هنگام لجبازی کودک در پوشیدن لباس چه کنیم؟ + 7 توصیه

  • دکتر سمیرا کرملو

    روانشناس و درمانگر

    تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۳/۰۴/۰۹

هنگام لجبازی کودک در پوشیدن لباس چه کنیم؟ + 7 توصیه

مقاومت کودک برای لباس پوشیدن بسیار طبیعی است و در بسیاری از کودکان مشاهده می شود. این مقاومت ممکن است به شکل مخالفت فعال کودک در مقابل لباس پوشیدن از سوی والدین باشد و یا اینکه بر روی پوشیدن نوع خاصی از لباسها باشد. اگر چه حق انتخاب دادن به کودکان توصیه می شود اما پوشیدن لباس ناکافی در هوای سرد غیر منطقی و غیر قابل پذیرش است.  بنابراین بهتر است از میزان توانایی کودکان در لباس پوشیدن آگاه باشید.

 

نقش والدین در لجبازی کردن کودک

هانیه لواف، ارزیاب و استعدادیاب کودک و نوجوان مرکز مشاوره یاسان در این قسمت درباره نقش پدر و مادرها در لجبازی کردن کودک توضیح داده است:

در سن دو تا سه سالگی بیشتر کودکان به پوشیدن لباس هایشان علاقمند می شوند. در سن سه سالگی، اکثر کودکان می توانند لباسهای راحت و بزرگ را به تنهایی بپوشند. معمولا چهار ساله ها دکمه های لباس را می توانند ببندند. در پنج سالگی، آنها معمولا می توانند لباس خودشان را به تن کنند. همچنین به یاد داشته باشید که کودکان می توانند لباس پوشیدن را قبل از اینکه بتوانند لباس را درآورند یاد می گیرند. با توجه به این محدودیت ها، چند راهکار هنگام مقاومت کودکان در برابر لباس پوشیدن ارائه می شود:

1. اگر تصمیم گیری در مورد لباس پوشیدن مشکلی است که در صبح  اتفاق می افتد بهتر است لباسها را از شب قبل آماده کنید. معمولا بهتر است این لباس ها را در جای دیگر به دور از سایر لباسها قرار دهید. این استراتژی به فرزند شما کمک می کند تا لباس دیگری را صبح نبیند و نظرش تغییر کند.

2. اگر مقاومت کودک برای لباس پوشیدن مربوط به انتخاب لباس است به کودک خود اجازه بدهید در مورد چیزی که می پوشد حق انتخاب داشته باشد - اما نه انتخاب های متعدد. بهتر است معمولا اجازه دهید کودک پیش دبستانی بین دو لباس انتخاب کند. به عنوان مثال، بپرسید "آیا می خواهید این پیراهن قرمز را بپوشاند یا آبی؟

3. برای پوشیدن لباس فرزندتان به اندازه کافی زمان در نظر بگیرید. در خیلی از خانواده ها، صبح همه اعضای خانواده تحت فشار برای آماده شدن و بیرون رفتن از منزل هستند. عجله کردن تنها باعث افزایش مقاومت کودکان در برابر لباس پوشیدن می شود.  در عوض کودک را سرگرم کنید و با آواز خواندن و موسیقی و تشویق به نگه کردن از پنجره حواس او را پرت کنید.

4. استفاده مکرر از بازی و تحسین و تشویق در حین لباس پوشاندن و توصیف کردن مراحل، لجبازی کودک در پوشیدن لباس کاهش و میزان همکاری را افزایش می دهد.

مطلب مرتبط: ۱۰ راه برای کنار آمدن با بچه‌ لجباز

5. برای کودکانی که صبح به قصد مدرسه یا مهد کودک از خانه خارج می شوند مهم است که یک روند منظم و پیش بینی شده را در نظر بگیرید. برای مثلا هنگامی که کودک شما بیدار می شود باید دندان ها را مسواک بزند، موهای خود را شانه کند و سپس لباس بر تن کند. تا زمانی که لباس نپوشیده و صبحانه نخورد اجازه ندارد به تماشای تلویزیون یا بازی کردن مشغول شود.

