16 تکنیک افزایش انگیزه برای رسیدن به هدف

  • تیم ترجمه و تولید محتوا

    مرکز مشاوره یاسان

    تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۳/۰۳/۰۷

16 تکنیک افزایش انگیزه برای رسیدن به هدف

حتی با انگیزه‌ترین‌ افراد گاهی ناامید و بی‌انگیزه می‌شوند. در حقیقت، بعضی وقت‌ها به قدری بی‌انگیزه هستیم که حتی نمی‌توانیم به ایجاد تغییرات مثبت در زندگی فکر کنیم. اما نباید ناامید شد؛ چرا که به کمک راه‌های ساده و قدم‌های کوچک می‌توان تغییرات مثبتی را در زندگی ایجاد کرد. البته گاهی اجرای برخی روش ها غیر ممکن به نظر می‌رسد  یا بعضی وقت‌ها شما حس و حال انجام  هیچ کاری را ندارید. در ادامه راه هایی برای تقویت انگیزه آمده است:

 

1. بر روی یک هدف تمرکز کنید

گاهی به دلیل زیاده روی در کار کردن انرژی و انگیزه‌ ما تحلیل می‌رود. این احتمالاً اشتباه رایج بسیاری از مردم است که تلاش می‌کنند همزمان چندین کار را باهم انجام دهند. شما در حین انجام دو یا چند کار، به صورت همزمان، برای رسیدن به یک هدف مهم، انرژی و تمرکز خود را از دست می‌دهید. تمرکز بر روی چندین هدف، اصلا ممکن نیست. شما باید تنها یک هدف را برای خود مشخص کنید و تمام حواستان را روی آن بگذارید. شاید در ابتدا سخت باشد اما زمانی که به یک هدف، دست پیدا کردید، می‌توانید به هدف دیگرتان هم برسید.

2. برای خودتان ایجاد انگیزه کنید

از افرادی که به خواسته هایشان رسیده اند، انگیزه بگیرید. وبلاگ‌ها، کتاب‌ها، مجلات و داستان‌هایی درباره موفقیت‌های افراد دیگر را بخوانید و در مورد چگونه رسیدن به اهدافتان تحقیق کنید.

3. اشتیاق داشته باشید

اگر می‌خواهید از بی‌انگیزگی نجات پیدا کنید، باید برای رسیدن به هدفتان اشتیاق داشته باشید. اما تا وقتی انگیزه نداشته باشیم، چطور ممکن است، بتوانیم این کار را انجام دهیم؟ قبل از انگیزه گرفتن از دیگران، باید اشتیاق رسیدن به هدفتان را درون خودتان ایجاد کنید. صحبت کردن درباره هدف تان با دیگران، مطالعه‌ هر چه بیشتر در مورد آن، تصور موفقیت، فکر کردن به فایده‌های آن شما را برای رسیدن به هدف مشتاق‌تر می کند.

4. زمان تعیین کنید

اگر انگیزه‌ انجام یک هدف را پیدا کردید، برای انجام آن عجله نکنید. بسیاری از ما هیجان زده می‌شویم و می‌خواهیم از همان روزی که هدفمان را مشخص کردیم شروع کنیم. اما این کار اشتباه است. تاریخی را در آینده، مثلا یک یا دو هفته یا حتی یک ماه جلوتر برای انجام هدفتان مشخص کنید. آن را به عنوان مهم‌ترین تاریخ در تقویم علامت گذاری کرده و برایش روزشماری کنید. در این زمان تا رسیدن به آن تاریخ معین برای هدفتان برنامه‌ریزی کنید. با به تاخیر انداختن شروع کارها برای رسیدن به اهدافتان منتظر می‌مانید. در نتیجه تمرکز و انرژی بیشتری برای رسیدن به آن‌ها خواهید داشت.

5. هدف را یادداشت کنید

هدف خود را روی یک برگه بنویسید یا پرینت بگیرید و آن را روی دیوار محل کارتان، روی میز، روی صفحه‌ کامپیوتر، در خانه یا روی یخچال بچسبانید. با این راه شما همیشه هدفتان را به خودتان یادآوری می‌کنید تا برای ادامه‌ راه انرژی، انگیزه و هیجان داشته باشید. مثلاً اگر می‌خواهید یک ورزشکار حرفه‌ای شوید، تصویر یک مدل با عضلات برجسته و خوش فرم به شما انگیزه می‌دهد.

