با کودکی که دیگران را می‌زند چطور رفتار کنیم؟

  • هانیه لواف

    ارزیاب و استعدادیاب کودک

    تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۱/۰۲/۲۵

با کودکی که دیگران را می‌زند چطور رفتار کنیم؟

هانیه لواف مشاور متخصص در حوزه کودک مرکز مشاوره یاسان با باشگاه خبرنگاران جوان در باره علت دست بزن کودک و نحوه برخورد والدین با کودکی که دست بزن دارد گفت وگو کرده است که در ادامه می خوانید:

 

 علت کتک کاری کودکان به عوامل متعددی بستگی دارد. یکی از این عوامل لجبازی با دیگران است که کودک با کتک زدن دیگران از خود نشان می دهد.همچنین برخی از کودکان به دلیل اینکه سطح اضطراب شان بالاست، دست بزن دارند و دائم با کتک کاری می کنند. (مطالعــــه بیشـــــتر)

گاهی اوقات نیز کودکان به دلیل تماشای فیلم‌های خشونت آمیز این رفتار را یاد می‌گیرند. (مطالعــــه بیشـــــتر)

دست بزن کودک گاهی ناشی از مشاهده یک الگوی رفتاری در خانواده است؛ به عنوان مثال وقتی در خانواده والدین با یکدیگر دعوای شدید دارند و پدر خانواده، همسر یا فرزندانش را کتک می‌زند، طبیعی است در کودکانی که کتک خورده اند خشمی نهفته در وجودشان ایجاد شود که با کتک زدن دیگران این خشم را بروز می‌دهند.  (مطالعــــه بیشـــــتر)

گاهی اوقات کودکان با کتک زدن دیگران می‌خواهند جلب توجه کنند. در واقع کتک کاری کودکان با دیگران بر این است که می‌خواهند پدر و مادرشان را کنترل کنند تا به خواسته هایشان برسند.

 

 

نحوه صحیح برخورد با کودکی که دست بزن دارد

اگر علت کتک کاری در کودکان هر کدام از این عوامل باشد، والدین باید نسبت به این رفتار کودک بی توجهی کنند و واکنشی نشان ندهند. متاسفانه برخی از والدین در چنین شرایطی مقابل به مثل می‌کنند، یعنی اگر کودک شروع به کتک زدن دیگری یا پدر مادرش می‌کند، آن‌ها نیز شروع به کتک زدن کودک می‌کنند تا به نوعی این رفتار را جبران کنند، اما این کار باعث تشدید رفتار اشتباه کودک و درگیری او در یک چالش قدرت می‌شود تا به والدین بفهماند کدامشان محکم تر کتک می‌زنند.

اگر والدین نسبت به دست بزن کودک بی توجهی نشان دهند و مقابل به مثل نکنند، همچنان این رفتار ادامه پیدا می‌کند. حال باید گفت، هر بار که این رفتار کودک تکرار می‌شود تمام اعضای خانواده باید اتحاد رفتاری داشته باشند، به عنوان مثال اگر کودک کسی را کتک زد، پدر بزرگ نباید بخندد و تنها پدر کودک برخورد قاطعانه داشته باشد، بلکه باید همه افراد خانواده یک رفتار مشابه در مقابل کودک داشته باشند.

هر زمان کودک دیگران را کتک زد با آرامش دست او را گرفته و بگویید: "کتک زدن ممنوع است و نباید دیگران را بزنی". نباید به کودک جملات شبیه به این "ببین دردم گرفت"، " به نظرت رفتارت درست است؟" بگویید، چراکه مشخص است که رفتار کودک درست نیست، پس معنی نمی‌دهد که از خودش این سئوال را بپرسید.

کودک نباید با کتک زدن و پرخاشگری به خواسته اش برسد. اگر کودک متوجه شود که با کتک زدن، به خواسته اش نمی رسد کم کم یاد می‌گیرد که این رفتار را تکرار نکند.

