فرزندم رابطه جنسی دارد، باید چه کار کنم؟

  • تیم ترجمه و تولید محتوا

    مرکز مشاوره یاسان

    تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۳/۰۱/۱۸

فرزندم رابطه جنسی دارد، باید چه کار کنم؟

برای هر پدر یا مادری لحظه ترسناکی است وقتی متوجه می‌شود فرزندش رابطه جنسی دارد. خیلی از پدر و مادرها امیدوارند دیر این اتفاق بیفتند اما همیشه همه چیز بر وفق مراد ما پیش نمی‌رود. به عنوان یک والد وقتی متوجه این موضوع شدیم چه کار باید کنیم؟ در این مقاله مرکز مشاوره یاسان (مرکز تخصصی رواشناسی نوجوان و بلوغ) 5 نکته مهم و ضروری در این زمینه را که والدین باید رعایت کنند را ارائه کرده است:

1. درگیر احساسات نشوید: قبل از اینکه با فرزندتان صحبت کنید، کمی زمان بگذارید تا آرام شوید و بتوانید به لحاظ احساسی از موقعیتی که در آن هستید، فاصله بگیرید. اشکالی ندارد که یکی دو روز به خودتان فرصت بدهید. اگر بخواهید همان موقع که مطلع شدید واکنش نشان بدهید، درگیر احساسات می‌شوید و نمی‌توانید به خوبی از عهده مدیریت مسئله بربیایید. در آن حالات احتمالا دچار ترس، خشم یا اضطراب زیادی هستید و هیچ کس نمی‌تواند در این شرایط عملکرد خوبی داشته باشد.

فراموش نکنید، واکنشی آرام و فکرشده، می‌تواند تاثیر عمیق‌تری بر حل مسئله و تغییر رفتار فرزندتان داشته باشد و برای اینکه بتوانید چنین رویکردی اتخاذ کنید، باید از رفتارهای احساسی فاصله بگیرید.

مطلب مرتبط: حد و مرز رابطه نوجوان با جنس مخالف کجاست؟

2. با خودتان روشن و شفاف باشید و ببینید چه ارزش‌هایی برای شما مهم هستند: اگر با خودتان روشن و شفاف باشید، می‌توانید با فرزندتان هم همین طور رفتار کنید. قبل از هر تصمیمی، لازم است کمی با خودتان خلوت کرده و مشخص کنید چه ارزش‌هایی برای شما مهم‌اند.

رفتار جنسی فرزندتان برای شما غافلگیرکننده است؛ چون موقعیتی پیش نیامده بود که بخواهید این ارزش‌ها را مشخصا بیان کنید. شاید به نظر شما ارزش‌های خانوادگی‌تان کاملا مشخص و روشن هستند اما در واقع این طور نیست. در هر صورت یادتان باشد که برای بیشتر پدر و مادرها، بچه‌ها هنوز همان کوچولوهایی هستند که انگار همین دیروز پوشکشان می‌کردند.

مطلب مرتبط: چگونه بفهمم، فرزندم رابطه‌ جنسی دارد؟ + 3 راهکار

3. با همسرتان به یک واکنش مشترک برسید: سعی کنید شما و همسرتان یک نقطه نظر و واکنش مشترک داشته باشید تا پیام‌های متناقض و گیج‌کننده‌ به فرزندتان ندهید. بهتر است مثل یک تیم عمل کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

اگر رفتار و طرز فکر والدین متفاوت باشد، فرزندتان نمی‌تواند به قوانین اطمینان کند و بداند باید به پیام کدام یک از شما عمل کند. حتی ممکن است فرزندتان بخواهد با انجام دادن قوانین والدی که آسان گیرتر است، از زیر بار اجرای قوانین جدی‌تر فرار کند یا به اصطلاح، شما را بپیچاند.

یک مسئله خیلی مهم دیگر این است که بچه‌ها خیلی زود متوجه می‌شوند که شما به جای اینکه روی رفتار او تمرکز کنید، با هم دعوا می‌کنید. پس وقتی با فرزندتان صحبت می‌کنید، همه تمرکزتان روی او باشد و اگر اختلافی با همسرتان دارید، به‌طور خصوصی با هم به توافق برسید.