6. اهداف خود را علنی کنید

هیچ یک از ما، دوست نداریم در مقابل دیگران ضایع شویم. ما بخاطر قولی که به دیگران دادیم و حرفی که در ملاءعام زدیم حاضریم به خودمان سختی بدهیم و دقیقا مطابق گفته‌هایمان رفتار کنیم. شما مجبور نیستید هدفهای تان را با همه‌ مردم درمیان بگذارید، بلکه می‌توانید، این اهداف را با خانواده‌، دوستان، همکاران یا حتی در وبلاگ شخصی‌تان به اشتراک بگذارید. به جای اعلام کردن هدفهای تان، پیشرفت‌هایتان را به آن‌ها اعلام کنید و خودتان را در قبال آنها مسئول بدانید.

7. هر روز به هدف خود فکر کنید

اگر هر روز به هدفتان فکر کنید، احتمال رسیدن شما به آن هدف بیشتر خواهد شد. یادداشت هدفتان روی کاغذ و چسباندن آن به دیوار یا صفحه‌ی کامپیوتر در این زمینه به شما کمک زیادی می‌کند. حتی اگر در طول روز، برای رسیدن به هدفتان یک کار کوچک (به اندازه‌ی پنج دقیقه) انجام دهید آن هدف قطعاً محقق خواهد شد.

8. از دیگران کمک بگیرید

انجام دادن هرکاری به تنهایی سخت است. کسی یا چیزی که به شما در این راه کمک می‌کند را پیدا کنید، حالا چه در دنیای واقعی باشد چه در دنیای مجازی.

9. پستی و بلندی‌های این راه را در نظر بگیرید

انگیزه همیشه در شما ثابت نیست و گذراست اما باید بدانید که اگر گاهی انگیزه‌تان را از دست می‌دهید. این دوره را تحمل کنید و منتظر باشید انگیزه‌تان را دوباره بدست بیاورید.

10. دو دستی به هدفتان بچسبید و تسلیم نشوید

هر کاری که می‌کنید، فقط تسلیم نشوید. حتی اگر امروز یا این هفته هیچ انگیزه‌ای نداشتید باز هم تسلیم نشوید. شما دوباره انگیزه‌تان را بدست خواهید آورد. هدفتان را همچون راهی طولانی و بی‌انگیزگی را همچون دست‌اندازی در آن راه در نظر بگیرید. شما نباید در مقابل هر سختی سر تسلیم فرو آورید. پای هدفتان بایستید و سختی‌های راه را به جان بخرید تا به آن برسید.

11. آهسته به سوی هدف خود قدم بردارید

اگر شروع کردن برایتان سخت است احتمالاً دلیلش این است که می‌خواهید قدم‌های بزرگ بردارید. برای مثال، وقتی تصمیم به ورزش کردن می‌گیرید، فکر می‌کنید که از همان ابتدا باید پنج روز در هفته را به صورت سنگین ورزش کنید، در حالی که باید به جای اینکار قدم‌های کوچک و ساده بردارید. مثلا برای شروع 20 دقیقه در روز ورزش کنید. شاید عجیب و غریب به نظر برسد، اما واقعاً تاثیر دارد؛ چرا که وقتی 20 دقیقه از روز را به ورزش اختصاص می‌دهید، ممکن است بخواهید بیشتر هم ورزش کنید پس چون 20 دقیقه ورزش کردن برای شما آسان است، امکان ندارد که شکست بخورید.به تدریج این زمان را افزایش دهید. یا مثلا اگر تصمیم می‌گیرید که سحرخیز باشید، یکدفعه از خودتان انتظار نداشته باشید که پنج صبح از خواب بیدار شوید، بلکه هر روز ده دقیقه زودتر از روز قبل، از خواب بیدار شوید. با قدم‌های کوچک به اهداف بزرگتان می‌رسید.

12. از موفقیت‌های کوچک پلی به موفقیت‌های بزرگ بزنید

اگر با چیزی که واقعاً ساده است شروع کنید، هرگز شکست نخواهید خورد. مثلا چه کسی هست که نتواند 20 دقیقه در روز ورزش کند؟ اینگونه قطعاً موفق خواهید شد و احساس خوبی نسبت به خودتان خواهید داشت.از موفقیت‌های کوچک به عنوان پله‌ای برای صعود به موفقیت‌های بزرگ استفاده کنید. هر قدم برای رسیدن به هدف باید یک هفته طول بکشد. اینگونه شما احساس موفقیت بیشتری خواهید کرد.

13. هر روز درباره‌ هدفت خود مطالعه کنید

وقتی انگیزه‌ خود را از دست می‌دهید، کتاب یا وبلاگی را که به هدف تان مربوط است، مطالعه کنید. اینکار به شما انگیزه و نیروی دوباره می‌بخشد.

