کتک زدن کودک موجب ایجاد 12 اختلال شخصیتی می‌شود! + راهکار

 • هانیه لواف

  ارزیاب و استعدادیاب کودک

  تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۰/۰۸/۰۴

گاهی والدین انضباط سختی را برای بچه ها در نظر می گیرند و معتقدند که اگر از همان اولین باری که کودک بدرفتاری کرد، تنبیه سخت و شدید به کار گرفته شود جلوی بدرفتاری های بعدی کودک را می گیرد و کودکشان قانون مند یا به اصطلاح حرف گوش کن می‌شود. اما آیا واقعا تنبیه کودک موثر واقع می شود؟ پاسخ به این سوال، یک نه محکم است. چرا که تبعات بلندمدتی برای کودک دارد و نه تنها او را قانون پذیر نمی کند بلکه او قانون گریز و ضد اجتماع می شود.

 

  نتیجه معکوس تنبیه بدنی کودکان

  اﻣﺮﻭﺯﻩ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﻣﻨﺴﻮﺥ ﺗﺮﯾﻦ ﺭﻭش های ﺗﺮﺑﯿﺖ ﮐﺮﺩﻥ تنبیه بدنی کودک (کتک زدن کودک) یا تنبیه کلامی منفی (داد زدن، تحقیر، سرزنش و نکوهش) است. پژوهش ها نشان دادند افرادی که در کودکی مورد تنبیه والدین قرار گرفتند در بزرگسالی از سلامت روانی پایین تری برخوردار هستند. تنبیه باید اصلاح کننده و آگاهی بخش باشد اما در بیشتر مواقع والدین برای فرونشاندن خشم خود تنبیه می کنند. بنابراین هرگاه تنبیه با خشونت همراه باشد، اثرش را از دست می دهد و نه تنها رفتار کودک اصلاح نمی شود؛ بلکه در کودک تولید خشم می کند.

 

شاید با تنبیه، رفتار مخرب و مشکل آفرین کودک در همان لحظه و به صورت کاملا مقطعی، کاهش پیدا کند اما نه تنها مشکل حل نمی شود بلکه می تواند تاثیرات جبران ناپذیری بر سایر جنبه های زندگی کودک و جسم و روانش داشته باشد. نکته بسیار مهم در تنبیه این است که والدین شخصیت کودک را از رفتارش متمایز نمی کنند. خیلی طبیعی است که کودک هم همانند بزرگسالان رفتار اشتباهی را انجام دهد، اما با تنبیه کودک می گوییم: تو بد هستی، تو دوست داشتنی نیستی، تو نمی توانی، تو بی ارزش هستی و... در صورتی که فقط رفتار کودک فقط اشتباه بوده است.

 

گاهی هم تنبیه تنها این پیام را به کودک می دهد که رفتارت بد بوده است اما به کودک نمی گوید که چه رفتاری درست است و در موقعیت های بعدی کودک نمی داند چه رفتاری باید نشان دهد. یک عامل بسیار موثر در تنبیه بچه این است که ما گاهی انتظارات زیاد و فراتر از سن او داریم و انتظار داریم که همیشه بداند رفتار درست چیست، به خوبی یاد بگیرد و انجام دهد و توانایی های کودک و سن کودک را در نظر نمی گیریم و همین مساله هم باعث عصبانیت والدین و در نتیجه تنبیه کودک می شود. تحقیقات ﻧﺸﺎﻥ ﻣﯽ ﺩﻫﺪ ﮐﻮﺩﮐﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺳﻪ ﺳﺎﻟﮕﯽ ﻣﻮﺭﺩ ﺗﻨﺒﯿﻪ ﺑﺪﻧﯽ ﻗﺮﺍﺭ ﻣﯽ ﮔﯿﺮﻧد، در ﺳﻦ ﭘﻨﺞ ﺳﺎﻟﮕﯽ ﺑﻪ ﺑﻌﺪ ﺭﻓﺘﺎﺭ ﺗﻬﺎﺟﻤﯽ (پرخاشگری با دیگران، داد زدن، تهدید به خرابکاری و بد رفتاری) نشان می دهند.

 

 

 تنبیه کلامی منفی ممنوع!

علاوه بر تنبیه بدنی کودک، تنبیه کلامی داد کشیدن، سرزنش کردن، تحقیر کردن، توهین کردن، برچسب زدن به کودک، انتقاد کردن و تخریب کودک در جمع، مسخره کردن و طعنه و کنایه زدن به کودک می تواند روان کودک را نشانه گیرد و او را در کودکی، نوجوانی و بزرگسالی با مشکلات زیادی مواجه کند.

 

این تنبیهات موجب خشن شدن و رنجش کودک می شوند و باعث می‌شوند کودک از دیگران نفرت به دل بگیرد. به طوری که ممکن است از این به بعد به طور واضح و آشکار و یا به شکل غیر مستقیم از والدین خود سرپیچی کند؛ زیرا این رفتار ها همچون سدی بین والدین و فرزندان مانع برقراری ارتباط آن ها می شود و احساس خشم نسبت به والدین باعث می شود که کودکان دیگر احترامی برای آن ها قائل نشوند. این شیوه های تنبیهی ناعادلانه و نا کارآمد است؛ چون در ارتباط مستقیم با رفتار کودک نیست، بلکه والدین نقطه ضعف و حساسیت کودک را پیدا کرده و با هر اقدامی از جانب کودک بلافاصله از این تنبیه ها استفاده می کنند. همچنین در اکثر مواقع میزان تنبیه بچه متناسب با رفتار منفی او نیست.

