اختلالات دوره نوجوانی و بلوغ

 • تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۰/۱۰/۲۸

اختلالات دوره نوجوانی و بلوغ

روانشناسی نوجوانان چیست؟

روانشناسی نوجوان به نیازهای سلامت روانی منحصر به فرد نوجوانان (افراد بین 10 تا 19 سال) می‌پردازد. در واقع روانشناسی نوجوانان، به معنای در نظر گرفتن نیازهای خاص فردی است که مغزش از مرحله کودکی گذشته است اما به طور کامل به بزرگسالی نرسیده یا بالغ نشده است.

 

چه زمانی یک نوجوان به مشاوره نیاز دارد؟

درمان می‌تواند نوجوان شما را در چیزهای مختلفی مانند خودیابی، استرس، رویدادهای زندگی یا مسائل مربوط به سلامت روان حمایت کند. همچنین می توان از درمان برای جلوگیری از تبدیل شدن مسائل جزئی به مشکلاتی بزرگ در آینده استفاده کرد. گاهی اوقات، حتی تنها چند جلسه درمانی می‌تواند حال نوجوان شما را از این رو به آن رو کند دلایل و شرایط رایجی که باعث می‌شود نوجوانان به مشاوره نیاز داشته باشند، عبارتند از:

 • اختلالات اضطرابی

 • اختلال کم‌توجهی-بیش فعالی (ADHD)

 • اوتیسم

 • مشکلات رفتاری

 • مقابله با یک بیماری مزمن

 • تبعیض فرهنگی یا نژادی

 • افسردگی

 • کشف تمایلات جنسی، گرایش جنسی یا هویت جنسی

 • اختلالات تغذیه (کم‌اشتهایی یا پرخوری)

 • غم و اندوه

 • تنهایی

 • اختلال وسواس فکری- عملی(OCD)

 • اختلالات شخصیتی

 • مشکلات خودآگاهی، عزت نفس یا اعتماد به نفس

 • مشکلات در روابط

 • مسائل مربوط به مدرسه و اجتماع مانند قلدری

 • خودآزاری، افکار خودکشی یا رفتارهای پرخطر

 • مدیریت استرس

 • مصرف مواد

 • آسیب روحی و روانی

برای مشاهده اطلاعات بیشتر روی عکس کلیک کنید

نکاتی که والدین باید درباره درمان نوجوان بدانند

از آنجایی که مغز نوجوانان با مغز بزرگسالان متفاوت است، درمان نوجوانان مانند درمان بزرگسالان نیست. مواردی که والدین می‌توانند در صورتی که نوجوانشان تحت درمان است در نظر داشته باشند عبارتند از:

1. مهمترین بخش هر رابطه درمانی، اعتماد به درمانگر است: این امر به ویژه درباره نوجوانان صادق است؛ بدین معنی که نوجوان باید به درمانگر یا روانشناس خود اعتماد کند و با او کنار بیاید.

2. حفظ حریم خصوصی و رازداری ضروری است: بسیاری از والدین می‌خواهند بدانند در جلسات درمانی نوجوانشان چه اتفاقی می‌افتد. کنجکاوی آنها قابل درک است. با این حال، درخواست از نوجوان یا درمانگر برای افشای اطلاعات جلسات اغلب بیشتر ضرر دارد تا فایده. نوجوان اگر گمان کند که حرفهایش با درمانگر به والدینش منتقل می‌شود، قطعاً همکاری کاملی با روانشناس نخواهد داشت.

البته درمانگر در صورتی که موضوعات مطرح شده توسط نوجوان حاکی از کودک آزاری یا احتمال خودکشی یا صدمه به شخص دیگری باشد، حتماً آن را با والدین یا مسئولان مرتبط درمیان خواهد گذاشت.

برگزاری یک جلسه مشترک در شروع درمان برای رسیدگی به محدودیت‌های محرمانگی و تعیین اینکه دقیقاً چه اطلاعاتی با والدین به اشتراک گذاشته می‌شود یا خیر می‌تواند مفید باشد.