14. وقتی انگیزه‌‌تان را از دست می‌دهید از دیگران کمک بخواهید

اگر با مشکلی مواجه شدید از دیگران کمک بگیرید، در یک انجمن آنلاین عضو شوید، یک شریک پیدا کنید، یا حتی به مادرتان زنگ بزنید. اینکه مشکلتان را به چه کسی می‌گویید، مهم نیست بلکه درمیان گذاشتن مشکلتان با دیگران مهم است. با آن‌ها مشورت کنید و از آن‌ها بخواهید در غلبه بر بی‌انگیزگی به شما کمک کنند.

15. به فواید هدف فکر کنید نه مشکلاتش

یکی از مشکلات این است که وقتی می‌خواهیم کاری را انجام دهیم مدام به این فکر می‌کنیم که انجام آن کار چقدر دشوار است. ورزش کردن خیلی سخت به نظر می‌رسد و تنها فکر کردن به آن شما را خسته می‌کند اما به جای فکر کردن به سختی‌های آن به نتیجه‌اش فکر کنید. مثلاً به جای فکر کردن به اینکه ورزش چقدر شما را خسته می‌کند به حس خوب بعد از انجام آن، سالم‌تر بودن، و خوش اندام بودن فکر کنید. مزیت‌های انجام یک کار به شما انرژی می‌دهد.

16. افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید

مدیریت افکار خیلی مهم است. افکار منفی را تشخیص دهید؛ چرا که باعث ایجاد بی‌انگیزگی در شما می‌شوند. چند روز را صرف پیدا کردن این افکار منفی در ذهنتان کنید؛ سپس بعد از چند روز، افکار منفی را همانند یک حشره زیر پایتان له و افکار مثبت را جایگزین آنها کنید. فکر منفی " خیلی سخت است" را از بین ببرید و "می‌توانم انجامش دهم" را جایگزین آن کنید.

17. از یک کوچ توسعه فردی کمک بگیرید

امروزه، اکثر افراد برای ایجاد تعادل بین خواسته‌های مختلف زندگی، بسیار تلاش می‌کنند اما نتیجه مطلوبی به دست نمی‌آورند. این موضوع تنها شامل زندگی کاری نیست بلکه شامل ارزش‌‌های شخصی، روابط، خانواده و سلامت هم می‌شود. داشتن مربی توسعه فردی (کوچینگ) به بهبود عملکرد ما در همه زمینه‌های زندگی کمک می‌کند. مرکز مشاوره یاسان با داشتن بهترین کوچ های توسعه فردی می تواند به این نیاز شما پاسخ دهد. پس اگر شما نیز برای رسیدن به اهداف تان نیازمند یک مربی هستید.

 

دریافت وقت مشاوره

لطفا برای دریافت وقت مشاوره از روانشناسان مرکز مشاوره یاسان از ساعت 9 تا 19 با دو شماره زیر تماس بگیرید يا از طریق واتس‌اپ پیام دهید. راحت ترين مسير براي فارسی زبانان خارج از کشور ارسال پيام از طریق واتس‌اپ است.

تماس با ما

تماس با ما

برچسب ها:

1. بر روی یک هدف تمرکز کنید: گاهی به دلیل زیاده روی در کار کردن انرژی و انگیزه‌ ما تحلیل می‌رود. این احتمالاً اشتباه رایج بسیاری از مردم است که تلاش می‌کنند همزمان چندین کار را باهم انجام دهند. شما در حین انجام دو یا چند کار، به صورت همزمان، برای رسیدن به یک هدف مهم، انرژی و تمرکز خود را از دست می‌دهید. 

2. برای خودتان ایجاد انگیزه کنید: از افرادی که به خواسته هایشان رسیده اند، انگیزه بگیرید. وبلاگ‌ها، کتاب‌ها، مجلات و داستان‌هایی درباره موفقیت‌های افراد دیگر را بخوانید و در مورد چگونه رسیدن به اهدافتان تحقیق کنید.

3. اشتیاق داشته باشید: صحبت کردن درباره هدف تان با دیگران، مطالعه‌ هر چه بیشتر در مورد آن، تصور موفقیت، فکر کردن به فایده‌های آن شما را برای رسیدن به هدف مشتاق‌تر می کند.

4. زمان تعیین کنید: اگر انگیزه‌ انجام یک هدف را پیدا کردید، برای انجام آن عجله نکنید. بسیاری از ما هیجان زده می‌شویم و می‌خواهیم از همان روزی که هدفمان را مشخص کردیم شروع کنیم. اما این کار اشتباه است. 

13 راهکار دیگر را در سایت مرکز مشاوره یاسان بخوانید.

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

2 + 9 = ?

نظرات کاربران

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

2 + 6 = ?

دریافت وقت مشاوره