آیا بعد از خیانت همسر، رابطه را ادامه دهیم؟

  • تیم ترجمه و تولید محتوا

    مرکز مشاوره یاسان

    تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۰/۰۶/۳۱

همسرانی که پس از خیانت، می‌توانند کنار یکدیگر بمانند یک نقطه‌ی مشترک دارند آن هم این است که:" دلیل و انگیزه‌ خیانت و پیامدهای آن را در زندگی بررسی می کنید نه اینکه فقط به خود خیانت فکر کنند."این مسئله را نباید با توجیه خیانت و بهانه آوردن در روابط، اشتباه گرفت. اما اگر می‌توانید با شریک زندگی خود در مورد آنچه که قبلاً جواب نداده است بدون سرزنش، جدی صحبت کنید،  نشانه خوبی است که نشان می‌دهد روابط شما قابل ترمیم است.

 

اگر شما و همسرتان حتی پس از خیانت، می‌خواهید کنار هم بمانید و این مسئله را با کمک هم حل کنید، نشان دهنده‌ رشد در رابطه‌ی شماست.در حقیقت تــرمــیـــــم رابــــــطه پس از خیانت کار راحتی نیست. اما اگر از راه درست با این مسئله کنار بیایید رابطه شما قوی‌تر از قبل خواهد شد.

 

علت های خیانت در رابطه زناشویی

خیانت بسیار پیچیده است، اینکه چرا کسی ممکن است به شما خیانت ‌کند و شما چگونه می‌توانید دوباره به او برگردید، عمق و پیچیدگی‌های زیادی دارد. اینکه از خودتان بپرسید: "چرا این اتفاق افتاد؟ اشکال در کجا بود؟ چه چیزی در رابطه ما مشکل داشت که اجازه دادیم پای نفر سومی به این رابطه باز شود؟" مهم است.

پاسخ این سوال تا حد زیادی به انگیزه‌های خیانت بستگی دارد. نیازهای برآورده نشده در روابط، ارتباطات ضعیف، مشکلات دلبستگی و نارضایتی‌های جنسی همه و همه می‌توانند عوامل خیانت در یک رابطه باشد.

 

بعد از خیانت چه کنیم؟

ترمیم رابطه بعد از خیانت همسر شدنی است اما راهی طولانی و سخت در پیش خواهید داشت. در ادامه مرکز مشاوره یاسان به کارهای مهمی که می‌توانید با کمک همسر خود برای بازسازی رابطه‌ بعد از خیانت یکی از طرفین انجام دهید اشاره کرده است:

1. همسر خیانتکار باید واقعاً از خیانت خود پشیمان باشد

شریک یا همسر خیانتکار باید واقعاً از آنچه اتفاق افتاده شرمنده و پشیمان باشد. نمی‌توان از کنار این مسئله به سادگی گذشت و آن را تحمل کرد.

2. صادق بودن درباره علت خیانت

صداقت درباره علت خیانت سخت ترین مرحله است و تا حد زیادی تعیین می‌کند که آیا شما می‌توانید این رابطه را ادامه دهید یا خیر. اگر شخصی که خیانت کرده در مورد علت آن صداقت ندارد و دائماً شما را سرزنش می‌کند، ترمیم رابطه ممکن نیست. نمی‌توان دلیل اینکار را با گفتن چند جمله‌ی ساده مثل: "بالاخره من مرد هستم پیش میاد" یا "اتفاقه دیگه، افتاده حالا" توجیه کرد. تنها راه برای برگرداندن اعتماد از دست رفته این است که کاملا روشن شود چرا این اتفاق افتاده است.

3. وسوسه‌ها را از بین ببرید تا دوباره خیانت اتفاق نیافتد

اگر واقعاً رابطه خیانت آمیز تمام شده باشد، باید برای روند ترمیم زندگی مشترک اقداماتی مانند قطع ارتباط با فرد مورد نظر و حد و مرز گذاشتن انجام شود. حذف شماره، مسدود کردن تماس و ارسال پیام، پاک کردن همه عکس ها و پیام ها و مسدود کردن صفحات مجازی آن شخص ضروری است.

