"گاوی که می خواست شیر باشد" - من خودم را دوست دارم

  • دکتر آسیه اناری

    روانشناس بالینی کودک و نوجوان؛ مدیر مرکز مشاوره یاسان

    تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۳/۰۳/۰۷

"گاوی که می خواست شیر باشد" - من خودم را دوست دارم

بدون شک نمایش و تئاتر یکی از مهمترین ابزارهای تغییر رفتار، شناخت و هیجان در انسانهاست و کودکان با توجه به ویژگیهای ذاتی خود بیشترین تاثیرپذیری را از هنر تئاتر دارند. تئاتر می تواند به افزایش خلاقیت، خودانگیختگی، تاب آوری، هوش هیجانی و اعتماد به نفس در کودکان منجر شود و همیشه از سوی متخصصان تربیت و روانشناسی مورد توصیه قرار گرفته است. اما انتخاب نمایش و در اصل انتخاب مفهومی که به کودکانمان منتقل می کنیم نیز مقوله ای بسیار مهم و قابل توجه است. یک نمایش کودک خوب؛ تنها موسیقی و ریتم نیست بلکه فراتر از این بایستی مفاهیمی ضمنی را به کودکان منتقل نماید.

این روزها نمایش "گاوی که می خواست شیر باشد" به کارگردانی محسن میرزایی و ایمان تاج سلیمان در سالن گلستان مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در پارک لاله به روی صحنه است. اگر چه ارزشمندی تماشای این تئاتر برای کودکان پیش دبستانی و دبستانی بسیار است اما به طور خلاصه می توان گفت:

1. بیان ضمنی مفهوم اعتماد به نفس، خودآگاهی و رضایت از خود: گاوی که به هر دری می زند که گاو نباشد و در نهایت به این سطح از اعتماد به نفس می رسد که خود را بپذیرد و دوست داشته باشد.

2. مشارکت کودکان: سرنوشت تلخ گاوی که به دنبال شیر بودن است؛ تنها با مشارکت کودکان تماشاگر تغییر پیدا کرد و کودکان یک عنصر مهم در پیشبرد نمایش هستند.

3. آموزش غیر مستقیم مهارت حل مساله و ذهن آگاهی: خوب فکر کردن، فریب نخوردن و آینده نگری داشتن از مفاهیمی است که به صورت ناآشکار و در هنگام تماشای این نمایش به کودکان منتقل می شود.

4. استفاده از بازیگران دارای نیازهای ویژه: نقش آفرینی بازیگران کم توان جسمی-حرکتی علاوه بر تاثیرات مثبت تئاتر برای این بازیگران با نیازهای ویژه و کم توان، به کودکان می آموزد که در هر شرایطی می توانند مفید باشند و از تواناییهای خود استفاده کنند.

 

شیوه دریافت وقت مشاوره

لطفا برای دریافت وقت مشاوره از روانشناسان مرکز مشاوره یاسان از ساعت 9 تا 19 با دو شماره زیر تماس بگیرید يا از طریق واتس‌اپ پیام دهید. راحت ترين مسير براي فارسی زبانان خارج از کشور ارسال پيام از طریق واتس‌اپ است.

تماس با ما

تماس با ما

برچسب ها:

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

3 + 8 = ?

نظرات کاربران

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

2 + 6 = ?

دریافت وقت مشاوره