چگونه کودک و نوجوان را از گوشی دور کنیم؟ (راهکارهایی برای 3 رده سنی)

  • تیم ترجمه و تولید محتوا

    مرکز مشاوره یاسان

    تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۰/۰۸/۰۴

خیلی از ما درباره مضرات استفاده کودک از موبایل شنیده‌ایم اما شب وقتی مهمان داریم به کودک نوپایمان موبایل می‌دهیم تا مشغول باشد. بچه‌های نوجوان هم اگر عضو تلگرام، اینستاگرام یا فیسبوک نباشند خیلی از فعالیت‌های گروه‌های دوستی‌شان را از دست می‌دهند. مهم‌تر از همه این‌که خود ما هم همیشه از موبایل استفاده می‌کنیم. پس چرا موبایل برای بچه‌ها بد است؟ چرا باید استفاده کودکان و نوجوانان از موبایل را محدودیت‌ کنیم؟

 

حتما با تاثیرات منفی استفاده موبایل بر کودک و نوجوان خود مواجه شده‌اید: بچه‌هایی که بدون موبایل نمی‌خوابند، دخترها و پسرهایی که زندگی مجازی‌شان خیلی پررنگ است و نوجوان‌هایی که هویتشان را در شبکه‌های اجتماعی گم کرده‌اند و دچار اضــطــــــراب و افـســــــردگــی هستند.

 

اما این مساله فقط متوجه بچه‌هایمان نیست؛ آنها این رفتار را از ما یاد گرفته‌اند. ما صبح‌ها با زنگ گوشی از خواب بیدار می‌شویم و اخبار را روی تلفن همراهمان دنبال می‌کنیم، با موبایلمان غذا سفارش می‌دهیم، تاکسی می‌گیریم و با دوستانمان در ارتباط هستیم. بچه‌ها به سرعت متوجه اهمیت تلفن همراه در زندگی والدینشان می‌شوند و دلشان می‌خواهد این نقش را در زندگی خودشان هم تکرار کنند.

 

مرکز مشاوره یاسان

 

چگونه کودک و نوجوان را از گوشی دور کنیم؟

اگر بخواهیم تاثیر بلندمدتی در نگرش فرزندمان به استفاده از موبایل داشته باشیم باید اول از خودمان شروع کنیم. عادت‌های ما به عنوان والدین، تاثیر زیادی روی بچه‌های دارد. خوب اولین قدم چیست؟

 

راه‌های زیادی برای کم کردن وابستگی به موبایل وجود دارد. بعضی‌ها سعی می‌کنند در روزهای تعطیل موبایل را کنار بگذارند، بعضی‌ها هم نرم‌افزارهای کنترلی روی موبایلشان نصب می‌کنند و معتقدند آگاهی باعث تغییر می‌شود. اما راه‌ حل‌های مشخص‌تر بیشتر می‌تواند به شما کمک کند تا استفاده از موبایل را محدود کنید:

 

  • یک ساعت زنگ‌دار بخرید و به جای موبایل از آن استفاده کنید. گوشی موبایلتان را هم جایی بیرون از اتاق خواب شارژ کنید و لپ‌تاپ را هم شب‌ها در اتاق پذیرایی بگذارید. یک ساعت قبل از خواب تلویزیون نبینید و با گوشی و کامپیوتر کار نکنید.

 

  • موقع غذا خوردن یا وقتی که در جمع هستید گوشی‌تان را چک نکنید. اگر انجام این کار برایتان سخت است، گوشی را جایی خارج از دیدتان قرار دهید.

 

  • از قبل برنامه‌ریزی کنید که موقع قرار گرفتن در جمع یا در وقت خالی‌تان چه کار می‌خواهید بکنید یا چه بازی‌هایی انجام می‌دهید. اگر تماشای سریال مد نظرتان است، تعداد اپیزودها را از قبل تعیین کنید.

 

این‌ها فقط چند مثال ساده هستند اما شما را متوجه این نکته می‌کنند که باید در مورد رفتاری که می‌خواهید در فرزندتان نهادینه شود، آگاهانه عمل کنید. شما چه رفتارهایی دارید که دوست ندارید فرزندتان آنها را انجام دهد؟

 

قوانین استفاده از موبایل و تبلت برای کودکان و نوجوانان

کاملا مشخص است که هیچ کدام از ما انسان‌های کاملی نیستیم. ایجاد عادت‌های خوب در زندگی، شروع خوبی است اما ما باید دستورالعمل مشخصی به فرزندانمان بدهیم تا کاملا متوجه مضرات موبایل و رسانه در زندگی‌شان باشند. این کار نباید به صورت سخنرانی یا وضع قوانین سخت باشد. تکنولوژی چیزی است که ما همیشه در زندگی‌مان با آن مواجه می‌شویم. بنابراین خیلی راحت می‌شود مکالمه‌هایی در این رابطه را با فرزندمان شروع کنیم.

 

این مکالمه‌ها می‌تواند دیدگاه فرزندتان نسبت به تکنولوژی را شکل دهد، به خصوص وقتی فرزندتان هنوز خیلی کوچک است. تاثیرگذاری شما وقتی بیشتر می‌شود که این تکنیک‌ها را به کار ببرید:

 

  • به طور منظم، هر چند وقت یک‌بار درباه موضوعات مختلف از جمله تکنولوژی با او صحبت کنید.

