6 مشکل رایج جنسی همسران + راهکار

  • آزاده جباری

    روانشناس، زوج‌درمانگر

    تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۲/۱۱/۲۵

6 مشکل رایج جنسی همسران + راهکار

"من عاشق همسرم هستم، اما ما از نظر روابط جنسی سازگاری نداریم، چه کنم؟"

اگر شما هم چنین مشکلی دارید، نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

  • نگرانی درباره کیفیت یا کمیت رابطه جنسی بسیار رایج است، اما در واقع مسائل اصلی میزان عزت­ نفس، مهارت‌های ارتباطی و پذیرش خود هستند.

  • بسیاری از نگرانی­ ها در رابطه جنسی را می­ توان توسط درمانگر متخصص در مسائل جنسی برطرف کرد.

  • اگر در زمینه رفتاری و نحوه ارتباط با همسرتان مشکل دارید، بروز مشکلات جنسی زودتر از آنچه فکر کنید اتفاق خواهد افتاد.

امروزه اغلب بحث­ های داغ رسانه­ ای دنیا، حول محور تمایلات جنسی افراد می­ چرخد، اما نگرانی­ های معمول جنسی افراد بیشتر در خصوص برانگیختگی و عملکرد خوب و راضی کننده در رابطه جنسی با شریک شان است.  

متأسفانه، اکثر روانشناسان و پزشکان آموزش اندکی در زمینه کمک به بیماران مبتلا به مسائل جنسی رایج، دارند. اگرچه درمانگرهای جنسی این کار را انجام می دهند، اما تعداد آنها بسیار اندک است.

مطلب مرتبط: 10 نشانه ای که می گوید  رابطه شما به زوج درمانی نیاز دارد

 

 

دغدغه های اصلی جنسی افراد عادی چیست؟

 

1. «من نگران این هستم که تخیلات جنسی من عادی نباشد و  من مشکل جدی داشته باشم. چقدر خیال پردازی خوب است؟ و آیا خیال پردازی برای ­اینکه با همسرم برانگیخته شوم خوب است؟»

اکثر افراد نمی‌دانند که تخیلات جنسی آنها چقدر رایج است. تعداد بسیار کمی از افراد درباره همسر خود خیال‌پردازی می‌کنند؛ چرا که باور دارند، « من که او را در زندگی واقعی دارم، چرا درباره او خیال پردازی کنم؟»  این خیال­ پردازی نوعی بازی روانی است و فانتزی نام دارد.

در بازی فانتزی، فرد فعالیت‌ها و یا شریک­ های جنسی را تصور می ­کند که در عالم واقعیت به فعل درآمدن آنها عواقب جدی برایش به وجود می­ آورد و هرگز در زندگی واقعی با آن شرایطش را به خطر نمی­ اندازد.

اغلب ما  می‌دانیم که خیال‌پردازی‌های غیرجنسی ما خطرناک نیست. سرقت از بانک، یا انتقام گرفتن از یک رئیس بی‌رحم و فرار از آن. به طور مشابه، بیشتر فانتزی­ های جنسی ارزش پیش­ بینی بسیار کمی دارند. فانتزی های جنسی یک بازی است که هیچ کس نباید آن را جدی بگیرد.

مطلب مرتبط: 9 کلید طلایی برای بهبود رابطه با همسر

 

2. «چگونه با تغییر عملکرد جنسی خود که ناشی از افزایش سن است کنار بیایم؟»

در فرهنگی که تمام تلاش خود را می­ کند تا جوان ماندن را یک ارزش بداند و نسبت به مقوله جوانی تفکری وسواس ­گونه وجود دارد؛ تعجبی ندارد که افراد تقریباً هر تغییری در زندگی که مرتبط با سن باشد را بد و ناامید کننده ببینند. ما می‌توانیم به روشنی فکر کنیم که کدام تغییرات را بپذیریم، کدام را مدیریت کنیم و با کدام‌ها مخالفت کنیم. به عنوان مثال، اگر به واسطه بالا رفتن سن دیرتر برانگیخته می­ شوید به این علت است که زمان کمتری نسبت به قبل، برای فکر کردن یا عمل کردن به یک رابطه جنسی اختصاص می­ دهید.

مطلب مرتبط: پادکست/ 12 علت سرد شدن رابطه جنسی + راهکارهای درمانی

 

3. «من عاشق همسرم هستم، او فوق­ العاده است، اما ما از نظر جنسی ناسازگاریم. چه کار کنم؟»

مانند سایر ویژگی­ های شخصی و خلقی میل جنسی نیز در افراد اشکال و میزان متفاوتی دارد؛ برخی افراد میل جنسی پایین، برخی بالا و برخی متوسط دارند. برای برخی افراد، میل جنسی بسته به خلق و خو، بهداشت شخصی، وضعیت یک رابطه و... تغییر می ­کند. ولی میل جنسی برخی افراد (چه کم یا زیاد) بدون توجه به شرایط پایدار است. این تفاوت ها به این دلیل است که میل جنسی محصول ده­ ها عامل بیولوژیکی، روانی و موقعیتی است.

