رفتارهای ضداجتماعی نوجوانان چه ساعاتی رخ می‌دهد؟ + 4 راه پیشگیری از رفتارهای پرخطر نوجوان در مهمانی

  • پریسا گنجه

    روانشناس و درمانگر

    تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۳/۰۱/۱۸

رفتارهای ضداجتماعی نوجوانان چه ساعاتی رخ می‌دهد؟ + 4 راه پیشگیری از رفتارهای پرخطر نوجوان در مهمانی

ساعات بعد از مدرسه زمان مهمی برای نوجوانان و زمانی سختی برای والدین محسوب می شود. در این ساعات والدین باید بتوانند از نوجوان خود مراقبت کرده و در عین حال او را راضی و خوشحال هم نگه دارند. این مسئله بسیار سخت و چالش برانگیز است، به ویژه زمانی که هر دو والد شاغل باشند.

زمان بعدازظهر تا شب، اوج زمانی است که نوجوانانی که مراقبت کافی و نظارت صحیح والدین را ندارند در معرض بیشترین خطر برای انجام رفتارهای ضد اجتماعی مانند مصرف الکل، مواد مخدر، ارتباطات پرخطر با جنس مخالف و  هر گونه رفتار آسیب زای دیگر هستند. همچنین مادر و پدر باید بر زمان و نحوه استفاده نوجوانان از محیط شبکه‌های اجتماعی و اینترنت نیز درستی نظارت داشته باشند.

مطالب مرتبط:

چگونه بفهمم، فرزندم رابطه‌ جنسی دارد؟ + 3 راهکار

 

حد و مرز رابطه نوجوان با جنس مخالف کجاست؟

 

فراموش نکنید به عنوان پدر و مادر، بسیار مهم است که بدانید فرزندتان بعد از مدرسه کجاست و در مورد استفاده مناسب از اینترنت، موبایل و اوقات بعد از مدرسه باید با او صحبت و مذاکره کرده و به نتیجه برسید.

مطلب مرتبط: چگونه کودک و نوجوان را از گوشی دور کنیم؟ + تست اعتیاد به گوشی

 

راهکارهای پیشنهادی برای نظارت بر رفتارهای نوجوانان

1. از فعالیت هایی که فرزندتان بعد از مدرسه دارد، آگاه باشید.

2. با استفاده از تلفن منزل چک کنید که فرزندتان حتما به خانه رسیده باشد.

3. از قبل با هماهنگی خود نوجوان برنامه ریزی کنید که بعد از مدرسه انتظار می رود فرزندتان چه فعالیتهایی را انجام دهد.

4. فرزند نوجوان خود را در نجام کارهای خانه مانند مرتب کردن، آماده کردن شام و ... شریک کنید. فراموش نکنید چنین کمک هایی را تشویق و تایید کنید؛ چرا که مشارکت و مسئولیت پذیری را در زندگی خانوادگی به وجود می آورد.

مطلب مرتبط: در هر سنی چه مسئولیتی به فرزندان بدهیم؟ 

5. بعد از مدرسه نوجوانان بیشترین دسترسی به اینترنت دارند. فضای مجازی در عین حال که می تواند سرگرم کننده، اطلاع رسان و آگاهی دهنده باشد، در صورت نبود نظارت درست توسط والدین می تواند خطرناک هم باشد. بنابراین والدین باید بر نحوه و زمان استفاده نوجوان ازشبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام نظارت کافی داشته باشند.

مطلب مرتبط: قوانینی که نوجوانان در فضای مجازی باید رعایت کنند! + تست اعتیاد به فضای مجازی

4 راه پیشگیری از رفتارهای پرخطر نوجوانان در مهمانی

برای برخی خانواده ها، مهمانی های نوجوانان موجب نگرانی و بحث و جدل است اما به هر حال نمی توان نوجوانان را از معاشرت با همسالان خود منع کرد بلکه باید برای مشکلات احتمالی آماده بود. نکات زیر در این زمینه کمک کننده خواهد بود:

1. برنامه ریزی دقیق برای یک مهمانی موفق ضروری است. واقعیت این است که هیچکس نمی خواهد نوجوانش را از داشتن اوقات خوب و شاد منع کند، اما یک برنامه ریزی درست می تواند از اینکه یک مهمانی خوب به خاطره ای شبیه کابوس تبدیل شود جلوگیری کند. درباره مسائلی که نوجوان باید در مهمانی رعایت کند با او صحبت کنید.

