هفت انیمیشنی که باید کودک شما ببیند

 • تیم ترجمه و تولید محتوا

  مرکز مشاوره یاسان

  تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۰/۰۷/۲۵

انیمیشن‌های سینمایی مخصوص کودکان علاوه بر سرگرم‌کننده بودند درس‌های مهمی هم به کودکان می‌دهند. بسیاری از این کارتون ها نکات آموزنده‌ای دارند و با استفاده از داستان‌های مهیج و موسیقی‌های جذاب درس‌های مهمی مثل دوستی، محبت و دنبال کردن اهداف را به بچه‌ها آموزش می‌دهند. در ادامه این مطلب به معرفی هفت کارتون می‌پردازیم که فرزندان شما با تماشای آنها نکات مهمی یاد می گیرند.

 

 لیلو و استیچ 

لیلو و استیچ یک انیمیشن جذاب درباره دوستی بلندمدت یک آدم فضایی و یک دختربچه زمینی است. درسی که این فیلم به بچه‌ها می‌دهد این است که برای دوستی و رابطه نزدیک با یک نفر، او نباید حتما هم‌خون یا از اعضای خانواده‌مان باشد. همچنین به بچه‌ها یاد می‌دهد اگر یک نفر با ما فرق داشت، فقط به دلیل این تفاوت نباید با او بدرفتاری کنیم. در واقع این کارتون مهارتهای اجتماعی کودک را ارتقا می دهد.

مولان

مولان به بچه‌ها یاد می‌دهد خودشان باشند و هر مسیری را که فکر می‌کنند درست است در زندگی دنبال کنند، حتی اگر دیگران با آن مخالف باشند. مولان داستان دختری است که برای این‌که خودش را ثابت کند به جای پدرش در جنگ شرکت می‌کند. این انیمیشن به کودکان نشان می‌دهد فارغ از این‌که دختر باشند یا پسر، هر کاری را می‌توانند انجام دهند. همچنین بر قدرت دختران هم تاکید می‌کند و به دختر بچه‌ها نشان که داشتن چهره زیبا همه چیز نیست.

شیرشاه

شیرشاه داستان سیمبا را روایت می‌کند که در نهایت با شکست عمویش به رئیس شیرها و جنگل تبدیل می‌شود. این فیلم درباره فقدان، از دست دادن و پشیمانی است و شجاعت مواجه شدن با ترس‌ها را آموزش می‌دهد. چالش اصلی داستان وقتی است که موفسه جان خود را برای نجات سیمبا از دست می‌دهد و سیمبا خود را مقصر مرگ پدرش می‌داند و به همین دلیل قبیله‌اش را ترک می‌کند. وقتی اسکار عموی بدجنس سیمبا کنترل امور را به دست می‌گیرد، سیمبا متوجه می‌شود باید به جنگل برگردد و با ترس‌هایش مواجه شود. در این انیمیشن کودک یاد می گیرد چگونه با ترسهایش مواجهه شود.

فروزن (منجمد یا یخ‌زده)

فروزن با تکنیک قوی و نمایش عشق خواهرانه خیلی زود به یک پدیده تبدیل شد. این انیمیشن به بچه‌ها یاد می‌دهد آدم‌ها می‌توانند مستقل باشد و در عین حال گاهی همه حمایتی که یک نفر لازم دارد می‌تواند از سمت خانواده‌اش تامین شود. فرزون این را هم به بچه‌ها یاد می‌گیرد که نباید احساساتشان را پنهان کنند چرا که این کار منجر به بروز همه این احساسات به شکل منفی می‌شود.

دیو و دلبر

دیو و دلبر داستان دختری را روایت می‌کند که مجبور می‌شود در خانه کسی که به اعتقاد مردم شهر شخصیت پلیدی است خدمت کند. اما او از پس چهره زشت دیو، قلب زیبایش را می‌بیند. این قصه به ما یاد می‌دهد که نباید کسی را از روی ظاهرش قضاوت کنیم بلکه باید به باطن و درون افراد توجه کنیم.

پرنسس و قورباغه

این هم یک انیمیشن دیگر درباره قدرت و توانایی دخترهاست. در این قصه، یک دختر طبقه متوسط تصمیم می‌گیرد آرزوی همیشگی پدرش یعنی باز کردن یک رستوران را برآورده کند. این فیلم اهمیت سخت‌کوشی و ثبات قدم را به بچه‌ها یاد می‌دهد و تاکید می‌کند آنها می‌توانند هر چیزی را که در ذهنشان است انجام دهد. هر قدر هم کار سختی باشد و مشکلات وجود داشته باشد آنها می‌توانند با سخت‌کوشی به هدفشان دست پیدا کنند.

دلیر

این فیلم درباره زندگی مریدا است که قوانین خانواده را رعایت نمی‌کند. این مساله باعث می‌شود مشکلاتی در رابطه با مادرش برای او به وجود بیاید. این انیمیشن به بچه‌ها یاد می‌دهد گرچه گاهی باید مسیر متفاوتی را برویم اما خانواده خیلی مهم است و باید بتوانیم نظرات دیگران را هم بشنویم. همچنین بچه‌ها با دیدن این فیلم یاد می‌گیرند که کلیشه‌های جنسیتی لزوماً درست نیست و مستقل بودن یک ویژگی مثبت است.

 

با وجود بهترین تلاش های والدین برای شناخت نوجوان خود، برخی اوقات به نظر می رسد مشکلات نوجوان شان برای آنها غافلگیر کننده است. در مواجهه با مشکلات رفتاری و هیجانی (مانند رفتارهای پرخطر غیر قابل کنترل) باید حتماً از روانشناس متخصص نوجوان کمک بگیرید. برای رزرو وقت مشاوره و ارزیابی کلیک کنید.

همچنین می توانید مهارت های فرزندپروری خود را با خواندن کتاب های روانشناسی در زمینه کودک و نـوجوان  یا حضور در کـارگـاه های فرزندپروری ارتقا دهید.

برچسب ها:

 1.  لیلو و استیچ 

 2. مولان

 3. شیرشاه

 4. فروزن (منجمد یا یخ‌زده)

 5. دیو و دلبر

 6. پرنسس و قورباغه

 7. دلیر

 

فرم ارسال نظر

4 + 9 = ?

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

8 - 5 = ?