ممکن است دو نفر از برقراری رابطه جنسی بسیار کم راضی باشند و اگر هر دو برای رابطه جنسی ارزش قائل شوند و از نظر جنسی از یکدیگر لذت ببرند، مشکلی نخواهند داشت.

نگرانی وقتی بروز می ­کند که دو نفر با تفاوت­ های جنسی بسیار متفاوت کنار هم قرار می­ گیرند و مشکلاتی برایشان ایجاد می­ شود. متاسفانه این مسئله در بین زوجین بسیار بسیار رایج است.

در چنین شرایطی، فردی که میل بیشتری دارد، ممکن است انگیزه خود را برای ادامه رابطه از دست بدهد؛ چرا که افراد با میل جنسی کم معمولاً تغییر خاصی نمی­ کنند و رابطه همسری آنها با مشکل مواجه می شود، این مشکلات همیشه قابل حل نیستند.

البته برخی افراد فقط فکر می­ کنند که میل جنسی کمی دارند و عوامل دیگری مانند سیستم باوری و ارزشی، تجربه آزار جنسی، تجربه رها شدگی در رابطه و ... مانع لذت بردن واقعی جنسی آنها می­ شود. در این موارد کمک از یک سکس ­تراپ می تواند شما را با واقعیت وجودی ­تان آشنا کند.

مطلب مرتبط: ۸ رفتاری که معادل خیانت جنسی است

4. «"چگونه می‌توانم همسرم را وادار کنم که با من در تماس باشد یا به من عشق بورزد؟ وقتی همسرم از من می‌پرسد چرا کار خاصی که می‌خواهد را در رختخواب انجام نمی‌دهم، چه بگویم؟»

پس از مدتی که افراد با هم هستند، ترجیحات غذایی یکدیگر را یاد می‌گیرند؛ اینکه چقدر غذای تند دوست دارند، می­خواهند گوشت کباب‌شان چقدر پخته باشد، خوردن سبزیجات را دوست دارند یا نه؟ آیا با غذا آب می‌خورند یا نوشابه؟ بعد از غذا چای می‌نوشند یا دسر می‌خورند؟

همین موضوع درباره ترجیحات جنسی نیز صادق است: همسرم چه فعالیت­ های جنسی­ را دوست دارد یا ندارد. به چه میزان علاقه دارد این فعالیت­ ها تکرار شوند؟ قاعدتا همه به یک میزان به فعالیت ­های جنسی متفاوت علاقه ندارند و ترجیحاتی برای هرکس وجود دارد همچنین میزان تکرار فعالیت­ های لذت­ بخش نیز در افراد متفاوت است.

وقتی فرد خواب خوبی دارد، کارهایش انجام شده و درباره موضوعی نگرانی ندارد ممکن است درباره فعالیت­ های جنسی که اغلب در مورد آنها تردید دارد، مشتاق‌تر بشود.

برقراری ارتباط بسیار مهم است: حقیقت را درباره تمایلات جنسی خود به وضوح بگویید. آنچه را که دوست دارید و در مورد آن فکر می­ کنید را بیان کنید.  وقتی فعالیتی را دوست ندارید نه بگویید؛ بدون عذرخواهی!

اگر نیاز، خواسته و ناخواسته­ های خود را بیان می­ کنید و شریک زندگی­تان به آن احترام نمی­ گذارد، مشکل جنسی ندارید، مشکل رابطه دارید.

مطلب مرتبط: چگونه مانع سرد شدن رابطه بعد از تولد فرزند شویم؟

 

5. «من اختلال عملکرد جنسی دارم، چه باید بکنم؟»

بدن هر فرد برای اینکه به مرحله برانگیختگی جنسی برسد نیاز به شرایط متفاوتی دارد. وقتی عصبانی، آسیب دیده یا ترسیده اید، تحریک نمی شوید! وقتی فکر می­ کنید که از یک فعالیت­ جنسی لذت نخواهید برد برانگیخته نمی­ شوید! این موقعیت‌ها هیچ­کدام تعریفی برای اختلال یا بدکارکردی جنسی نیستند.

اضطراب از اینکه عملکرد خوبی در رابطه با همسرتان نداشته باشید عامل بسیاری از رابطه­ های جنسی ناامید کننده است، اضطراب­ هایی مانند از دست دادن نعوظ، زود انزالی یا دیرانزالی، عدم ارگاسم در خانم‌ها، تحت فشار قرار گرفتن برای عمل جنسی که دوست ندارید.