یک سیستم محرومیت برای کودک مشخص کنید و به او بگویید: "هر زمان که کسی را بزنی باید دو دقیقه روی این مبل بنشینی و نباید کاری کنی" یا "دو دقیقه باید بروی داخل اتاق و تنها باشی"؛ لازم به ذکر است در این تکنیک کودک باید در اتاقی قرار گیرد که هیچ وسیله بازی و سرگرمی در آن نیست، همچنین به هیچ عنوان نباید در اتاق را به روی کودک قفل کنید تا امنیت او به مخاطره نیفتد.

به ازای سن کودک باید زمان محرومیت اجرا شود، به عنوان مثال اگر کودک دو سال دارد دو دقیقه، اگر سه سال دارد سه دقیقه و... ؛ همچنین قبل از اجرای این سیستم باید برای کودک توضیح دهید یعنی بگویید: "هر زمان کسی رو بزنی نمی‌تونی به پارک بری".

با وجود بهترین تلاش های والدین برای شناخت کودک و نوجوان خود، برخی اوقات به نظر می رسد مشکلات فرزندان برای آنها غافلگیر کننده است. در مواجهه با مشکلات رفتاری و هیجانی (مانند رفتارهای پرخطر غیر قابل کنترل) باید حتماً از روانشناس متخصص کودک و نوجوان کمک بگیرید. برای رزرو نوبت مشاوره  کلیک کنید.

همچنین می توانید مهارت های فرزندپروری خود را با خواندن کتاب های روانشناسی در زمینه کودک و نـوجوان  یا حضور در کـارگـاه های فرزندپروری ارتقا دهید.

برچسب ها:

علت کتک کاری کودکان به عوامل متعددی بستگی دارد. یکی از این عوامل لجبازی با دیگران است که کودک با کتک زدن دیگران از خود نشان می دهد.همچنین برخی از کودکان به دلیل اینکه سطح اضطراب شان بالاست، دست بزن دارند و دائم با کتک کاری می کنند. توضیحات تکمیلی را در سایت مرکز مشاوره یاسان بخوانید.

والدین باید نسبت به این رفتار کودک بی توجهی کنند و واکنشی نشان ندهند. متاسفانه برخی از والدین در چنین شرایطی مقابل به مثل می‌کنند، یعنی اگر کودک شروع به کتک زدن دیگری یا پدر مادرش می‌کند، آن‌ها نیز شروع به کتک زدن کودک می‌کنند تا به نوعی این رفتار را جبران کنند، اما این کار باعث تشدید رفتار اشتباه کودک و درگیری او در یک چالش قدرت می‌شود تا به والدین بفهماند کدامشان محکم تر کتک می‌زنند. سایر راهکارها و توضیحات تکمیلی را در سایت مرکز مشاوره یاسان بخوانید.

فرم ارسال نظر

7 - 5 = ?

نظرات کاربران

۱۰ بهمن ۱۴۰۰
امیرسام

من یه پسر 20ماهه دارم که خیلی شیطون و باهوشه ....ولی وقتی با بچه های سه یا چهار ساله که بازی میکنه بهشون میزنه اگه باهاش بازی نکنن یا وسایل بازیشونو بهش ندن ....و من به خاطر این کارش خیلی ناراحت میشم .و نمیشه عکس العمل نشون ندم واینکه خیلی خطرناک شده کاراش.حتی بعضی وقتها هم وقتی میبینه بچه های دیگه یا بزرگترا تلویزیون میبینن با سرعت میره سمت تلویزیون ومشت میزنه به صفحه تلویزیون یا بچه ها ...و من احساس میکنم این کارش بخاطر اینه ک بقیه بهش توجه کنن و برای جلب توجهه .خیلی نگرانشم کمکم کنین ...البته با بچه هایی که باهاش لجبازی میکنن و تقریبا تفاوت سنی شون کمه این جوریه

۱۰ بهمن ۱۴۰۰
مدیر سایت

دوست عزیز! به طور کلی با این رفتار بچه ها در این سن باید با بی تفاوتی برخورد کرد اما به هیچ عنوان اجازه آسیب زدن به خودش و دیگران را ندین. با صدای آرام و بدون پرخاشگری بهش بگید اجازه نداره کسی رو بزنه یا مشت بزنه و چیزی پرت کنه. حتما و حتما وقتی رو برای بازی باهاش در نظر بگیرید و دایما ازش انتقاد نکنید. این رفتار بچه ها بعد از دو سالگی کمتر میشه و اگه نشد باید از روانشناس کمک بگیرید. صبور باشید، انتقاد نکنید، قاطع باشید و به رفتارهای مثبتش توجه کنید حتما به نتیجه میرسید

