هنگام لجبازی کودک در پوشیدن لباس چه کنیم؟ + 7 توصیه

  • دکتر سمیرا کرملو

    روانشناس و درمانگر

    تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۰/۰۸/۰۴

مقاومت کودک برای لباس پوشیدن بسیار طبیعی است و در بسیاری از کودکان مشاهده می شود. این مقاومت ممکن است به شکل مخالفت فعال کودک در مقابل لباس پوشیدن از سوی والدین باشد و یا اینکه بر روی پوشیدن نوع خاصی از لباسها باشد. اگر چه حق انتخاب دادن به کودکان توصیه می شود اما پوشیدن لباس ناکافی در هوای سرد غیر منطقی و غیر قابل پذیرش است.  بنابراین بهتر است از میزان توانایی کودکان در لباس پوشیدن آگاه باشید.

 

در سن دو تا سه سالگی بیشتر کودکان به پوشیدن لباس هایشان علاقمند می شوند. در سن سه سالگی، اکثر کودکان می توانند لباسهای راحت و بزرگ را به تنهایی بپوشند. معمولا چهار ساله ها دکمه های لباس را می توانند ببندند. در پنج سالگی، آنها معمولا می توانند لباس خودشان را به تن کنند. همچنین به یاد داشته باشید که کودکان می توانند لباس پوشیدن را قبل از اینکه بتوانند لباس را درآورند یاد می گیرند. با توجه به این محدودیت ها، چند راهکار هنگام مقاومت کودکان در برابر لباس پوشیدن ارائه می شود:

 

1. اگر تصمیم گیری در مورد لباس پوشیدن مشکلی است که در صبح  اتفاق می افتد بهتر است لباسها را از شب قبل آماده کنید. معمولا بهتر است این لباس ها را در جای دیگر به دور از سایر لباسها قرار دهید. این استراتژی به فرزند شما کمک می کند تا لباس دیگری را صبح نبیند و نظرش تغییر کند.

 

2. اگر مقاومت کودک برای لباس پوشیدن مربوط به انتخاب لباس است به کودک خود اجازه بدهید در مورد چیزی که می پوشد حق انتخاب داشته باشد - اما نه انتخاب های متعدد. بهتر است معمولا اجازه دهید کودک پیش دبستانی بین دو لباس انتخاب کند. به عنوان مثال، بپرسید "آیا می خواهید این پیراهن قرمز را بپوشاند یا آبی؟

 

3. برای پوشیدن لباس فرزندتان به اندازه کافی زمان در نظر بگیرید. در خیلی از خانواده ها، صبح همه اعضای خانواده تحت فشار برای آماده شدن و بیرون رفتن از منزل هستند. عجله کردن تنها باعث افزایش مقاومت کودکان در برابر لباس پوشیدن می شود.  در عوض کودک را سرگرم کنید و با آواز خواندن و موسیقی و تشویق به نگه کردن از پنجره حواس او را پرت کنید.

 

4. استفاده مکرر از بازی و تحسین و تشویق در حین لباس پوشاندن و توصیف کردن مراحل، لجبازی کودک در پوشیدن لباس کاهش و میزان همکاری را افزایش می دهد. (مطالعــــه بیشــــتر) و (لجبازی در کودکان/ ویدئو)

 

5. برای کودکانی که صبح به قصد مدرسه یا مهد کودک از خانه خارج می شوند مهم است که یک روند منظم و پیش بینی شده را در نظر بگیرید. برای مثلا هنگامی که کودک شما بیدار می شود باید دندان ها را مسواک بزند، موهای خود را شانه کند و سپس لباس بر تن کند. تا زمانی که لباس نپوشیده و صبحانه نخورد اجازه ندارد به تماشای تلویزیون یا بازی کردن مشغول شود.

 

6. اگر فرزند شما در مدت زمان معقولی از پوشیدن لباس طفره می رود و حداقل چهار سال سن دارد، شما می توانید گاهی اوقات این فعالیت های روزمره را سرگرم کننده و موثر کنید. با کمک یک ساعت زنگ دار میتوانید او را تشویق کنید تا قبل از زنگ زدن با اتمام لباس پوشیدن جایزه در یافت کند.

 

7. زمانی که فرزند شما به سن چهار یا پنج سالگی می رسد، باید به او مسئولیت بیشتری به کودک برای پوشیدن لباس هایش داده شود. در ابتد با لباسهای آسانتر به او کمک کنید تا بیاموزد و از لباس های با دکمه های کوچک اجتناب کنید. همانطور که فرزند شما یاد می گیرد که لباس خود را بپوشاند، اطمینان حاصل کنید او را ستایش می کنید. برای آموزش می توانید قدم های ابتدایی را شما برداشته و تکمیل کار را به عهده او بگذارید. به عنوان مثال جوراب را به مچ پا برسانید و اجازه دهید او باقی جوراب را بالا بکشد.

برچسب ها:

فرم ارسال نظر

2 + 9 = ?

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

8 - 3 = ?