3. هر موضوعی که برای نوجوان مهم باشد در جلسه‌ درمانی مطرح می‌شود: درمان نوجوانان متفاوت از درمان بزرگسالان است. والدین ممکن است نگران این باشند که نوجوانشان فقط با درمانگر گپ و گفت می‌کند. از آنجایی که هر موضوعی که برای نوجوان مهم باشد در روند درمان او هم مهم است بنابراین، چیزی به نام "فقط صحبت کردن" وجود ندارد. دادن آزادی به نوجوانان برای انتخاب موضوعات مورد بحث اغلب زمینه را برای عمیق‌ شدن در مسائل نوجوان فراهم می‌کند.

4. نیاز نوجوان شما به درمانگر به معنی کم کاری شما در تربیت فرزندتان نیست: والدین نمی‌توانند همه اتفاقاتی که برای فرزندشان می‌افتد را کنترل کنند. هیچ پدر و مادری کامل نیست. تشخیص اینکه نوجوان به درمان و حمایت بزرگسالانی غیر از والدین دارد، بخشی از تربیت خوب است و نشان دهنده این نیست که والدین در تربیت فرزند خود شکست خورده‌اند.

نوجوانان نیازهایی متفاوتی نسبت به کودکان و بزرگسالان دارند. هنگام تعیین نیازهای روانی آنها و ارائه مراقبت‌های مناسب، درک مرحله منحصر به فرد زندگی آنها و در نظر گرفتن جایی که هستند، اهمیت دارد.

 

آیا باید فرزند نوجوانم را مجبور به درمان کنم؟

اگر نوجوان احساس ‌کند مجبور به درمان است، به احتمال زیاد انگیزه‌ای برای تغییر ندارد. پس حتی اگر آن‌ها را مجبور کنید که به جلسات درمان بروند، احتمالاً درباره مسائل خود صحبت نمی‌کنند یا حداقل این کار را به شیوه‌ای که کمک‌شان کند، انجام نمی‌دهند.

البته گاهی اوقات، یک درمانگر ماهر می‌تواند به نوجوان کمک کند پس از چند جلسه احساس راحتی بیشتری داشته باشد و گاهی اوقات، نوجوانی که به شما می‌گوید از درمان متنفر است یا به کمک نیاز ندارد، به تدریج با درمانگرش همکاری می‌کند. ممکن است، نوجوان شما دوست نداشته باشد، شما بدانید که واقعاً او درمان را دوست دارد.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر روی عکس کلیک کنید

 

چگونه موضوع درمان را با نوجوانم مطرح کنم؟

اگر نوجوان شما به مشاوره نیاز دارد، نحوه مطرح کردن این موضوع بسیار مهم است؛ چراکه اولین مکالمه شما با او در این باره، نحوه نگرش نوجوان‌تان را درباره درمان تعیین می‌کند.

طبیعی است که نوجوانان از مشکلات خود خجالت بکشند. به همین دلیل اعتراف به اینکه کمک می‌خواهند برای آنها سخت است. پس شما باید این موضوع را طوری با او مطرح کنید که باعث احساس شرمندگیش نشود.

اینگونه فکر نکنید که نوجوان شما آنقدر فهمیده یا باهوش نیست که بتواند انتخاب‌های خوبی داشته باشد. درعوض، به او بگویید که چرا فکر می‌کنید کمک گرفتن از مشاور مهم است و چگونه این کار می‌تواند برای او مفید باشد. نظر فرزندتان را هم جویا شوید و خود را مشتاق شنیدن نظرات او نشان دهید.

مثلاً می‌توانید چیزی شبیه این بگویید که: "نمی‌دونم آیا این خوبه که تو به جز من، کسی رو داشته باشی که باهاش صحبت کنی یا نه" یا بگویید: "من همیشه نمی‌دونم چطور به تو کمک کنم، به نظرم صحبت کردن با فردی که با نوجوانان کار می‌کنه می توانه برای تو مفید باشه"

اگر خودتان به جلسات مشاوره یا روان درمانی می‌روید، حتماً نوجوان خود را از آن مطلع کنید تا کمک گرفتن از مشاور یا روانشناس برای او هم عادی شود و انگ اجتماعی را در هن او از بین ببرد.