۱۰ بهمن ۱۴۰۰

با سلام خدمت اساتيد گرامي، من يك پسر حدودا ٥ساله دارم كه نسبت به سنش خيلي مودب و منطقيه و خيلي اروم ،حدود يك ماه پيش با انتقاد بزرگترها كه ميگفتند اين بچه تو خونه تنهاست و صبح تا ظهر فقط ميره اموزشگاه زبان و تحرك نداره (البته اموزشگاهشون مخصوص كودكانه و مثل مهد زمين بازي داره كه بچه ها در مدت ٤ساعتي كه اونجان دوبار ميرن بازي ميكنن)، پاهاش محكم نيست بلد نيست از خودش دفاع كنه و خيلي حرفهاي ديگه، روزي يك ساعت عصر كه بچه هاي ساختمون تو حياط جمع ميشن ميبرمش با اونا بازي كنه، تنها مادري هم هستم كه تو حياط حضور دارم، متاسفانه يكي از بچه هاي ساختمون در مدت چند دقيقه اي كه من براي اوردن اب رفته بودم خونه پسرمو دو بار گاز گرفت دو سه هفته اي ازين اتفاقها ميگذره چند روز اخير همش پسرم زود عصباني ميشه من و باباشو ميزنه وامروز با كمال تعجب وقتي رفتم مهد دنبالش بهم گفتند كه سر ايستادن سر صف دست يكي رو گاز گرفته، خيلي ناراحتم نميدونم چيكار كنم آيا با محروميت و حذف كامل حياط رفتن مشکلم حل ميشه؟ ضمنا پسر من ذاتا آرومه ولي كنار يك بچه شلوغ حركات اونو تكرار ميكنه يعني رهبر نيست دنباله روي ميكنه و متاسفانه تاثير پذيريش زياده، لطفا منو راهنمايي كنيد، ممنون

۱۰ بهمن ۱۴۰۰
مدیر سایت

دوست عزیز! با حذف حياط رفتن شما فقط صورت مساله رو پاك ميكنيد در صورتي كه توي مهد و مدرسه و هر جاي ديگه امكان داره اين اتفاق بيفته، احساسش رو درك كنید بهش بگید ما حق داريم از هم يا از چيزي ناراحت و عصباني باشيم اما حق نداريم همديگه رو بزنيم يا گاز بگيريم و به هم آسيب برسونيم. بعد كلا شروع كنید به كارهايي كه جرات ورزي رو در وحودش افزايش ميده. بهترين كار اينه كه با عروسك هاي انگشتي براش نمايش موقعيت ها رو ايجاد كنيد و راه درست روبرويي با اتفاقات رو اينجوري بهش ياد بديد

۰۱ اسفند ۱۴۰۰

با سلام پسرم دو سال و يازده ماهشه وقتي با بچه هاي فاميل يا غريبه بازي ميكنه كارهاي بد آنها رو تا مدتها تكرار ميكنه مثل زدن،پرت كردن،جيغ كشيدن،تف كردن و بالا آوردن و..بعد از چند هفته بي محلي و داستان گفتن كار بد ميزاره كنار اما دوباره كه همون بچه ها رو ميبينهه روز از نو.چند وقتي هم هست كه من و پدرش رو ميزنه هرچقدر هم دستش رو ميگيرم يا از كنارش بلند ميشم كه محل و ترك كنم دنبالم مياد پام و ميچسبه و ادامه ميده حتي روش نشستن رو صندلي رو اجرا كردم اصلا فايده نداشت فك ميكنه بازيه ، لطفا راهنماييم كنيد. راستي پشت سر همه از بچه تا بزرگ، وقتي جايي ميريم يا آنها ميان خونه ما تا ساعتها گريه ميكنه

