راهکارهایی برای حل مشکلات مالی با همسر

  • آزاده جباری

    روانشناس، زوج‌درمانگر

    تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۲/۱۱/۲۵

راهکارهایی برای حل مشکلات مالی با همسر

آزاده جباری، زوج درمانگر مرکز مشاوره یاسان برای حل اختلاف همسران بر سر مسائل مالی راهکاری ارائه داده است که می توانید در این پادکست بشنوید یا متن آن را در ادامه بخوانید:

یکی از تعارضات رایج بین زوجین، مسائل مالی و اقتصادی است. طبیعی است وقتی درآمد خانواده پایین است مشکلات برای تک تک اعضای خانواده بروز می‌‌کند اما این نوع اختلافات فقط مربوط به کمبود درآمد و پول نیست.

برای حل مشکلات اقتصادی نیاز است زوجین مهارت حل مسئله را بیاموزند اما کار زمانی سخت می‌شود که  بین همسران تفاوت دیدگاه وجود داشته باشد. تفاوت دیدگاه نسبت به پول به 4 دسته تقسیم می‌شود:

1. پول منبع شان و منزلت: افرادی که دارای این دیدگاه هستند معمولاً پولدار بودن را نشانه موفق بودن می‌دانند و تمایل به خرید اقلام با کیفیت و لوکس دارند. این افراد همیشه در حال مقایسه وضعیت مالی خود با دیگران هستند.

2. پول منبع امنیت: افرادی که چنین دیدگاهی دارند، پس‌انداز کردن را رکن اساسی زندگی می‌دانند، سرمایه‌گذاری‌های مطمئن را به سرمایه‌گذاری‌های پرخطر ترجیح می‌دهند، کمتر ریسک می‌کنند و پر بودن حساب بانکی به آنها احساس امنیت می‌دهد.

3. پول منبع کنترل: افراد با این دیدگاه سعی می‌کنند با پول بر دیگران تاثیر بگذارند. همچنین آنها با شراکت رابطه خوبی ندارند به همین دلیل تمایلی به داشتن حساب بانکی مشترک ندارند و ترجیح می‌دهند تصمیم‌گیرنده اصلی برای خرج کردن پول در خانواده باشند.

4. پول منبع لذت: این افراد ولخرج هستند و معتقدند کسانی که پول بیشتری دارند خوشبخت‌تر هستند و بیشتر از زندگی لذت می‌برند. معمولاً اولویت‌بندی در خرج کردن پول ندارند و در لحظه برای هزینه کردن درآمدشان تصمیم‌ می‌گیرند.

هیچ کدام از این دیدگاه‌ها بر دیگری برتری ندارد و تجارب افراد در زندگی این باورها را در آنها شکل داده است.

اگر مشکلات اقتصادی همسران مربوط به تفاوت دیدگاه باشد بهتر است با کمک گرفتن از یک زوج درمانگر جهت‌گیری‌های یکدیگر را بررسی کنند تا بتوانند با سرمایه‌گذاری روی نقاط قوت طرف مقابل، دیدگاه‌شان را متعادل کنند و اهداف مالی کارآمدی برای خانواده در نظر بگیرند.

حضور یک مشاور یا زوج درمانگر در بهبود رابطه و یادگیری مهارتهای زندگی و ارتباطی بسیار تاثیرگذار است. یـــــاســــان با داشتن بهترین متخصصان زوج درمانگر کشور امکان ارائه مشاوره آنلاین و حضوری به زوجین را دارد. رزرو وقــت مـــشاوره از زوج درمانگر

همچنین کتاب خانم آزاده جباری با عنوان "بازسازی و ایجاد روابط غنی در همسران" همراه با تمرینات عملی، یکی از مهم‌ترین کتاب‌های حوزه ارتباط بین همسران است که می‌تواند نقاط ضعف زندگی زناشویی شما و همسرتان را شناسایی و برطرف کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره کتاب بازسازی و ایجاد روابط غنی در همسران کلیک کنید. 

شیوه دریافت وقت مشاوره

لطفا برای دریافت وقت مشاوره از روانشناسان مرکز مشاوره یاسان از ساعت 9 تا 19 با دو شماره زیر تماس بگیرید يا از طریق واتس‌اپ پیام دهید. راحت ترين مسير براي فارسی زبانان خارج از کشور ارسال پيام از طریق واتس‌اپ است.

تماس با ما

تماس با ما

 

 

برچسب ها:

آزاده جباری، زوج درمانگر مرکز مشاوره یاسان برای حل اختلاف همسران بر سر مسائل مالی راهکاری ارائه داده است که می توانید در این پادکست بشنوید.

 

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

8 - 4 = ?

نظرات کاربران

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

9 - 2 = ?

دریافت وقت مشاوره