اگر نگرانی و اضطراب مانع عملکرد خوب جنسی شما می­ شود. اولین قدم این است که نگرانی‌هایتان را با شریک زندگی خود در میان بگذارید، نه به عنوان موضوع یک نزاع و دعوا، بلکه به عنوان یک موقعیت تکرار شونده که نیاز به توجه مشترک شما دارد و اگر گفتگو شما اغلب به سوءتفاهم، دلخوری یا دعوا ختم می­ شود از یک زوج‌درمانگر و سکس ­تراپ کمک بگیرید.

سپس باید با یک پزشک مشورت کنید. گاهی اوقات مسائل پزشکی مانند دیابت، کم کاری تیروئید (هاشیموتو)، آرتروز یا عوارض جانبی دارو منجر به اختلال عملکرد جنسی می شود. گاهی ممکن است پزشک شما درباره عملکرد جنسی­تان سوال نکند سعی کنید که خودتان آن را مطرح کنید.

مطلب مرتبط: 7 دلیل کاهش علاقه به همسر

 

6. « می‌ترسم همسرم به من خیانت کند" یا "همسرم هنوز نمی‌تواند خیانت من را پشت سر بگذارد.»

خیانت از رایج ترین مواردی است که زوج ­درمانگران با آن سر و کار دارند. خیانت یک پدیده چند عاملی است و دلایل مختلفی برای بروز آن وجود دارد ولی به‌طور کلی برخی از افراد دارای الگوی رفتاری خیانت و بد­عهدی هستند و در نهایت شریک وفادار را از خود دور می‌کنند.

گاهی عامل خیانت، رابطه جنسی کم یا عدم رابطه جنسی است. این افراد اغلب فکر می­ کنند که جذاب نیستند و از حیطه توجه همسرشان خارج شده­ اند و علاقه­ ای بین آنها وجود ندارد.

افرادی که با خیانت مواجه می ­شوند اغلب می ­گویند: « آنقدر عصبانی و رنجیده هستم که برای ماندن در رابطه انگیزه ­ای ندارم»

عجله نکنید شما در چند ماه اول احساسات و هیجانات مختلفی را تجربه خواهید کرد که ابتدا باید آنها را مدیریت کنید و پس از آن تصمیم به ماندن یا رفتن بگیرید.

برخی از افراد هرگز با خیانت شریک زندگی خود کنار نمی­ آیند، تقریباً تمام مدت منتظر تکرار آن هستند و بدترین اتفاق رخ می دهد؛ «گوش ­به ­زنگی و هوشیاری بسیار» تا دوباره با آن مواجه نشوند. ولی واقعیت این است که هوشیاری و کنترل نمی‌تواند مانع خیانت شود. فقط مانع رشد شما و یا عدم بازسازی و ترمیم رابطه می­ شود.

مطلب مرتبط: آیا بعد از خیانت همسر، رابطه را ادامه دهیم؟

وقتی افراد با خیانت همسرشان مواجه می­ شوند اغلب پاسخ‌های معمول یکسانی می­ دهند. درد خیانت فرصتی است برای رشد و یادگیری درباره خود. این فرصت و شانسی است که هیچ کس نمی­ خواهد به دست بیاورد، اما تلاش برای عبور از اتفاقی که برای شما افتاده بدون رشد، فرصتی تلف شده است. البته اینکه پس از رشد خود تصمیم به ماندن یا رفتن بگیرید کاملا عادلانه است.

اگر هر کدام از نگرانی­ های که عنوان شد را تجربه می ­کنید در اولین گام از یک زوج­ درمانگر و سکس ­تراپ برای بررسی آنها کمک بگیرید. مرکز مشاوره یاسان با داشتن بهترین متخصصان در این زمینه می‌تواند در این مسیر همراه شما باشد.

 

برگرفته از سایت psychologytoday

 

دریافت وقت مشاوره

لطفا برای دریافت وقت مشاوره از روانشناسان مرکز مشاوره یاسان از ساعت 9 تا 19 با دو شماره زیر تماس بگیرید يا از طریق واتس‌اپ پیام دهید. راحت ترين مسير براي فارسی زبانان خارج از کشور ارسال پيام از طریق واتس‌اپ است.

تماس با ما

تماس با ما

برچسب ها:

 در این مقاله مرکز مشاوره یاسان فهرستی از تله‌های جنسی که بسیاری از زوج‌ها در معرض آن هستند مطرح و راهکارهایی برای رفع آنها ارائه داده است.
 

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

7 - 5 = ?

نظرات کاربران

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

9 - 2 = ?

دریافت وقت مشاوره