوان تلقی شود.

 

علت مشق ننوشتن بچه ها

یکی از دلایل مشق ننوشتن کلاس اولی ها این است که تا قبل از اینکه کودک وارد مدرسه شود، شش سال آزادانه بازی کرده است. بنابراین طبیعی است که در بدو ورود به مدرسه به نوشتن تکالیف یا رعایت مقررات علاقه ای نشان ندهد. اما اگر بعد از گذشته مدتی همچنان شاهد تنبلی در نوشتن مشق یا بهانه برای انجام ندادن تکالیف از سوی کودک خودت هستید، ممکن است دلیل مشق ننوشتن کودک موارد زیر باشد:

 

مشکلات جسمی: ممکن است کودک در بینایی یا شنوایی ضعف داشته باشد. (مطالعـــه بیشـــتر)

 

مشکلات روانی: فشارهای روحی ناشی از اختلاف پدر و مادر، حسادت به فرزند تازه متولد شده، تبعیض و مقایسه‏ ی کودک با دیگران، سرزنش و توبیخ و… . (مطالعـــه بیشـــتر)

 

اختلالات یادگیری: که به صورت اختلال در خواندن، نوشتن و یا حل مسائل ریاضی خود را نشان می‏دهد.(در این حالت هوش کودک مشکل ندارد و تنها باید به درمانگر مراجعه شود.) (مطالعــه بیشــتر)

 

‌ خستگی: بازی و فعالیت‏های فیزیکی بیش از حد، سبب خستگی فراوان و در نتیجه انجام ندادن تکالیف مدرسه خواهد شد.

 

حواس پرتی: برخی کودکان، وقتی تنها هستند، حواسشان پرت می‏ شود. پس باید زمینه‏ ای فراهم شود که یا مادر در اتاق کودک باشد یا کودک در محل فعالیت مادر (آشپزخانه) به تکالیفش برسد تا در صورت حواس‏پرتی، مادر به او کمک کند.

 

هوش بالا: در موارد اندک، هوش بالای کودک، دلیل انجام ندادن تکالیف مدرسه است؛ چرا که کودک فکر می کند که تکالیف بسیار ساده است و نیازی به انجام دادن آن ندارد.

 

تاکید می شود که مشکل مشق نوشتن بچه ها را نباید نادیده گرفت. حتما علت انجام ندادن تکالیف مدرسه در کودک خود را پیدا کنید و اگر در این کار موفق نبودید حتما از یک روانشناس کودک کمک بخواهید.

 

نقش والدین در انجام تکالیف مدرسه و مشق نوشتن کودک

بسیاری از والدین تصور می‌کنند که هیچ ارتباطی با تکالیف فرزندانشان ندارند و این امر در مدارس تاکید می شود که تکالیف وظایف کودک است نه والدین. این کاملا صحیح است که والدین نباید تکالیف خانه فرزندان خود را انجام دهند ولی در واقع والدین باید نقش « مدیر پروژه مشق شب» را بازی کنند. هنگام انجام تکالیف والدین می‌توانند نظارت و ایجاد انگیزه کنند. بله، این به معنی نشستن در کنار کودک دبستانی است تا به او در متمرکز بودن برای نوشتن مشق کمک کنید. حضور شما این پیام را به فرزندتان می دهد که مشق شب یک کار مهم است و نمی توان آن را نادیده گرفت.

 

کنار فرزند خود بنشینید و از او بخواهید کیف مدرسه خود را تخلیه کند و در مورد انجام تکالیف مختلف خود با شما صحبت کند. آنها غالباً ادعا می‌کنند که همه تکالیف مدرسه خود را انجام داده اند حتی اگر فقط برخی از آنها را انجام داده باشند. با هم یک لیست سریع و آسان تهیه کنید و گزینه "انجام شد" یا "باید انجام شود" را جلوی هرکدام بنویسد. مشخص کردن کارهایی که او هنوز باید انجام دهد به او کمک می کند تا روی تکالیف باقی‌مانده متمرکز شود. با گذشت زمان این عمل به کودک شما کمک می کند تا درک کند که کارهای بزرگ به صورت تدریجی انجام می شود.

