بیانیه جمعی از روانشناسان دانشگاه شهید بهشتی

  • روابط‌عمومی مرکز مشاره یاسان

    تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۱/۰۹/۰۱

بیانیه جمعی از روانشناسان دانشگاه شهید بهشتی

پیرو اظهار نظرهای غیرمسئولانه و سوگیرانه برخی از مدیران، مسئولان بلند پایه کشوری و دانشگاهی در خصوص وقایع اخیر کشور که متاسفانه در رسانه های عمومی نیز به صورت گسترده بازتاب یافته و تصویری کاملا نادرست، مخدوش و غیر حرفه ای از خدمات روانشناسی و مشاوره ارایه نموده است، بدینوسیله لازم میدانیم موارد ذیل را متذکر شویم:

  1. ضمن نادرست و مخرب دانستن اظهار نظرهای انجام شده در این خصوص، مخالفت آشکار و برائت جامعه روانشناسی و مشاوره از هر گونه سوءاستفاده سیاسی از خدمات سلامت و بهداشت روان را اعلام نموده و بر لزوم انطباق کامل این خدمات با موازین علمی، چارچوبهای منطق و اصول اخلاق حرفه ای تصریح و تاکید میکنیم.

  2. از دولت، سیاستگزاران، صحنه گردانان و رسانه های عمومی مصرانه میخواهیم که از اظهار نظرهای غیرکارشناسی، و سوء استفاده از حرفه ها، تخصصها و حوزه های علمی به طور جدی اجتناب نموده و به جای اینگونه رفتارها که نتیجه ای جز تشدید و تعمیق سوءتفاهم ها، مشکلات و اختلافات نخواهد داشت، از علوم انسانی و اجتماعی و بخصوص روانشناسی برای فهم و درک درست شرایط و چالشهای سیاسی و اجتماعی به وجود آمده و جاری کشور و نیز جستجوی راه حلهای درست و کارآمد برای معضلات به وجود آمده استفاده کنند.

  3. از دولتمردان، مدیران و رسانه ها انتظار میرود که چنانچه واقعا به وعده و دعوت خود برای گفتگو معتقد و پایبند هستند، ضمن رعایت ادب و آداب گفتگو، شرایط و الزامات گفتگوی درست، سالم و سازنده را فراهم نموده، از پیشداوری، تهدید، توهین، تحقیر و برچسب بیماری روانی زدن به دیگران پرهیز نموده و در سطحی برابر و یکسان با هم به گفتگو بنشینند. یادآوری میکنیم که گفتگو الزاما به معنای نفی تک صدایی، پذیرش چند صدایی و تلاش طرفهای گفتگو برای گوش دادن، شنیدن و فهمیدن درست یکدیگر است.

 

جمعی از روانشناسان دانشگاه شهید بهشتی

 

 

برچسب ها:

دریافت وقت مشاوره