راه های شناسایی تله نقص و شرم

  • دکتر وحید مهری

    روانشناس و درمانگر

    تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۳/۰۱/۱۸

راه های شناسایی تله نقص و شرم

تله‌ها اطلاعات مهمی را در اختیار ما می­گذارند، اطلاعاتی که از طریق تجربه ­های دوران کودکی به ما رسیده است؛ در واقع تله­ ها نوع تفکر و رفتار ما نسبت به خودمان، دنیا و دیگران را نشان می­دهد، زیرا آنها بخش‌های عمیق شخصیت ما را می­سازد؛ یکی از مهمترین تله ­ها، تله نقص و شرم است.

در وضعيت تله نقص داشتن شما احساس مي‌كنيد از درون معيوب و ناقص هستيد. شما براين باوريد كه اصولاً از نظر هر كسي كه به شما تا حدي نزديك مي‌شود كه شما را واقعاً بشناسد، غير مطلوب و غير دوست‌داشتني هستيد. نقص داشتن و عيب شما آشكار وظاهر خواهد شد. به عنوان يك كودك در خانواده‌تان احساس محترم بودن به خاطر هر آنچه كه بوده‌ايد را تجربه نمي‌كرديد. در عوض به خاطر كاستي‌هايتان مورد انتقاد قرار مي‌گرفتيد. خودتان را سرزنش مي‌كرديد و احساس مي‌كرديد ارزش دوست‌داشته شدن را نداريد. به عنوان يك فرد بزرگسال از عشق مي‌ترسيد. برايتان مشكل است كه باور كنيد افراد نزديك به شما برايتان ارزش قايل هستند و بنابراين همواره انتظار طرد شدن را داريد.

خانواده ­هایی که مدام فرزندان خود را مقایسه کرده و انتقاد و سخت­گیری زیادی را دارند باعث ایجاد این تله در فرزندان می­شوند همچنین سردی عاطفی و عدم محبت کردن فرزندان را مستعد تله نقص و شرم می­کند، این خانواده ها معمولا احساس بی کفایتی و شرم را در کودکان تقویت می­ کند.

اگر به این تله مبتلا هستید، نسبت به سرزنش و مقایسه شدن بسیار حساسید؛ و سعی می‌کنید شخصیت واقعی خود را پنهان کنید و از بروز حس آسیب پذیری خودداری می­کنید، زیرا دچار شرمساری می­شوید، و این سبب مشکلات ارتباطی در شما شده. به بیانی دقیق‌تر این تله باعث روابط کوتاه مدت می­شود و یا اینکه همزمان این افراد چندین رابطه موازی  با هم را تجربه می­کنند، در انتخاب افراد دیگر هم نشانه­ های این تله را باز می­توانیم به روشنی ببینیم؛ مانند اینکه جذب اشخاصی می­شوید که برای شما یا وقت نمی­گذارند مثلا افرادی که مدام به سفر می­روند ویا وقت زیادی را با شما صرف نمی ­کنند؛ اما باز هم شما به این افراد علاقه دارید و جدا شدن برایتان دشوار است. و اینها نهایتا بروز افسردگی و تنهایی را در شما باعث می­شود.

 

دریافت وقت مشاوره

لطفا برای دریافت وقت مشاوره از روانشناسان مرکز مشاوره یاسان از ساعت 9 تا 19 با دو شماره زیر تماس بگیرید يا از طریق واتس‌اپ پیام دهید. راحت ترين مسير براي فارسی زبانان خارج از کشور ارسال پيام از طریق واتس‌اپ است.

تماس با ما

تماس با ما

برچسب ها:

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

5 + 7 = ?

نظرات کاربران

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

2 + 6 = ?

دریافت وقت مشاوره