 

در مرحله بعد از فرزندتان بخواهید تکالیف مدرسه را به ترتیبی که می خواهد آنها را انجام دهد مرتب کند. او را تشویق کنید تا دلایل خود را توضیح دهد. انجام این کار به او کمک می کند تا وظایفش را کنترل کند و او را وادار به تامل در سبک کاری خود می کند. از فرزندتان بخواهید که در مورد وسایل مورد نیاز فکر کند و از آماده بودن آنها اطمینان حاصل کند. این امر به کودک کمک می کند تا از طریق انجام یک کار فکر کند، آن را بفهمد و یا برای اجرای آن آماده شود.

 

در آخر یک تایمر برای نوشتن مشق بچه در نظر بگیرید. او را به چالش بکشید که تخمین بزند اولین تکلیف چه مدت طول می‌کشد سپس از او بپرسید، آیا می خواهد که تایمر را برای مدت زمانی که فکر می‌کند نیاز دارد یا مقدار کمتری از آن روشن کنید؟ سپس تایمر را با این درک تنظیم کنید که کودک باید بدون وقفه کار کند تا اینکه تایمر خاموش شود. در اینجا هدف این است که کودک بتواند مشکلات را از طریق تمرکز به طور مستقل حل کند. این نه تنها قدرت تمرکز را بالا می‌برد بلکه باعث ایجاد خلاقیت، تفکر انتقادی، مقاومت و توانمندسازیی می‌شود.

 

نکته: اگر به عنوان یک والد پرمشغله زمانی برای نظارت و کمک به انجام تکالیف ندارید این مشکل شماست نه فرزندتان و باید به عنوان یک والد با مسئولیت و استفاده از روش های حل مسئله مناسب و با مشورت و کمک از یک متخصص راه حلی برای این مشکل بیابید.

 

بهترین مکان انجام دادن تکالیف مدرسه کودکان دبستانی

اولین قدم برای مشق نوشتن کودکان زیر 13 سال این است که آنها را تشویق کنید که تکالیف خود را در فضای مشترک خانواده مانند اتاق ناهارخوری یا میز آشپزخانه انجام دهند. البته عوامل مزاحم مانند رادیو، تلویزیون و موبایل و ... خاموش باشد. در کنار آنها بنشینید و از تلاش های کاری آنان پشتیبانی کنید. تنهایی باعث می شود کودک در انجام تکالیف اکراه داشته باشد. اصرار به انجام تکالیف در اتاق خواب یا اتاق شخصی صرفا باعث طولانی شدن فرآیند نوشتن مشق خواهد شد.

 

بهترین زمان انجام تکالیف مدرسه برای کلاس اولی‌ها

 کودک باید ساعت مشخصی برای نوشتن تکالیف داشته باشد. سعی کنید هر روز در همین زمان تکلیف را انجام دهید.( اگر کودک ساعت را بلد است، او را در جریان زمان انجام تکلیف و استراحت بگذارید، اگر کودک هنوز ساعت را یاد نگرفته است، طبق عقربه های ساعت و اعداد ، او را در جریان بگذارید) . اگر مسئله ای باعث تاخیر در ساعت نوشتن شد ، روزهای بعد طبق همان زمان قبلی روال را ادامه دهید." بهترین زمان ، قبل از بازی و بعد از استراحت می باشد".

 

ایجاد انگیزه برای نوشتن تکالیف مدرسه در کودکان دبستانی

برای کودک کارهای چالش برانگیز که او را از منطقه آسایشش دور کند، تعیین کنید. مانند: درگیر کردن کودکان در معماها، ساختن پازل‌ها و انواع کارهای اجرایی چالش برانگیز و رقابت های هدفمند. این امر باعث پیشرفت استقلال و اعتماد به نفس در کودک خواهد شد.