۰۳ اسفند ۱۴۰۰
مدیر سایت

دوست عزیز سلام! اتفاقا باید خوشحال باشید که کودک شما از دیگران تقلید می کند. تقلید یکی از شاخص های رشد مغزی کودک است. زمانی که کودک این کار را انجام می دهد یعنی این بخش از مغز کودک به خوبی درحال رشد است اما در جریان رشد ممکن است در معرض رفتارهای خوب و بد قرار بگیرد. این بستگی به والدین دارد که اجازه حضور کودک در چه محیطی را می دهند. ضمن اینکه والدین باید نسبت به رفتارهای کودک واکنش درستی نشان دهند. مثلا نسبت به زدن دیگران، تف کردن، غر زدن کودک باید بی تفاوت باشید. هنگامی هم که شما را می زند با صدای قاطعانه ( نه خشم و نه محبت) به او بگویید که اجازه ندارد کسی را بزند. این عمل باید انقدر تکرار شود تا در کودک درونی شود. در چنین سنی نیز استفاده از تکنیک صندلی و تنها گذاشتن او در اتاق و محرومیت ا صلا توصیه نمی شود.

۱۵ اسفند ۱۴۰۰

من یه پسر ۴ ساله دارم پسرم همش در حال زدن خواهرش ویا پدرش هست و همیشه در حال به هم ریختن خونه است شبا خیلی دیر میخوابه در کل خیلی اذیت میکنه من باهاش خیلی مدارا میکنم ولی بعضی موقعها واقعا اعصابم بهم میریزه هر چیزی هم میخواد فریاد میزنه وبا صدای خیلی بلند میگه خواهش میکنم راهنماییم کنید خواهرش نمیتونه تحمل کنه البته حقم داره چون خیلی اذیت میکنه یا در حال کشیدن موهاشه یا کتکش میزنه لطفا راهنمایی کنید ممنونم. دخترم ۱۵ سالشه. دخترم خیلی خیلی آروم بود نمیدونم پسرم چرا اینجوریه

۱۸ اسفند ۱۴۰۰
مدیر سایت

دوست عزیز! لازم است حتماً در خانه قوانین مشخصی داشته باشید. باید رفتارهای مطلوب و نامطلوب با پیامد مثبت یا منفی همراه باشند. به این شکل پسر شما می داند که باید تلاش کند رفتارهایش را کنترل کند. مثلا زدن دیگران در خانه شما باید نتیجه مشخصی (مثل محرومیت از بازی کامپیوتری) داشته باشد و حتما و هر بار نیز باید اجرا شود. در عین حال رفتارهای مطلوبی مثل مودبانه حرف زدن هم باید تشویق و تمجید شود. البته به خاطر داشته باشید که کودکان با هم متفاوتند و می توانند خلق و خو و رفتارهای متنوعی داشته باشند. توصیه ما به شما این است، برای اینکه به راه حل دقیقتری برسید، به یک روانشناس کودک مراجعه کنید تا عوامل احتمالی مانند مشکل والدین در زمینه فرزندپروری، پرتحرکی یا مشکلات رفتاری-هیجانی کودک بررسی شود.

۲۴ اسفند ۱۴۰۰

سلام من یه پسر ۲۶ ماهه دارم که وقتی با بچه های همسنش بازی میکنه معمولا ازشون کتک میخوره و به جای اینکه از اونها فاصله بگیره دائما بهشون نزدیک میشه تا بتونه باهاشون رابطه دوستی برقرار کنه ولی متاسفانه اگه من مراقب نباشم یا یه لحظه غفلت کنم باز از طرف اون بچه ها آسیب می بینه من خیلی نگرانم چطور میتونم بهش بفهمانم از کسی که بهت آسیب میرسونه فاصله بگیر

۲۴ اسفند ۱۴۰۰
مدیر سایت

سلام دوست عزیز! با توجه به سن کودک، فرزندتان هنوز قدرت تحلیل مسائل را ندارد و متوجه موضوعاتی مثل اینکه باید از خودش مراقبت کند یا به افرادی که به او صدمه می زنند نزدیک نشود، نمی شود. این وظیفه شماست که تا هفت سالگی محیط کودک تان را امن نگه دارید. البته رابطه کودک با همسن و سالانش حتی اگر به کتک کاری منتهی شود، منجر به رشد کودک می شود. در واقع کودک در این نوع روابط روش حل مسئله و مراقبت از خود را یاد می گیرد. بنابراین توصیه می کنم، اگر در بازی با کودکان آسیب جدی به فرزند شما وارد نمی شود و در حد مو کشیدن یا این نوع موارد است، اجازه دهید، خود کودک از پس این کار بربیاید. هر زمان دعوا جدی شد شما میانجیگری کنید.