 

  • درباره دلیل کارهایی که انجام می‌دهید و قوانین مربوط به آنها توضیح دهید.

 

صحبت‌هایی را درباره استفاده بهینه از هر تکنولوژی و محدودیت‌های استفاده از آنها شروع کنید. قوانین و محدودیت‌هایی که ما وضع می‌کنیم از آنها مراقبت می‌کند و به آنها کمک می‌کند از رسانه‌های دیجیتال به خوبی استفاده کنند اما اگر دلیل وضع قوانین را برایشان توضیح ندهید وقتی به سنی رسیدند که دیگر نمی‌توان برایشان قانون گذاشت یا در شرایطی که قانونی وضع نشده قرار گرفتند، احتمال رعایت چارچوب‌ها خیلی کم می‌شود.

 

 

مدیریت استفاده کودک از موبایل

سرگرمی‌های زیادی برای کودک فراهم کنید: وقتی زندگی پر از فعالیت‌های ورزشی، پروژه‌های علمی، کتابخوانی و رفتن به پارک باشد، استفاده کودک از موبایل کاهش می یابد و کمتر به سراغ موبایل یا تــــماشــــای تلـــویــزیــون می‌رود.

 

نگران این که حوصله بچه سر برود نباشید: وقتی بچه‌ها حوصله‌شان سر برود، تــخـــیـــل و خــــلاقــــیــت خود را به کار می‌گیرند و خودشان را سرگرم می‌کنند. فکر نکنید وظیفه‌ شماست که هر وقت حوصله کودک سر رفت او را سرگرم کنید. بازی‌ها و فعالیت‌های زیادی وجود دارند که کودک می‌تواند انجام دهد.

 

مدیریت موبایل برای کودکان 8 تا 13 ساله

راهکارهای قبلی را هم می‌توانید برای این گروه سنی به کار ببرید اما توجه داشته باشید که بچه‌های کمی بزرگ‌تر بیشتر به شبکه‌های اجتماعی و بازی‌های آنلاین علاقه دارند به خصوص بازی‌هایی که مرحله‌های مختلفی دارند. هیچ کدام از این فعالیت‌ها به خودی خود بد نیستند اما لازم است یک نفر به بچه‌های این سن یادآوری کند که زمان کار با موبایل تمام شدهاست.

 

اگر زمان‌های مشخصی از قبل برای ممنوعیت استفاده از موبایل داشته باشید ( وقت انجام تکالیف، وقت شام، یک ساعت قبل از خواب، نیم ساعت قبل از ترک خانه) راحت‌تر می‌توانید این مساله را مدیریت کنید. برنامه‌‌هایی روی موبایل نصب کنید که بتوانید لیست سایت‌های ممنوعه یا ساعت‌های اتصال به اینترنت را با استفاده از آنها مدیریت کنید.

 

مدیریت موبایل برای نوجوان‌ها

معمولا میزان استفاده نوجوانان از تلفن همراه از شبــــــــــکه‌های اجتــــــــــماعی خاص و یا بازی‌های آنلاین بیشتر است. در شرایط فعلی نمی‌شود به بچه‌های نوجوان اجازه نداد که از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنند. اگر تا به حال ممنوعیت ایجاد کرده بودید باید بدانید که سال‌های نوجوانی زمانی است که آزادی بیشتری به فرزندتان بدهید تا وقتی به بزرگسالی رسیدند بتوانند به خوبی استفاده از موبایل و شبکه‌های اجتماعی را مدیریت کنند.

 

اگر تا به حال اجاره نداده‌اید، حالا می‌تواند وقتش باشد که به نوجوانتان اجازه دهید زمان مشخصی از موبایل استفاده کند و خودش مسئول مدیریت کردن این زمان باشد.

 

با توجه به میزان پختگی فرزندتان، می‌توانید فیلترهای وبسایت را از روی گوشی موبایل بردارید. هنوز هم درباره شیوه‌های صحیح استفاده از اینترنت با فرزندتان صحبت کنید. بعضی والدین هر چندوقت یک‌بار فهرست سایت‌هایی که فرزندشان به آنها سرزده را چک می‌کنند. 

 

و در نهایت اینکه همیشه، توصیه‌های مشاور کودک یا مشاور نوجوان در زمان‌هایی که والدین با فرزند خود دچار مشکل می‌شوند راه گشاست. بر همین اساس یــــاســـان این امکان را فراهم کرده است تا مشاوره شما با روانشناسان مجرب کودک و نوجوان به صورت آنلاین و در زمان های مناسب برای شما انجام شودبرای رزرو وقت مشاوره آنلاین کلیک کنید.

 

 

همچنین می توانید مهارت های فرزندپروری خود را با خواندن کتاب های روانشناسی در زمینه کـــودک و نـــوجـــــوان یا حضور در کـــــارگـــــــــاه های مرتبط  ارتقا دهید.

برچسب ها:

فرم ارسال نظر

7 - 2 = ?

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

5 + 8 = ?