رابطه بین مهارت دست‌ورزی کودک و امکان ترک تحصیل + 6 راهکار برای تقویت

  • پریسا گنجه

    روانشناس و درمانگر

    تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۰/۰۸/۰۴

کودک هنگام تولد مجهز به پنج حس شنوایی، بینایی، چشایی، بویایی، و لامسه؛ البته امروزه دانشمندان دو حس دیگر – حس تعادل و حس های دهلیزی – راه هم به این حواس اضافه می‌کنند. بر این اساس کودک در ابتدا باید بتواند به طور جداگانه در هر حس و پس از آن هر حس در تعامل با حواس دیگر به تعادل و هماهنگی برسد تا به تدریج در مسیر رشد کودک، توانایی های حرکتی نیز به سایر توانایی های کودک اضافه شود.

 

پس تا زمانی که کودک در تعادل حسی دچار مشکل (در اصطلاح علمی دچار مشکل در یکپارچگی حسی) باشد، نمی تواند به مقوله یادگیری بپردازد یا تمرکز کند. مثلا زمانی که بیش از حد به بوها حساس است، یا لامسه‌اش دچار مشکل باشد( حساسیت زیاد به تگ لباس، جای کش شلوار یا جوراب) یا واکنش زیادی به صداها نشان می دهد.

 

 همه این عوامل در ایجاد اختلال در تمرکز و دقت کودک سهیم است و سطح یادگیری او را پایین می آورد؛ همچنین به لحاظ حرکتی اگر کودک نتواند هماهنگی مناسبی میان چشم و گوش، و چشم ودست برقرار کند، نمی‌تواند تعادل خود را حفظ کند و در انجام حرکات ریز و درشت با دست و انگشتان خود دچار مشکل می شود. بنابراین انتظار نوشتن تکالیف تمیز و مرتب و بدون اشکال از کودک انتظار زیادی خواهد بود.

 

تقویت ادراک و حس به ویژه ادراک بینایی و شنوایی و افزایش مهارت های حرکتی و دست ورزی، از عوامل بسیار مهم و تاثیر گذار بر هوش و یادگیری کودکان است که از همان ابتدای تولد قابل ارتقا و تمرین است. متخصصان روانشناس می توانند آموزش های لازم را برای افزایش این مهارت ها و در نهایت ارتقا سطح یادگیری کودکان در اختیار والدین قرار دهند. (مطالعـــه بیشـــتر) 

 

40درصد کودکانی که دچار ناهماهنگی چشم و دست (عدم مهارت دست ورزی) یا به درجات بالای تحصیلی نمی رسند و یا ترک تحصیل می کنند. متاسفانه رقم بسیار بالای است و زمانی این موضوع حاد می شود که والدین متوجه عدم مهارت دست ورزی در کودک خود نشوند.

 

مهارت دست ورزی چیست؟

هماهنگی چشم و دست، در واقع به این موضوع اشاره دارد که اگر کودک با دست راست می‌نویسد، به طور غالب با چشم راست می‌بیند و با گوش راست نیز می‌‌شنود و پای راست نیز پای غالب در انجام حرکات بدنی مانند پرتاپ توپ خواهد بود.

 

حال اگر کودک با دست راست بنویسد اما با چشم چپ به طور غالب ببیند، تبدیل به کودکی می‌شود که در حین انجام تکالیف دائما گردن خود را کج کرده، یا دفتر و کتاب خود را کج می‌کند. در نهایت چون کودک عضلات ضعیفی دارد، عضلات گردن و دستش بسیار سریع خسته می‌شود و مدام اظهار خستگی می‌کند یا از نوشتن سرباز می‌زند.

واکنش والدین و بزرگترها در چنین موقعیتی این گونه است: "مگه چند خط نوشتی؟ چیزی که نیست، همش تنبلی می‌کنی! چرا باید برای نوشتن چند کلمه خسته بشی؟"

 

از سوی دیگر وقتی انجام تکالیف درسی طول می‌کشد، کودک فکر می کند، والدین حرفش را باور نمی‌کنند و به او اعتماد ندارند. و چون هر بار بر سر موضوع نوشتن و طول کشیدن تکالیف سرزنش می‌شود، علاقه‌اش را به تحصیل و مدرسه از دست می‌دهد.

 

تقویت مهارت دست ورزی کودکان با کمک بازی و کاردرمانی

اگر چنین نشانه‌هایی در کودک تان دیدید حتما او با او همراهی و همدلی کنید و کمکش کنید تا بر مشکلش غلبه کند. اما چگونه؟ (مطالعـــه بیشـــتر) 

 

1. از 2 سالگی به کودک اجازه دهید خودش با دست غذا بخورد و بعد هم گرفتن قاشق و...، همین تمرین کوچک، باعث می‌شود مسیر برداشتن اشیا توسط دست و بردن آنها به طرف دهان یا هدف درست، توسط چشم و دست تقویت شود. پس کمتر نگران تمیزی و ریخت و پاش منزل و بیشتر نگران تقویت مهارت های حسی و حرکتی کودک تان باشید.

 

2. اجازه دهید کودک تان مهره‌های رنگی را از درون نخ های رنگی رد کند. حتی زمانی کمی بزرگتر شد، از او بخواهید در پاک کردن حبوبات به شما کمک کند. ( در این تمرین ردیابی دیداری تقویت می‌شود)

 

3. پرتاپ توپ و گرفتن آن ( این کار را با توپ های مختلف از بزرگ تا کوچک انجام دهید، به خصوص با توپ شیطونک ها و توپ پینگ پنگ)

 

4. تمرین و بازی ماز (بازی برای تقویت هوش کودکان) را حتما از چهار سالگی به بعد با او انجام دهید. (مطالعــــه بیشــــتر)

 

5. اگر کودکتان با دست راست می‌نویسد اما با چشم چپ می‌بیند، روزانه سه بار هر بار به مدت 10 دقیقه، چشم چپ او را بگیرید، به مدت 3 تا 6 ماه یا بیشتر (بازی ناخدا یک چشم): 10 دقیقه هنگام بازی، 10 دقیقه هنگام مشق نوشتن، 10 دقیقه هنگام تماشای تلویزیون. اوایل احتمال اینکه کودکتان همکاری نکند وجود دارد، یادتان باشد از تکنیک ترغیب و تشویق استفاده کنید.

 

6. یادتان باشد همیشه از کمک متخصص کودک بهره بگیرید. بر همین اساس می توانید به صورت آنلاین از مرکز مشاوره یاسان (مرکز مشاوره تخصصی کودک و نوجوان) وقت مشاوره رزرو کنید.

برچسب ها:

فرم ارسال نظر

3 + 7 = ?

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

5 + 9 = ?