4. تلاش کردن برای کسب اعتماد از دست رفته

خیانت به دلایل زیادی به شما آسیب می‌رساند، اما مهمترین دلیل دروغ گفتن است؛ در واقع "دروغ گفتن  بخش بزرگی از خیانت است." به همین دلیل همسری که خیانت کرده است باید همه چیز (نه فقط موضوعات مربوط به رابطه خیانت آمیز) را بدون هیچ تلاشی برای مخفی کاری، صادقانه بیان کند. همچنین همسر خیانتکار باید شفاف صحبت کند و به همه‌ سوالات پاسخ درست دهد.

این سطح از شفافیت و روراستی بین زوج تا زمانی که اعتماد از دست رفته بازگردد لازم است. این مسئله کلید روند ترمیم رابطه‌ است.  شما باید مدتی کارهای دیگر را کنار بگذارید و تمام انرژی و وقت خود را به این رابطه اختصاص دهید تا پایه‌هایی تازه، قوی و مستحکم برای این رابطه بنا کنید.

5. خیانت همسر خود را جار نزنید!

ممکن است وقتی آشفته و ناراحت هستید اشتباه یا خیانت همسر خود را در فضای مجازی پخش کنید تا همه ببینند یا سعی کنید در ملاعام آبروی او را ببرید. جار زدن این مسئله و اطلاع اطرافیان شما نه تنها وضعیت را بهتر نمی کند بلکه نتیجه‌ی معکوس خواهد داشت.

هر چه افراد بیشتری درباره این اتفاق بدانند، تعداد نظرات و توصیه های اشتباه هم بیشتر خواهد و همین موضوع وضعیت را پیچیده می کند؛ در واقع ائتلاف و وفاداری دوستان و اعضای خانواده، ترمیم رابطه و پیشروی در این مسیر را دشوار می‌کند. بخصوص اگر هر دوی طرف همه چیز را به دوستان یا خانواده‌ خود بگویند. شاید دو نفر بتوانند بعدها یکدیگر را ببخشند اما کینه شدید خانواده نسبت به فرد خیانتکار موجب فشار بر رابطه در حال ترمیم می شود.

6. کمک از زوج درمانگر برای بهبود رابطه بعد از خیانت ضروریست

پس از خیانت، تصمیم‌گیری درباره اینکه باید چه کار کرد؟ یا از کجا شروع کرد؟ دشوار است. اگر گفتگوهایی که با همسرتان انجام می‌دهید به جایی نمی‌رسند، حتماً با یک زوج درمانگر همکاری کنید تا به شما در هدایت روند کمک کند. زوج درمانگر به عنوان فردی بی‌طرف به شناسایی نیازهای اصلی برآورده نشده در روابط زوجین کمک می‌کند. برای مشاوره آنلاین با زوج درمانگر کلیک کنید.

7. یک رابطه جدید را شروع کنید

اگر تصمیم گرفتید که رابطه را پس از خیانت ادامه دهید، باید هر آنچه که اتفاق افتاده است، فراموش کنند و به فکر شروع یک رابطه کاملاً جدید با یکدیگر باشید. رابطه جدید را باید با همان تب و تابی که در آغاز رابطه خود داشتید، شروع کنید؛ همان شور و شوق دانستن درباره‌ی یکدیگر، مراقبت از یکدیگر و خودخواسته بودن حضور در رابطه.

برچسب ها:

پاسخ این سوال تا حد زیادی به انگیزه‌های خیانت بستگی دارد. نیازهای برآورده نشده در روابط، ارتباطات ضعیف، مشکلات دلبستگی و نارضایتی‌های جنسی همه و همه می‌توانند عوامل خیانت در یک رابطه باشد.

1. همسر خیانتکار باید واقعاً از خیانت خود پشیمان باشد

2. صادق بودن درباره علت خیانت

3. وسوسه‌ها را از بین ببرید تا دوباره خیانت اتفاق نیافتد

4. ادامه مطلب در سایت مرکز مشاوره یاسان

فرم ارسال نظر

2 + 7 = ?

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

4 + 9 = ?