۲۴ اسفند ۱۴۰۰
سالومه

سلام با تشکر از پیج خوبتون، من یک پسر ۱۶ ساله دارم، ( البته پسر همسرم )هست و من و همسرم ده سال پیش ازدواج کردیم و دو پسر هشت و شش ساله داریم، همسرم ایرانی نیست، و همسر اول همسرم پنج ماه پیش فوت شده، رفتار پسر همسرم با من خوبه و من هم متقابلا با او مهربان هستم فقط او رفتار مناسبی با برادران کوچکتر خود نداره ، من خیلی نگران این رفتار ها هستم ، و نمی دونم چطور باید عکس العمل نشون بدم در برابر رفتارهای نامناسبی که با پسرهای کوچک من داره؟ بسیار ممنونم از شما

۲۴ اسفند ۱۴۰۰
مدیر سایت

سلام دوست عزیز! شما باید در خانه قانونی را اجرا کنید به نام "قانون احترام"؛ مهمترین جز این قانون هم این است که "نه کسی اجازه دارد مرا بزند و نه من اجازه دارم کسی را بزنم". همه اعضای خانواده نیز موظف هستند به این قانون عمل کنند. در صورتی که فردی این قانون را نقض کرد باید با پیامدهای آن رو به رو شود. فارق از اینکه فرزندان تان با شما نسبت خونی دارند یا نه، وقتی ببینند که این قانون برای همه اجرا می شود، کم کم گاردشان در مقابل شما شکسته می شود. شاید در ابتدا پرخاشگری و بد قلقی کنند اما به مرور درست خواهد شد. البته شرایط سنی هم باید در این مورد لحاظ شود. یعنی نوع بیان قانون و پیامدهای آن متناسب با سن فرزند شما متفاوت است.

۲۴ اسفند ۱۴۰۰

سلام، وقت شما بخیر! قبلا خیلی ممنونم از وقت با ارزش شما. امشب سعی میکردم مطلبی در پیج شما پیدا کنم چون خاطرم بود عنوان شده بود اما نتونستم متاسفانه. در مورد زمانی که بچه ی دو ساله مثلا پدر و مادر رو مثلا گاز میگیره یا میزنه. چطور واقعا میشه کمک کرد که این رفتار بچه تکرار نشه؟! پسرک دو ساله ی من وقتی منو گاز میگیره بهش میگم که من تو رو نوازش میکنم و میبوسم و ما توی خونه مون به کسی اجازه نمیدیم ما رو بزنه. آیا عکس العمل من درست بوده؟! خیلی ممنونم

۱۸ فروردین ۱۴۰۱
مدیر سایت

سلام دوست عزیز! رفتار هاي مثل زدن، گاز گرفتن، هل دادن كاملا براي يك كودك دو ساله طبيعی است.اما رفتار شما به کودک نشان می دهد که آيا اين رفتار پذيرفته شده است يا خير. براي رفتاری مثل پرتاب كردن شما بايد يك جايگزين به کودک بدهید. براي مثال: عزيزم ليوان براي پرتاب كردن نيست اما مي تونيم توپ رو پرتاب كنيم. بيا بريم با اين توپ با هم بازي كنيم. برای رفتارهايی مانند زدن، دست كودك را بگرید و خيلي قاطع بگوييد، ما نبايد بقيه رو بزنيم. تا زمانی که کودک ادامه داد، دست او را نگه داردی. اثر بخشي اين تكنيك ها بعد از سه هفته مشخص می شود.

فرم ارسال نظر

8 - 2 = ?