 

 1. افزایش پرخاشگری، لجبازی و نافرمانی
 2. انتقام جویی
 3. افت تحصیل و کاهش ﺑﻬﺮﻩ ﻫﻮﺷﯽ
 4. ﺍﻓﺴﺮﺩﮔﯽ
 5. اضطراب
 6. ترس
 7. کاهش اعتماد به نفس
 8. ایجاد باور من بد هستم
 9. احساس بی ارزشی و احساس تقصیر و گناه
 10. شخصیت ﻣﻨﻔﻌﻞ ﻭ ﻭﺍﺑﺴﺘﻪ
 11. هر لحظه منتظر واکنش تند و تنبیه والدین
 12. خشم نسبت به والدین از پیامدهای تنبیه است.

 

تنبیه بدنی کودک چه عواقبی دارد؟

با وجود اینکه کتک زدن کودکان سالها است از نظر روانشناسان موضوعی رد شده است، اما کماکان والدینی هستند که از داد زدن و کتک زدن به عنوان تنبیه استفاده می کنند. کودکانی که تنبیه می شوند و با خشونت با آن ها رفتار می شود (مخصوصا در سال های اولیه زندگی) تصویری که از دنیا کسب می کنند، محیطی ناامن و غیر قابل اعتماد است، ﺯﯾﺮﺍ ﻣﺠﺎﺯﺍﺕ ﺍﺯ ﺳﻮﯼ ﺍﻓﺮﺍﺩﯼ ﺍﻋﻤﺎﻝ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺍﻭﻟﯿﻦ ﻣﺮﺍﺣﻞ ﺍﺗﮑﺎﺀ ﻭ ﺍﻋﺘﻤﺎﺩ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺷﮑﻞ ﻣﯽ ﺩﻫﻨﺪ ﯾﻌﻨﯽ ﻣﺎﺩﺭ ﻭ ﭘﺪﺭ. چنین بچه هایی خشونت را به عنوان اولین راه برای رسیدن به خواسته های خود می‌دانند.

 

از پیامدهای بلند مدت کتک زدن و داد زدن بر سر کودکان این است که آنها در مهارت حل مسئله و کنترل خشم کم توان می‌شوند و به جای یادگیری راه حل‌های مناسب‌تر در موقعیت‌های مختلف به بدوی  ترین نوع ممکن خشم خود را نشان می  دهند و این مسئله معمولا مانع از رسیدن به نتیجه  ی مطلوب می  شود و گاهی خود مشکلات جدیدی ایجاد می  کند. 

 

چنین شرایطی به عزت نفس کودک صدمه وارد می کند و معمولا کودکان در ارتباط با والدین یا رفتار مقابله ای نشان می دهند و لجبازی می کنند یا به سمت مشکلات اضطرابی گرایش پیدا می کنند .همچنین کتک زدن کودکان می  تواند گاهی باعث آسیب های جسمی غیر قابل برگشت در کودکان شود و تا همیشه آثار جسمی آن باقی بماند. 

 

یکی از پیامدهای منفی این نوع از تربیت این است که بین والدین و کودک یک فاصله عاطفی ایجاد می شود و این فاصله منشا بسیاری از مشکلات رفتاری و هیجانی در کودک است و کودک مسائل مهم زندگی خود را در آینده کمتر با والدین خود در میان می گذارد. همچنین احتمال گزارش کودک آزار ها توسط این کودکان به والدین خود کمتر می  شود.

 

کودک کم کم یاد می گیرد تا والدین از این نوع تنبیه استفاده نکرده اند هنوز مسئله آنقدر جدی نشده که به درخواست والدین خود توجه کنند، در نتیجه تنها زمانی به درخواست  های والدین خود توجه می  کند که والدین از این ابزارها به عنوان ابزار فشاری علیه کودک استفاده کنند. 

 

 

به علاوه، احتمال بروز رفتارهایی مانند حیوان آزاری و تخریب اموال عمومی در این کودکان بیشتر وجود دارد.ازسوی دیگر، بزهکاری و ارتکاب جرم در نوجوانی و بزرگسالیِ کودکانی که به طور مداوم به این شکل مورد خشونت قرار گرفته  اند بیشتر است.

 

از آن جا که خشونت  کنندگان امروزی همان خشونتدیدگان دیروز هستند، این مسئله مانند چرخه ای معیوب در بزرگسالی نیز ادامه پیدا خواهد کرد و کودک در بزرگسالی این خشونت را در روابط نزدیک خود دوباره تکرار خواهد کرد و این مسئله باعث ادامه   بروز خشونت و همچنین اختلال در روابط بین فردی می شود.

 

 

چگونگی تنبیه کودکان

برای اجتناب از تنبیه کودک زمانی که عصبانی هستید توصیه می شود:

 • رفتار کودک نقد شود ﻧﻪ شخصیت کودک
 • به علاوه کودک نباید به هیچ وجه تحقیر شود و یا توسط والدین و مراقبان درجه یک مورد تمسخر قرار گیرد.
 • والدین باید شیوه های مثبت فرزندپروری را یاد بگیرند و با توجه به سن کودک از او انتظار داشته باشند
 • مراجعه به روانشناس کودک، یکی از مطمئن ترین راه های جلوگیری از آسیب به کودک است.

در صورت نیاز به مشاوره کودک می توانید با رزرو آنــــــلاین وقت از کمک بهترین اساتید و متخصصان روانشناسی کشور در مرکز مشاوره یاسان بهره مند شوید.

 

 

 

برچسب ها:

فرم ارسال نظر

4 + 9 = ?

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

6 - 3 = ?