پادکست/ 12 علت سرد شدن رابطه جنسی + راهکارهای درمانی

 • آزاده جباری

  روانشناس، زوج‌درمانگر

  تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۳/۰۱/۱۸

پادکست/ 12 علت سرد شدن رابطه جنسی + راهکارهای درمانی

آزاده جباری، زوج درمانگر مرکز مشاوره یاسان در این پادکست به موضوع چالش برانگیز "سردی جنسی در زوجین" پرداخته است. این زوج درمانگر ضمن بیان علل سردی جنسی یا کم و قطع شدن رابطه فیزیکی و جنسی همسران، راهکارهایی برای بهبود روابط زناشویی و حل تعارضات بین زوجین ارائه کرده است. این مطلب را هم می توانید با صدای خانم جباری گوش دهید یا متن آن را در ادامه بخوانید:

وقتی یکی از زوجین دچار سردی جنسی می شود به طوری که رابطه فیزیکی و جنسی کم یا حتی قطع شده است چه کار باید انجام داد؟ بهترین رفتار در این شرایط چیست؟

تحقیقات نشان می دهد که رضایت جنسی نقش اساسی در روابط سالم ایفا می کند. ولی معمولا وقتی رابطه جنسی دچار مشکل می شود، زوجین خیلی دیر به فکر رسیدگی به این موضوع می افتند. حتی صحبت کردن درباره این موضوع برای برخی زوجین بسیار سخت است!

اما باید بدانید عواملی وجود دارد که می تواند بر کیفیت صمیمیت جنسی زوجین و همچنین میل جنسی فرد در طول یک رابطه تاثیر بگذارد. بهتر است به محض مواجه شدن با این مسئله حتما برای حل مشکل اقدام کنید.

اگر به طور ناگهانی علاقه همسرتان به رابطه جنسی کاهش یافت ممکن است او دوره هایی از سردی جنسی را پشت سر می گذارد.

ممکن است مسئله ای در او استرس ایجاد کرده (مانند مشکلات محل کار) یا مسائل دیگری ذهن او را درگیر کرده باشد. یک برنامه شلوغ کاری می تواند همسر شما را خسته و بی علاقه کند. در چنین شرایطی پس از تثبیت شدن اوضاع، مشکل خود به خود برطرف می شود اما بی علاقگی طولانی مدت و غیر قابل توضیح به برقراری رابطه جنسی، رابطه و رفاه عمومی هر دو شما را تهدید می کند.

در اینگونه موارد معمولا طرف مقابل احساس ناامیدی می کند، به خودش شک می کند و حتی گاهی این فکر به ذهنش خطور می کند که آیا این اولین قدم به سمت طلاق عاطفی و جنسی است؟ این نگرانی اصلا بی اساس نیست.

هیچ تضمینی درباره مدت زمان برطرف شدن این مشکل وجود ندارد. این موضوع به سن، مدت زمانی با هم بودن زوج و الگوی جنسی معمول بین آنها بستگی دارد.

ولی مهم است بدانید که میل جنسی به شکل طبیعی در طول زمان در نوسان است و این نیز مهم است که هر نفر از کمیت و کیفیت رابطه جنسی شان راضی باشند. اگر سردی جنسی باعث تنش در رابطه شود و اعتماد یک یا هر دو را ضعیف کند باید اقدامی اساسی انجام شود.

 

علت کاهش میل جنسی 

باید توجه کنید که تفاوت اساسی میان میل جنسی کم و اختلال عملکرد جنسی وجود دارد و هر کدام از آنها دلایل فیزیکی و روانی مربوط به خود را دارند و نحوه برخورد با آنها هم متفاوت است. دلایل پایین بودن میل جنسی عبارتند از:

1. مسائل مربوط به سلامت: سلامت کلی جسمی و روانی یک فرد می تواند تاثیر عمده ای بر میل جنسی و صمیمیت فیزیکی داشته باشد. همچنین می تواند روند فیزیولوژیکی برانگیختگی را در هر دو جنس مختل کند. مواردی مانند بیماری های مزمن با استفاده از داروهایی که موجب عدم تعادل هورمونی می شود بی تاثیر نیست.

2. عدم هماهنگی در میزان میل جنسی: همه افراد به یک اندازه تمایل به رابطه جنسی ندارند و میل جنسی یک روند طبیعی دارد، هنگامی که میل به رابطه جنسی در دو نفر با هم منطبق نیست یکی از زوجین همواره در انتظار به سر می برد.

3. زایمان: استرس مراقبت از نوزاد، تغییرات بدن، خستگی و عوامل هورمونی می تواند بر میل جنسی خانمها پس از بچه دار شدن تاثیر بگذارد.

4. فشار و استرس: استرس بیش از حد می تواند سلامتی شما از جمله میل جنسی شما را تحت تاثیر قرار دهد. علاوه بر دلایل فیزیکی استرس مانند ترشح هورمون کورتیزول، تاثیرات روانی آن مانند خستگی و مضطرب بودن به سادگی میل و انرژی برای رابطه جنسی را کاهش می دهد.

