رفتارهای ضداجتماعی نوجوانان بیشتر چه ساعاتی رخ می‌دهد؟ + راهکار

  • پریسا گنجه

    روانشناس و درمانگر

    تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۱/۰۳/۲۴

رفتارهای ضداجتماعی نوجوانان بیشتر چه ساعاتی رخ می‌دهد؟ + راهکار

ساعات بعد از مدرسه زمان مهمی برای نوجوانان و زمانی سختی برای والدین محسوب می شود. در این ساعات والدین باید بتوانند از نوجوان خود مراقبت کرده و در عین حال او را راضی و خوشحال هم نگه دارند. این مساله بسیار سخت و چالش برانگیز است، به ویژه زمانی که هر دو والد شاغل باشند.

زمان بعدازظهر تا شب، اوج زمانی است که نوجوانانی که مراقبت کافی و نظارت صحیح والدین را ندارند در معرض بیشترین خطر برای انجام رفتارهای ضد اجتماعی مانند مصرف الکل، مواد مخدر، ارتباطات پرخطر با جنس مخالف و  هر گونه رفتار آسیب زای دیگر هستند. همچنین مادر و پدر باید بر زمان و نحوه استفاده نوجوانان از محیط شبکه‌های اجتماعی و اینترنت نیز درستی نظارت داشته باشند.

فراموش نکنید به عنوان پدر و مادر، بسیار مهم است که بدانید فرزندتان بعد از مدرسه کجاست و در مورد استفاده مناسب از اینترنت، موبایل و اوقات بعد از مدرسه باید با او صحبت و مذاکره کرده و به نتیجه برسید.

 

 

راهکارهای پیشنهادی برای نظارت بر رفتارهای نوجوانان

1. از فعالیت هایی که فرزندتان بعد از مدرسه دارد، آگاه باشید.

2. با استفاده از تلفن منزل چک کنید که فرزندتان حتما به خانه رسیده باشد.

3. از قبل با هماهنگی خود نوجوان برنامه ریزی کنید که بعد از مدرسه انتظار می رود فرزندتان چه فعالیتهایی را انجام دهد.

4. فرزند نوجوان خود را در نجام کارهای خانه مانند مرتب کردن، آماده کردن شام و ... شریک کنید. فراموش نکنید چنین کمک هایی را تشویق و تایید کنید؛ چرا که مشارکت و مسئولیت پذیری را در زندگی خانوادگی به وجود می آورد.

5. بعد از مدرسه نوجوانان بیشترین دسترسی به اینترنت دارند. فضای مجازی در عین حال که می تواند سرگرم کننده، اطلاع رسان و آگاهی دهنده باشد، در صورت نبود نظارت درست توسط والدین می تواند خطرناک هم باشد. بنابراین والدین باید بر نحوه و زمان استفاده نوجوان ازشبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام نظارت کافی داشته باشند.

4 راه پیشگیری از رفتارهای پرخطر نوجوانان در مهمانی

برای برخی خانواده ها، مهمانی های نوجوانان موجب نگرانی و بحث و جدل است اما به هر حال نمی توان نوجوانان را از معاشرت با همسالان خود منع کرد بلکه باید برای مشکلات احتمالی آماده بود. نکات زیر در این زمینه کمک کننده خواهد بود:

1. برنامه ریزی دقیق برای یک مهمانی موفق ضروری است. واقعیت این است که هیچکس نمی خواهد نوجوانش را از داشتن اوقات خوب و شاد منع کند، اما یک برنامه ریزی درست می تواند از اینکه یک مهمانی خوب به خاطره ای شبیه کابوس تبدیل شود جلوگیری کند. درباره مسائلی که نوجوان باید در مهمانی رعایت کند با او صحبت کنید.

2. این موضوع را تبدیل به یک قانون کنید که فرزند نوجوان شما باید برای حضور در هر مهمانی، خانه دوست یا هر محل دیگری از شما اجازه بگیرد.