2. این موضوع را تبدیل به یک قانون کنید که فرزند نوجوان شما باید برای حضور در هر مهمانی، خانه دوست یا هر محل دیگری از شما اجازه بگیرد.

3. برای پیشگیری از رفتارهای پرخطر نوجوانان اجازه برگزاری ملاقات ها و مهمانی های بدون مراقب در خانه و بیرون از خانه را به نوجوان ندهید. باید خود یا بزرگتر دیگری با فرزند نوجوان تان در مهمانی حضور داشته باشد. یا مطمئن شوید که مهمانی توسط یک یا دو نفر بزرگسال مسئول مراقبت می شود.

4. اگر مهمانی در خانه شما برگزار می شود، مطمئن شوید که مهمانان نوجوان با وسیله نقلیه مطمئن و یا یک نفر بزرگسال که مسئول آنهاست به مهمانی رفت و آمد می کنند.

در نهایت برای مدیریت و کنترل اوضاع، رابطه خوب و مثبتی با فرزند نوجوان خود برقرار کنید. برای اینکار می توانید مهارت های فرزندپروری خود را با خواندن کتاب های روانشناسی در زمینه کـــــــودک و نــــــــوجــــــــوان یا حضور در کـــــارگـــــــــاه های مرتبط  ارتقا دهید.

همچنین مرکز مشاوره یــــاســـان این امکان را فراهم کرده است تا مشاوره شما با روانشناسان مجرب کودک و نوجوان به صورت آنلاین و در زمان های مناسب برای شما انجام شود. برای رزرو وقت مشاوره و ارزیابی کلیک کنید.

 

دریافت وقت مشاوره

لطفا برای دریافت وقت مشاوره از روانشناسان مرکز مشاوره یاسان از ساعت 9 تا 19 با دو شماره زیر تماس بگیرید يا از طریق واتس‌اپ پیام دهید. راحت ترين مسير براي فارسی زبانان خارج از کشور ارسال پيام از طریق واتس‌اپ است.

تماس با ما

تماس با ما

برچسب ها:

1. از فعالیت هایی که فرزندتان بعد از مدرسه دارد، آگاه باشید. 2. با استفاده از تلفن منزل چک کنید که فرزندتان حتما به خانه رسیده باشد. 3. از قبل با هماهنگی خود نوجوان برنامه ریزی کنید که بعد از مدرسه انتظار می رود فرزندتان چه فعالیتهایی را انجام دهد. سایر راهکارها و توضیحات تکمیلی را در سایت مرکز مشاوره یاسان بخوانید.

برای برخی خانواده ها، مهمانی های نوجوانان موجب نگرانی و بحث و جدل است اما به هر حال نمی توان نوجوانان را از معاشرت با همسالان خود منع کرد بلکه باید برای مشکلات احتمالی آماده بود. نکات زیر در این زمینه کمک کننده خواهد بود: 1. برنامه ریزی دقیق برای یک مهمانی موفق ضروری است. واقعیت این است که هیچکس نمی خواهد نوجوانش را از داشتن اوقات خوب و شاد منع کند، اما یک برنامه ریزی درست می تواند از اینکه یک مهمانی خوب به خاطره ای شبیه کابوس تبدیل شود جلوگیری کند. درباره مسائلی که نوجوان باید در مهمانی رعایت کند با او صحبت کنید.  2. این موضوع را تبدیل به یک قانون کنید که فرزند نوجوان شما باید برای حضور در هر مهمانی، خانه دوست یا هر محل دیگری از شما اجازه بگیرد. سایر راهکارها و توضیحات تکمیلی را در سایت مرکز مشاوره یاسان بخوانید.

زمان بعدازظهر تا شب، اوج زمانی است که نوجوانانی که مراقبت کافی و نظارت صحیح والدین را ندارند در معرض بیشترین خطر برای انجام رفتارهای ضد اجتماعی مانند مصرف الکل، مواد مخدر، ارتباطات پرخطر با جنس مخالف و  هر گونه رفتار آسیب زای دیگر هستند. همچنین مادر و پدر باید بر زمان و نحوه استفاده نوجوانان از محیط شبکه‌های اجتماعی و اینترنت نیز درستی نظارت داشته باشند. توضیحات تکمیلی را در سایت مرکز مشاوره یاسان بخوانید.

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

4 + 8 = ?

نظرات کاربران

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

3 + 6 = ?

دریافت وقت مشاوره