نگاهی بر "ژرمینال" اثر ماندگار امیل زولا به قلم دکتر اناری

  • دکتر آسیه اناری

    روانشناس بالینی کودک و نوجوان؛ مدیر مرکز مشاوره یاسان

    تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۳/۰۳/۰۷

نگاهی بر "ژرمینال" اثر ماندگار امیل زولا به قلم دکتر اناری

ژرمینال یا جوانه ای که از دل خاک سخت می روید، رمانی به قلم امیل زولا، نویسنده ناتورالیست فرانسوی است که به نوعی اعتراضات کارگران را در دهه ۱۸۶۰ بازگویی می کند. سالها پیش آسوموار یا خراب آباد را خواندم، رمان دیگری از زولا و تا مدتها سیاهی و تلخی گرسنگان و فراموش شدگان، کافه ها و بارهایی که مفلوکان از همه جا رانده و مانده در آن به پیاله ای آبجو، خود را آرام می کردند، لحظه ای از پیش چشمانم دور نمیشد.

و حالا بعد از حدود ۱۵ سال با ژرمینال به ادبیات زولا بازگشتم؛ نویسنده ای که برای نوشتن این رمان، ۶ ماه در یک معدن به کار و بررسی می پردازد. از این رو است که چنان معدن و رگه هایی که کارگران در آن کار می کنند، سیاهی و خفگی، سرما و بی پناهی، گرسنگی و فاصله طبقاتی را به تصویر می کشد که گویی در حال ديدن مستندی هستیم؛ مستندی پر از سیاهی، پلیدی، فقر، شبهای بی پایان، حسادت، رقابت طلبی، خودخواهی و در نهایت عشق...

با کاترین و ماهو و زن ماهو _ که نامی ندارد و تنها نشانش همان زن ماهو است_ اتی ین و پدربزرگ پیر و ... می شود زندگی کرد و سرما و گرسنگی و فلاکت و بی پناهی و خشم و جاه طلبی را با تمام وجود حس کرد.

ژرمینال مخلوطی است از همه احساسات بشری؛ بی پرده، بی نقاب و در اوج انسانیت آغشته به غرایز. آدمها را در ژرمینال می شود زندگی کرد از نو! و می توان عشق و سکس را در اوج تاریکیهای معدن به هم پیچیده دید، زندگی را با آدمهایی که نمی شناسی سهیم شوی و از سرما و گرسنگی کارگران تنها و بی پناه و تحت تاثیر به خود بارزی.

در اگزیستانسیالیست و لحظه حال هر صفحه ای از رمان زولا، غرق می‌شوی و همسان سازی را با تمام وجود حس می کنی. 

ادبیات زولا را به همه علاقمندان به علوم انسانی توصیه می کنم تا نظاره گر فیلمی مستند از هیجانات، طغیان و انسانیت با همه ابعاد سیاه و سفیدش باشند که در نهایت به شکست و ناکامی و بغضی فروخورده بدل می شود.

دکتر آسیه اناری، روانشناس بالینی، علاقمند به ادبیات!

شیوه دریافت وقت مشاوره

لطفا برای دریافت وقت مشاوره از روانشناسان مرکز مشاوره یاسان از ساعت 9 تا 19 با دو شماره زیر تماس بگیرید يا از طریق واتس‌اپ پیام دهید. راحت ترين مسير براي فارسی زبانان خارج از کشور ارسال پيام از طریق واتس‌اپ است.

تماس با ما

تماس با ما

برچسب ها:

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

9 - 5 = ?

نظرات کاربران

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

5 + 6 = ?

دریافت وقت مشاوره