5. مسائل ارتباطی: وقتی با همسرتان درگیری و تعارض دارید، حفظ صمیمیت فیزیکی دشوار است. ممکن است حوصله صحبت کردن نداشته باشید، چه برسد به اینکه درگیر فعالیت جنسی شوید. مسائل ارتباطی مانند:

 • درگیری و مشاجره

 • احساسات منفی

 • رفتارهای تنبیهی، بی تفاوتی یا تهاجمی

 • خیانت

 • جنگ قدرت

 • اعتیاد به پورنوگرافی

6.  مسائل مربوط به سلامت روانی: وقتی یکی از همسران دچار افسردگی است، انرژی کمی دارد، علاقه و لذت را از دست داده، از اجتماع کناره گیری می کند و خلق و خوی غمگین دارد. همه این عوامل می توانند در تمایل فرد به رابطه جنسی و صمیمیت فیزیکی تاثیر بگذارد.

7. سابقه سو استفاده جنسی: سو استفاده جنسی در گذشته می تواند اثرات طولانی مدتی بر روابط فعلی و آینده فرد بگذارد. واکنش های عاطفی مانند ترس و شرم و تحریف در چیزی که درک می کنید می تواند تاثیر جدی بر زندگی جنسی شما داشته باشد.

8. تصویر بدنی ناخوشایند از خود: اگر یکی از زوجین تصور بدنی خوبی از خود نداشته باشد اشتیاقی برای برقراری رابطه جنسی از خود نشان نخواهد داد.

مسائل مالی، از دست دادن شغل و سالخوردگی نیز از جمله دلایل دیگر سردی جنسی است.

گاهی تشخیص دلیل سردی جنسی کار آسانی نیست. پس حتما مهم است که اگر خودتان قادر به تشخیص نیستید از مشاور یا سکس تراپ کمک بگیرید. 

حضور یک مشاور یا زوج درمانگر در بهبود رابطه و یادگیری مهارتهای زندگی و ارتباطی بسیار تاثیرگذار است. یـــــاســــان با داشتن بهترین متخصصان زوج درمانگر کشور امکان ارائه مشاوره آنلاین و حضوری به زوجین را دارد. رزرو وقــت مـــشاوره از زوج درمانگر

 

همچنین کتاب خانم آزاده جباری با عنوان "بازسازی و ایجاد روابط غنی در همسران" همراه با تمرینات عملی، یکی از مهم‌ترین کتاب‌های حوزه ارتباط بین همسران است که می‌تواند نقاط ضعف زندگی زناشویی شما و همسرتان را شناسایی و برطرف کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره کتاب بازسازی و ایجاد روابط غنی در همسران کلیک کنید. 

 

شیوه دریافت وقت مشاوره

لطفا برای دریافت وقت مشاوره از روانشناسان مرکز مشاوره یاسان از ساعت 9 تا 19 با دو شماره زیر تماس بگیرید يا از طریق واتس‌اپ پیام دهید. راحت ترين مسير براي فارسی زبانان خارج از کشور ارسال پيام از طریق واتس‌اپ است.

تماس با ما

تماس با ما

برچسب ها:

آزاده جباری، زوج درمانگر مرکز مشاوره یاسان در این پادکست به موضوع چالش برانگیز "سردی جنسی در زوجین" پرداخته است. این زوج درمانگر ضمن بیان علل سردی جنسی یا کم و قطع شدن رابطه فیزیکی و جنسی همسران، راهکارهایی برای بهبود روابط زناشویی و حل تعارضات بین زوجین ارائه کرده است. این پادکست را در سایت مرکز مشاوره یاسان گوش دهید.


 

آزاده جباری، زوج درمانگر مرکز مشاوره یاسان در این پادکست به موضوع چالش برانگیز "سردی جنسی در زوجین" پرداخته است. این زوج درمانگر ضمن بیان علل سردی جنسی یا کم و قطع شدن رابطه فیزیکی و جنسی همسران، راهکارهایی برای بهبود روابط زناشویی و حل تعارضات بین زوجین ارائه کرده است. این پادکست را در سایت مرکز مشاوره یاسان گوش دهید.

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

7 - 5 = ?

نظرات کاربران

۲۴ آذر ۱۴۰۰
سارا

همسر منم خیلی سرد شده. خیلی مطالب خوبی گفتید. چند تا کاری رو گفتید انجام میدم

۲۴ آذر ۱۴۰۰
ناهید

چقدر خانم دکتر جباری خوبن. من همیشه لایو های اینستاگرامشون رو می بینم. امیدوارم همیشه سلامت باشن

۲۴ آذر ۱۴۰۰

👍🏼👍🏼👍🏼

۲۴ آذر ۱۴۰۰

سلام کتاب خانم جباری رو چطور میشه تهیه کرد؟

۲۴ آذر ۱۴۰۰
مرکز مشاوره یاسان

سلام دوست عزیز کتاب خانم جباری رو از طریق لینک زیر می توانید تهیه کنید: بازسازی و ایجاد رابطه غنی در همسران

۲۴ آذر ۱۴۰۰

سلام و وقت بخیر فایل صوتی رو گوش دادم اما نیاز به مشاوره دارم. چطور میشه از مشاورتون، خانم جباری وقت گرفت؟

۲۴ آذر ۱۴۰۰
مرکز مشاوره یاسان

سلام وقت شما هم بخیر! می توانید از طریق این لینک به طور آنلاین وقت مشاوره دریافت کنید: دریافت نوبت مشاور

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

3 + 6 = ?

دریافت وقت مشاوره