 

به کودک کمک کنید، زمانی از روز را (حداقل 20 دقیقه) انتخاب کند که بدون کمک و حضور شما فعالیتی را انجام دهد. نتیجه فعالیت اصلاً اهمیتی ندارد فقط اختصاص دادن زمانی برای فعالیت مستقل مهم است. اگر کودک تان در این امر موفق بود با تاکید بر اینکه خودش توانسته 20 دقیقه کتاب داستانش را بخواند یا پازل و لگو درست کند او را تشویق کنید.

 

بهترین روش برای مشق نوشتن کودکان

برای اینکه کودک تکالیفش را انجام دهد مواردی باید توسط والدین رعایت شود که این موارد هم برای کلاس اولی ها و هم برای بقیه سنین کاربرد دارد.

 

1- استراحت کافی: لازم نیست کودک بلافاصله پس از مدرسه شروع به نوشتن تکالیف کند. زمانی را برای استراحت او اختصاص دهید.

 

2- میان وعده: در سال های اولیه ورود به دبستان ، پس از هر بیست دقیقه ، یک میان وعده ی سالم "میوه یا شیر" برای کودک در نظر داشته باشید.

 

3- تشویق و تحسین: پس از اجرای هر تکلیف ، کودک را تشویق کنید." آفرین تونستی این سوال رو درست جواب بدی". هنگامی که کودک کوچکترین گام مثبت را در حل تکلیف برداشت او را تشویق کنید. این مل به فرزند شما کمک می کند نسبت به آنچه که انجام داده است حس خوبی داشته باشد. از سرزنش کردن خودداری کنید زیرا اعتماد به نفس کودک را در انجام تکلیف از بین می برد.

 

چگونه کودکان را تشویق به نوشتن کنیم؟

همچنین می توانید در مواردی از جدول امتیاز دهی و پاداش استفاده کنید. با انجام تکالیف مدرسه، در جدول به کودک امتیاز دهید و معین کنید با جمع کردن چند امتیاز ، جایزه ای برایش در نظر خواهید گرفت. هیچ امتیازی را از کودک پس نگیرید. می توانید امتیاز آن تکلیف را به او ندهید. به مرور زمان و با پیشرفت کودک، امتیاز را وابسته به انجام تکلیف سخت تری کنید و تعداد جوایز را کاهش دهید. در نهایت و در پایان سال می توانیم تنها یک امتیاز و جایزه ( مثلا برای کارنامه پایان ترم) در نظر بگیریم. پس از اتمام سال تحصیلی ، جدول برداشته می شود.

 

نکته: با قطع شدن جدول، کودک در می یابد که این پاداش ها دائمی نیستند و از عادی شدن این فرآیند جلوگیری می شود.

 

4- اصلا تکالیف را خودتان انجام ندهید: خیلی از کودکان اصرار دارند که پدر یا مادر مشق هایشان را بنویسند. در این موارد شما می توانید کنار کودک بنشینید و به او اطمینان دهید که می تواند تکلیف را بنویسد و اگر نتوانست ، حتما به او کمک می کنید. نشستن کنار کودک به او احساس آرامش می دهد

 

5- موارد اضافی را حذف کنید: از زمانی که انجام تکالیف را آغاز می کنید، سعی کنید مسائلی را که باعث حواس پرتی کودک می شود حذف کنید. روشن بودن تلویزیون، بازی های کامپیوتری، حضور و بازی کودکان دیگر، از جمله عوامل حواسپرتی هستند.

 

6- بعضی موارد را به معلم واگذار کنید: می توانید در دفتر رابط ، دلیل ننوشتن تکلیف را برای معلم بنویسید و از او بخواهید در کلاس با کودک صحبت کند. گاهی لازم است کودکان نتیجه ی عدم تلاش خود را در جامعه ببینند.

 

 7- نمایش و بازی در انجام تکالیف مدرسه به آرامش کودکان کمک می‌کند:  در غیر این صورت کودکان در مواجهه با حجم تکالیف خانه احساس ناراحتی می‌کنند. (مطالعـــه بیشــــتر)

برچسب ها:

فرم ارسال نظر

5 + 8 = ?

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

5 + 9 = ?