6. اگر فرزند شما در مدت زمان معقولی از پوشیدن لباس طفره می رود و حداقل چهار سال سن دارد، شما می توانید گاهی اوقات این فعالیت های روزمره را سرگرم کننده و موثر کنید. با کمک یک ساعت زنگ دار میتوانید او را تشویق کنید تا قبل از زنگ زدن با اتمام لباس پوشیدن جایزه در یافت کند.

7. زمانی که فرزند شما به سن چهار یا پنج سالگی می رسد، باید به او مسئولیت بیشتری به کودک برای پوشیدن لباس هایش داده شود. در ابتد با لباسهای آسانتر به او کمک کنید تا بیاموزد و از لباس های با دکمه های کوچک اجتناب کنید. همانطور که فرزند شما یاد می گیرد که لباس خود را بپوشاند، اطمینان حاصل کنید او را ستایش می کنید. برای آموزش می توانید قدم های ابتدایی را شما برداشته و تکمیل کار را به عهده او بگذارید. به عنوان مثال جوراب را به مچ پا برسانید و اجازه دهید او باقی جوراب را بالا بکشد.

هانیه لواف، ارزیاب و استعدادیاب کودک و نوجوان مرکز مشاوره یاسان در این پادکست درباره علل لجبازی کودکان و راهکارهایی برای مقابله و کاهش آن ارائه کرده است:

 

دریافت وقت مشاوره

لطفا برای دریافت وقت مشاوره از روانشناسان مرکز مشاوره یاسان از ساعت 9 تا 19 با دو شماره زیر تماس بگیرید يا از طریق واتس‌اپ پیام دهید. راحت ترين مسير براي فارسی زبانان خارج از کشور ارسال پيام از طریق واتس‌اپ است.

تماس با ما

تماس با ما

برچسب ها:

مقاومت کودک برای لباس پوشیدن بسیار طبیعی است و در بسیاری از کودکان مشاهده می شود. این مقاومت ممکن است به شکل مخالفت فعال کودک در مقابل لباس پوشیدن از سوی والدین باشد و یا اینکه بر روی پوشیدن نوع خاصی از لباسها باشد. مرکز مشاوره یاسان در این مقاله 7 راهکار هنگام مقاومت کودکان در برابر لباس پوشیدن ارائه می دهد.

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

8 - 3 = ?

نظرات کاربران

۱۰ بهمن ۱۴۰۰

سلام پسری دارم ۹/۵ساله هروقت میخواهم براش لباس بخرم میره سروقت لباسایی بامدلهایی که از نظر من مدلش اصلا مناسب نیست وهر چی براش دلیل میارم قبول نمیکنه درنهایت براش نمیخرم ولی نمیدونم چکار کنم بعضی ها میگن براش بخر تا ببوشه تا براش عقده نشه تا بزرگتر که شد ازسرش بیفته ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

۱۰ بهمن ۱۴۰۰
مرکز مشاوره یاسان

سلام دوست عزیز. شما باید به بچه ها حق انتخاب بدید. مثلا بهتر است سه لباسی که به نظرتان مناسب هست رو به پسرتون نشان بدید و ازش بپرسید کدوم رو انتخاب می کنه.

۱۳ بهمن ۱۴۰۰

ببخشید من یه پسر 7ساله دارم که خیلی به فوتبال علاقه داره و بهمینخاطر دوست داره که همیشه لباس تیمهای مختلف رو بپوشه. جوریکه الانم که دیگه هوا سرده بازم اصرار داره که عصرا که میخواد بره بیرون بازی کنه هم بلوز و شورت ورزشی بپوشه. تنها موردی که کوتاه میاد و قبول میکنه لباس گرم بپوشه اینکه بهش بگم دوست صمیمیش هم لباس ورزشی نپوشیده و لباس گرم پوشیده. خواستم ببینم اینکار من اثر منفی روی شخصیت پسرم نمیذاره؟؟