3. برای پیشگیری از رفتارهای پرخطر نوجوانان اجازه برگزاری ملاقات ها و مهمانی های بدون مراقب در خانه و بیرون از خانه را به نوجوان ندهید. باید خود یا بزرگتر دیگری با فرزند نوجوان تان در مهمانی حضور داشته باشد. یا مطمئن شوید که مهمانی توسط یک یا دو نفر بزرگسال مسئول مراقبت می شود.

4. اگر مهمانی در خانه شما برگزار می شود، مطمئن شوید که مهمانان نوجوان با وسیله نقلیه مطمئن و یا یک نفر بزرگسال که مسئول آنهاست به مهمانی رفت و آمد می کنند.

در نهایت برای مدیریت و کنترل اوضاع، رابطه خوب و مثبتی با فرزند نوجوان خود برقرار کنید. برای اینکار می توانید مهارت های فرزندپروری خود را با خواندن کتاب های روانشناسی در زمینه کـــــــودک و نــــــــوجــــــــوان یا حضور در کـــــارگـــــــــاه های مرتبط  ارتقا دهید.

همچنین مرکز مشاوره یــــاســـان این امکان را فراهم کرده است تا مشاوره شما با روانشناسان مجرب کودک و نوجوان به صورت آنلاین و در زمان های مناسب برای شما انجام شود. برای رزرو وقت مشاوره و ارزیابی کلیک کنید.

 

برچسب ها:

1. از فعالیت هایی که فرزندتان بعد از مدرسه دارد، آگاه باشید. 2. با استفاده از تلفن منزل چک کنید که فرزندتان حتما به خانه رسیده باشد. 3. از قبل با هماهنگی خود نوجوان برنامه ریزی کنید که بعد از مدرسه انتظار می رود فرزندتان چه فعالیتهایی را انجام دهد. سایر راهکارها و توضیحات تکمیلی را در سایت مرکز مشاوره یاسان بخوانید.

برای برخی خانواده ها، مهمانی های نوجوانان موجب نگرانی و بحث و جدل است اما به هر حال نمی توان نوجوانان را از معاشرت با همسالان خود منع کرد بلکه باید برای مشکلات احتمالی آماده بود. نکات زیر در این زمینه کمک کننده خواهد بود: 1. برنامه ریزی دقیق برای یک مهمانی موفق ضروری است. واقعیت این است که هیچکس نمی خواهد نوجوانش را از داشتن اوقات خوب و شاد منع کند، اما یک برنامه ریزی درست می تواند از اینکه یک مهمانی خوب به خاطره ای شبیه کابوس تبدیل شود جلوگیری کند. درباره مسائلی که نوجوان باید در مهمانی رعایت کند با او صحبت کنید.  2. این موضوع را تبدیل به یک قانون کنید که فرزند نوجوان شما باید برای حضور در هر مهمانی، خانه دوست یا هر محل دیگری از شما اجازه بگیرد. سایر راهکارها و توضیحات تکمیلی را در سایت مرکز مشاوره یاسان بخوانید.

زمان بعدازظهر تا شب، اوج زمانی است که نوجوانانی که مراقبت کافی و نظارت صحیح والدین را ندارند در معرض بیشترین خطر برای انجام رفتارهای ضد اجتماعی مانند مصرف الکل، مواد مخدر، ارتباطات پرخطر با جنس مخالف و  هر گونه رفتار آسیب زای دیگر هستند. همچنین مادر و پدر باید بر زمان و نحوه استفاده نوجوانان از محیط شبکه‌های اجتماعی و اینترنت نیز درستی نظارت داشته باشند. توضیحات تکمیلی را در سایت مرکز مشاوره یاسان بخوانید.

ارسال پیام و سوال

7 - 2 = ?

نظرات کاربران

ارسال پیام و سوال

8 - 5 = ?

دریافت وقت مشاوره