مطلب مرتبط: عواقب خطرناک سکستینگ نوجوانان + راهکارهای مقابله ای

4. درباره انتظارات و ارزش‌هایی که دارید با فرزندتان صحبت کنید

قدم بعدی این است که برای فرزند نوجوان‌تان اعتقادات، باورها و ارزش‌های خانوادگی‌ خود را درباره مسائل جنسی شرح دهید. این مکالمه، با صحبت‌های معمولی یکی نیست؛ چون این مسئله، یک مشکل از نوع مشکلات همیشگی نیست.

صحبت شما بیشتر باید درباره ارزش‌های خانوادگی و ارتباطشان با انتخاب‌های نوجوان باشد. برای مثال می‌توانید به فرزندتان بگویید: "در خانواده ما چنین روابطی به این صورت انجام نمی‌شود. داشتن این نوع روابط در چنین سنی، عواقب جدی دارد. تو برای ما مهم هستی و می‌خواهیم تصمیمات درستی بگیری."

از اینجا به بعد، مکالمه با توجه به ارزش‌های خانوادگی شما پیش می‌رود. بعضی خانواده‌ها درباره روابط جنسی پیش از ازدواج خیلی مقید هستند و این اجازه را نمی‌دهند اما بعضی خانواده ها برخورد نرم‌تری دارند.

خانواده شما در هر گروهی از این طیف باشد، باید این مسئله را لحاظ کنید که اگر قوانینی برای نوجوان وضع کردید، حتما تبعات آن را هم به صورت جدی درنظر بگیرید و اعمال کنید.

مطلب مرتبط: علت خودارضایی در نوجوانان + شیوه برخورد با نوجوانی که خودارضایی می‌کند

5. قوانین مشخصی وضع کنید و فرزندتان را موظف به پاسخگویی کنید: قوانین را به‌طور واضح و مشخص وضع کنید و اطمینان حاصل کنید که فرزندتان آنها را به خوبی می‌داند و باید در قبال رعایت نکردن قوانین و شکستن آنها پاسخگو باشد. باید مدام به خودتان یادآوری کنید که به عنوان یک والد، مسئول رفتار فرزندتان نیستید اما مسئول وضع کردن قوانین و در نظر گرفتن عواقب اثرگذار برای رعایت شدن آنها هستید.

شاید به فرزندتان بگویید نمی‌خواهید قبل از ازدواج رابطه جنسی داشته باشد. یا برخی عواقب رابطه جنسی مثل بارداری ناخواسته یا بیماری‌های تناسلی را به او یادآوری کنید. و یا به او بگویید در ارتباط با جنس مخالف تا کجا می تواند پیش برود. در هر صورت مهم است بدانید که نمی‌توانید همه انتخاب‌های فرزندتان در رابطه با جنس مخالف را کنترل کنید. در عوض روی چیزهایی که می‌توانید کنترل کنید تمرکز کنید: یعنی روی عکس العمل‌ها، محدودیت‌ها و مرزها.

و در نهایت، به فرزندتان کمک کنید مهارت‌هایی را که برای انتخاب بهتر لازم دارد یاد بگیرد.

مطلب مرتبط: علت همجنسگرایی در نوجوانان + شیوه درست رفتار والدین

 

دریافت وقت مشاوره

لطفا برای دریافت وقت مشاوره از روانشناسان نوجوان مرکز مشاوره یاسان از ساعت 9 تا 19 با دو شماره زیر تماس بگیرید يا از طریق واتس‌اپ پیام دهید. راحت ترين مسير براي فارسی زبانان خارج از کشور ارسال پيام از طریق واتس‌اپ است.

تماس با ما

تماس با ما

برچسب ها:

برای هر پدر یا مادری لحظه ترسناکی است وقتی متوجه می‌شود فرزندش رابطه جنسی دارد. خیلی از پدر و مادرها امیدوارند دیر این اتفاق بیفتند اما همیشه همه چیز بر وفق مراد ما پیش نمی‌رود. مرکز مشاوره یاسان (مرکز تخصصی رواشناسی نوجوان و بلوغ) در یک مقاله  5 نکته مهم و ضروری در این زمینه را که والدین باید رعایت کنند ارائه کرده است.

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

4 + 9 = ?

نظرات کاربران

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

5 + 9 = ?

دریافت وقت مشاوره