۱۹ بهمن ۱۴۰۰
مرکز مشاوره یاسان

سلام. از اونجایی که این مساله ارتباط مستقیمی با سلامت جسمانی فرزندتان دارد، بهتر است که برای این قضیه قانون مشخص و ثابتی داشته باشید. یعنی پسر شما باید بداند که در فصل سرما لازم است لباس مناسب بپوشد و بیرون برود و در غیر اینصورت با پیامد منفی رفتارش مواجه می شود (مثلا مدت زمان بازیش کمتر می شود). به این شکل ناچار نیستید توضیح اضافه، استدلال یا بحث داشته باشید، بلکه فقط به قانونی که گذاشتید اشاره می کنید و اگر اجرا نشد پیامد آن را اجرا می کنید. می توانید به او این انتخاب را بدهید که تی شرت فوتبالش را زیر گرمکن بپوشد.

۱۵ اسفند ۱۴۰۰

سلام .دختر دوسال و ده ماهه من ، خیلی خوبه فقط در مقابل لباس پوشیدن برای بیرون رفتن خیلی مقاومت میکنه تا جاییکه گاهی اوقات اوقات پدرش رو به هم میریزه .میشه لطفا راهنماییمون کنید

۱۵ اسفند ۱۴۰۰
مرکز مشاوره یاسان

سلام دوست عزیز! سن دختر دلبند شما دقیقا سنی است که کودک میخواهد خودمختاری و استقلال را تجربه کنه، پس مقاومتش تا اندازه ای میتونه طبیعی باشه، سعی کنید از بین لباس هایی که دوست داره و مورد انتخاب شما برای مکان مورد نظر هم هست، تنها دو لباس رو انتخاب کنید و بگین که یکی رو خودش انتخاب کنه، قانونگذاری کنید، از سیستم پاداش و تشویق استفاده کنید و ثبات داشته باشید؛ یعنی اگر قانونی می گذارید، حتما اجرا کنید، خیلی مهمه خونسردی خودتون رو حفظ کنید، وقتی کودک ببینه با این رفتار میتونه توجه والدین رو بگیره و تبدیل به دغدغه شده برای والدین، حتما ازش استفاده میکنه. پس خونسردی خودتون رو حفظ کنید. در عین حال اگر از یک متخصص هم کمک بگیرید تا ارزیابی های دقیقتری از رفتار و خلق و خوی شما و دخترتون برای راهکارهای بیشتر انجام شود.

۱۷ تیر ۱۴۰۱
محمد لشكري

سلام دختر من چهار سال دارد يك هفته به طور مدام شلوار و شرت نميپوشه و شب ها انقدر گريه ميكند كه خوابش ببره در طول روز مدام ميگه شلوارم بالا ميره يا پايين مياد با همه لباس ها مشكل داره و كارش شده گريه كردن

۲۱ تیر ۱۴۰۱
مرکز مشاوره یاسان

سلام دوست عزیز! شرت و شلوار پوشیدن یک قانون است که باید حتما رعایت شود حتی اگر کودک گریه و بی قراری کند. حتما و حتما از یک روانشناس کودک کمک بگیرید چون با این شرایط فرزندتان باید زیر نظر باشد. شاید دلیل بی قراری های کودک شما این است که اتفاقی برای او افتاده است. فراموش نکنید والدین باید نسبت به چنین رفتارهایی گوش بزنگ باشند.

۳۰ شهریور ۱۴۰۱
الهه

باسلام و خدا قوت، دختر من 25ماهشه و در برابر لباس پوشیدن خیلی مقاومت می‌کنه لباساشو کلا درمیاره،و اگه تنش کنم گریه میکنه،لطفا منو راهنمایی کنید

۲۸ آذر ۱۴۰۱
مرکز مشاوره یاسان

دوست عزیز، کودکان زیر دوسال معمولا حساسیت‌های عجیبی نسبت به لباس، پوشش، جنس لباس و لمس شدن دارند. اما این حساسیت با بزرگتر شدن کودک از بین می‌رود پس بسیار مهم است که این قضیه را تبدیل به یک جنگ قدرت نکنید؛ چراکه موجب فرسایش شما و دخترتان خواهد شد. با بازی کردن و دادن حق انتخاب می‌توانید تا حدودی این مشکل را برطرف کنید. اگر پس مدتی همچنان این موضوع پا برجا بود حتما به یک روانشناس کودک مراجعه کنید.

