با کودکی که دیگران را می‌زند چطور رفتار کنیم؟

  • هانیه لواف

    ارزیاب و استعدادیاب کودک

    تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۰/۰۸/۰۴

هانیه لواف مشاور متخصص در حوزه کودک مرکز مشاوره یاسان با باشگاه خبرنگاران جوان در باره علت دست بزن کودک و نحوه برخورد والدین با کودکی که دست بزن دارد گفت وگو کرده است که در ادامه می خوانید:

 

 علت کتک کاری کودکان به عوامل متعددی بستگی دارد. یکی از این عوامل لجبازی با دیگران است که کودک با کتک زدن دیگران از خود نشان می دهد.همچنین برخی از کودکان به دلیل اینکه سطح اضطراب شان بالاست، دست بزن دارند و دائم با کتک کاری می کنند. (مطالعــــه بیشـــــتر)

 

گاهی اوقات نیز کودکان به دلیل تماشای فیلم‌های خشونت آمیز این رفتار را یاد می‌گیرند. (مطالعــــه بیشـــــتر)

 

دست بزن کودک گاهی ناشی از مشاهده یک الگوی رفتاری در خانواده است؛ به عنوان مثال وقتی در خانواده والدین با یکدیگر دعوای شدید دارند و پدر خانواده، همسر یا فرزندانش را کتک می‌زند، طبیعی است در کودکانی که کتک خورده اند خشمی نهفته در وجودشان ایجاد شود که با کتک زدن دیگران این خشم را بروز می‌دهند.  (مطالعــــه بیشـــــتر)

 

گاهی اوقات کودکان با کتک زدن دیگران می‌خواهند جلب توجه کنند. در واقع کتک کاری کودکان با دیگران بر این است که می‌خواهند پدر و مادرشان را کنترل کنند تا به خواسته هایشان برسند.

 

 

نحوه صحیح برخورد با دست بزن کودک

اگر علت کتک کاری در کودکان هر کدام از این عوامل باشد، والدین باید نسبت به این رفتار کودک بی توجهی کنند و واکنشی نشان ندهند. متاسفانه برخی از والدین در چنین شرایطی مقابل به مثل می‌کنند، یعنی اگر کودک شروع به کتک زدن دیگری یا پدر مادرش می‌کند، آن‌ها نیز شروع به کتک زدن کودک می‌کنند تا به نوعی این رفتار را جبران کنند، اما این کار باعث تشدید رفتار اشتباه کودک و درگیری او در یک چالش قدرت می‌شود تا به والدین بفهماند کدامشان محکم تر کتک می‌زنند.

 

اگر والدین نسبت به دست بزن کودک بی توجهی نشان دهند و مقابل به مثل نکنند، همچنان این رفتار ادامه پیدا می‌کند. حال باید گفت، هر بار که این رفتار کودک تکرار می‌شود تمام اعضای خانواده باید اتحاد رفتاری داشته باشند، به عنوان مثال اگر کودک کسی را کتک زد، پدر بزرگ نباید بخندد و تنها پدر کودک برخورد قاطعانه داشته باشد، بلکه باید همه افراد خانواده یک رفتار مشابه در مقابل کودک داشته باشند.

 

هر زمان کودک دیگران را کتک زد با آرامش دست او را گرفته و بگویید: "کتک زدن ممنوع است و نباید دیگران را بزنی". نباید به کودک جملات شبیه به این "ببین دردم گرفت"، " به نظرت رفتارت درست است؟" بگویید، چراکه مشخص است که رفتار کودک درست نیست، پس معنی نمی‌دهد که از خودش این سئوال را بپرسید.

 

کودک نباید با کتک زدن و پرخاشگری به خواسته اش برسد. اگر کودک متوجه شود که با کتک زدن، به خواسته اش نمی رسد کم کم یاد می‌گیرد که این رفتار را تکرار نکند.

 

یک سیستم محرومیت برای کودک مشخص کنید و به او بگویید: "هر زمان که کسی را بزنی باید دو دقیقه روی این مبل بنشینی و نباید کاری کنی" یا "دو دقیقه باید بروی داخل اتاق و تنها باشی"؛ لازم به ذکر است در این تکنیک کودک باید در اتاقی قرار گیرد که هیچ وسیله بازی و سرگرمی در آن نیست، همچنین به هیچ عنوان نباید در اتاق را به روی کودک قفل کنید تا امنیت او به مخاطره نیفتد.

 

به ازای سن کودک باید زمان محرومیت اجرا شود، به عنوان مثال اگر کودک دو سال دارد دو دقیقه، اگر سه سال دارد سه دقیقه و... ؛ همچنین قبل از اجرای این سیستم باید برای کودک توضیح دهید یعنی بگویید: "هر زمان کسی رو بزنی نمی‌تونی به پارک بری".

 

برچسب ها:

فرم ارسال نظر

5 + 9 = ?

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

5 + 6 = ?