 

راهکارهایی برای زمانی که نوجوان شما از مشاوره امتناع می‌کند

اگر نوجوان شما از رفتن به جلسات مشاوره امتناع کرد، ناامید نشوید. شما چندین گزینه درباره نحوه‌ دریافت کمک از روانشناس نوجوان دارید.

 • بدون حضور فرزند نوجوان‌تان پیش مشاور بروید: آموزش والدین یکی از مؤثرترین راه‌ها برای کمک به نوجوانان است. روانشناس نوجوان به شما آموزش می‌دهد که چگونه با فرزندتان که درگیر بحران بلوغ و نوجوانی است رفتار کنید. ممکن است پس از مدتی نوجوان شما علاقمند شود که از"طرف خودش" داستان را برای مشاور بازگو کند.

 • با مشاور مدرسه فرزندتان صحبت کنید: نوجوانی که خارج از مدرسه با روانشناس نوجوانان ملاقات نمی‌کند، ممکن است مایل باشد با مشاور مدرسه صحبت کند.

 • با نوجوان خود قرار بگذارید: اگر مشکل فرزندتان حاد نیست و نوجوان تمایلی به ادامه جسلات مشاوره ندارد به او بگویید که قبل از اینکه بتواند درباره ادامه درمان تصمیم بگیرد، باید در تعداد معینی از جلسات مشاوره شرکت کند.

 • مشاوره‌ آنلاین را در نظر بگیرید: گاهی اوقات، نوجوانی که رو در رو با کسی صحبت نمی‌کند، از مشاوره آنلاین با یک روانشناس نوجوان استقبال می‌کند.

همانطور که زندگی نوجوانان از دوران کودکی به بزرگسالی تغییر می‌کند، نوجوانان با چالش‌های بی‌شماری مواجه می‌شوند. آن‌ها ناگهان با مسائل روابط اجتماعی و عاشقانه مواجه می‌شوند، با قلدری در مدرسه یا مسائل مربوط به تصویر ذهنی از بدن‌شان (خود زشت انگاری) مقابله می‌کنند. این درحالی است که در تمام این مدت تلاش می‌کنند تا با توقعات والدین در تحصیل همگام شوند.

ضمن اینکه، وقتی وابستگی نوجوانان به والدینشان کم می‌شود، دیگر تمایلی ندارند مشکلاتشان را با آنها درمیان بگذارند. روانشناس نوجوان می‌تواند به نوجوانان کمک کند تا درک بهتری از خود، احساسات و اهداف‌شان داشته باشند و مشکلات بین فردی نوجوانان ( به طور مثال تمایل نداشتن به صحبت کردن با والدین) را که بسیار در این سن شایع است را حل کنند.

دوره نوجوانی برای بسیاری از خانواده‌ها با تنش‌ها و درگیری‌های زیاد بین نوجوان و خانواده همراه است. مرکز مشاوره یاسان با مدیریت دکتر آسیه اناری، یکی از معدود مراکز تخصصی روانشناسی نوجوان در کشور است که با تیمی تخصصی آماده خدمات‌رسانی به خانواده‌ها در این حیطه است. 

مرکز مشاوره یاسان برای نخستین بار در کشور طرح "کوچینگ والدین" یا مربی والدین "از پیش از تولد فرزند تا دوران بلوغ" را به پشتوانه سال‌ها تجربه بالینی روانشناسان این مجموعه اجرا می‌کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره کوچینگ والدین کلیک کنید.

علاوه بر این مرکز مشاوره یاسان ارائه دهنده خدمات مشاوره آنلاین، حضوری و تلفنی به مراجعان است. کافیست برای دریافت وقت مشاوره از روانشناس کودک و نوجوان کلیک کنید.

همچنین می توانید مهارت های فرزندپروری خود را با خواندن کتاب های روانشناسی در زمینه کودک و نـوجوان  یا حضور در کـارگـاه های فرزندپروری ارتقا دهید.