۰۲ مهر ۱۴۰۱
پرهیزگار

پسر 3.5 سالم داری کلا با خرید لباس تازه مشکل داریم دوست نداره لباس تازه بخریم ودر پوشیدن لباس تازه امتناع میکنه تاحدی که لباسای تازه اش کوچک میشن

۳۰ آذر ۱۴۰۱
مرکز مشاوره یاسان

دوست عزیز! این سن تقریبا سن لجبازی و خودمحوری در کودکان است. البته این موضوع باید بررسی شود که آیا لجبازی کودک طبیعی است یا اینکه فرزندتان دچار "بیش حسی" است؛ گاهی لباس های جدید نسبت به لباس های پوشیده شده یا شسته شده، زبرتر هستند و پوست برخی کودکان نسبت به این موضوع حساس است. پس ابتدا لباس جدید را بشوید بعد ببینید کودک همچنان نسبت به پوشیدن لباس جدید مقاومت می کند یا خیر.

۰۹ اسفند ۱۴۰۱
مهدی

باسلام خسته نباشید دختری دارم هفت ساله که با پوشیدن لباس وشلوار مشکل دار ولجبازی می کنه وتوی خونه شلوار وشرت نمی پوشه و باعث ناراحتی بین خانواده شده واینکه دوسال این مشکل پیدا کرده خواهشن راهنمایی بفرماید چه اقدامی کنیم باتشکر

۲۴ فروردین ۱۴۰۲
مهسادهباشی

سلام.دخترمن۴سالشه توی لباس پوشیدن خیلی اذیت میکنه‌.بیرون که میخواهیم بریم شاید۶دست لباس عوض کنه ازآخرم باگریه باید ببریمش.درطول روزخیلی همش لباس میاره میگه تنم کن بازبعدازیک ساعت عوض می‌کنه میگه من اینونمیخوام.هرلباسی هم تنش نمیکنه شده تا حالالباس براش خریدم ۲باریک ساعت تنش کرده دیگه تنش نکرده و کوچک شده برعکس بعضی ازلباساش کلی می‌کنه میبینی ۲روزتنش می‌کنه درنمیاره تابزورازتنش در بیارم.من چیکارکنم خیلی اذیت میکنع‌ لطفاراهنماییم کنید

۲۸ شهریور ۱۴۰۲
مرکز مشاوره یاسان

سلام. وقت بخیر. با یک روانشناس کودک جلسه حضوری یا آنلاین داشته باشید، با توجه به شرایط، راهنمایی تون می کنن

۱۵ تیر ۱۴۰۲
سحر محتشم

سلام وقتتون بخیر دخترم ۳ سالشه و توی تابستون لباس گرم و زمستونی میپوشه حتما باید آستین لباسش بلند باشه و شلوارش راحت اصلا کش شلوار یا حتی لباس یکم تنگ باشه قبول نمیکنه و دایما سر این قضیه گریه میکنه و کوتاه نمیاد بزرگترین مشکلم پوشش لباسای نامناسب فصل و اینکه لباس خیلی باید براش راحت باشه لطفا راهنماییم کنید

۲۷ شهریور ۱۴۰۲
مرکز مشاوره یاسان

سلام. وقت بخیر. ممکنه بیش حسی داشته باشه که حتما باید توسط یک پزشک چک بشه. اگر بیش حسی نداشت به یک روانشناس کودک مراجعه کنید تا با توجه به شرایط راهنمایی تون کنند

۲۱ آذر ۱۴۰۲
ایسن محمدی

دخترم اصلا لباس نمیپوشه همش میگه لباسام تو تنم دردمیکنه همش اینو میگه

۲۴ آذر ۱۴۰۲
فاطمه حیدری

سلام دختری ۵ ساله دارم در پوشیدن لباس مناسب بیرون متناسب فصل مقاومت میکنه دوست داره هر لباسی دلش میخواهد میپوشد براش مهم نیست مناسب باشد یانه ممنون میشم راهنمایی کنید

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

4 + 8 = ?

دریافت وقت مشاوره