بازسازی و ایجاد رابطه غنی در همسران

قیمت : 168,000 تومان 151,200 تومان

سفارش تلفنی

09005013350

ارسال پستی

تحویل به پست تا 7روز کاری

دارای نسخه الکترونیکی

نسخه صوتی به‌زودی

ازدواج و رابطه زناشویی یکی از شیرین‌ترین و در عین حال سخت‌ترین روابط انسانی محسوب می‌شود. معمولاً همسران بعد از مدتی به ورطه تکرار یا عادی شمردن رابطه می‌افتند و مراقبت کافی را از رابطه‌شان انجام نمی‌دهند. این در حالی است که رابطه زناشویی بیش از هر رابطه دیگری به بازسازی و بهبود نیاز دارد؛ درست مثل گیاهی که کاشته شده و باید آبیاری شود تا به کمال خود برسد.

کتاب "بازسازی و ایجاد روابط غنی در همسران" نوشته خانم آزاده جباری، زوج درمانگر بر پایه همین مسئله و با تکیه بر سال‌ها تجربه موفق زوج‌درمانی خانم جباری نوشته شده است.

این کتاب با تمرینات عملی برای زوجین تلاش می‌کند پایه‌های یک رابطه ایمن و غنی را بین همسران بنا نهد. چه در شرف ازدواج باشید، چه شما تازه ازدواج کرده باشید یا حتی اگر سال‌ها از ازدواج شما می گذرد. این کتاب می‌تواند تحول بزرگی در رابطه شما و همسرتان ایجاد کند.

اولین کتاب کار عملی زوجین

متاسفانه امروزه روانشناسی زرد در بازار نشر کتاب‌های مربوط به زوجین بسیار رایج شده است. در حقیقت این کتاب‌ها با آگاهی کلیشه‌ای و نخ‌نما از ویژگی‌های زن و مرد نه تنها نمی‌توانند کمکی به همسران بکنند بلکه روابط سالم را هم با توصیه‌های ناسالم به خطر می‌اندازند. در کتاب "بازسازی و ایجاد روابط غنی در همسران"، سعی شده دانش به‌روز و علمی با توصیه‌ها و تمرینات عملی ترکیب و کتابی در خور فهم بالای مخاطب فهیم ایرانی عرضه شود؛ به همین دلیل این کتاب را می‌توان یکی از مهم‌ترین کتاب‌های حوزه ارتباط بین همسران دانست که در انتاشارات "نسل یاسان" وابسته به مرکز مشاوره یاسان به چاپ رسیده است. 

 

فهرست مطالب کتاب بازسازی رابطه همسران

فصل اول: نقاط قوت و ضعف رابطه

فصل دوم: ارتباط موثر

 • مهارت خوداظهاری

 • مهارت گوش دادن فعال

 •  ایجاد لیست دلخواه

 •  مکالمه و ستایش روزانه

فصل سوم: مدیریت استرس

 • شناسایی مسائل مهم و بحرانی

 •  تعادل در اولویت‌ها

 • استرس جشن عروسی

فصل چهارم: حل تعارضات

فصل پنجم: مدیریت مالی

 •  تمرین معنابخشی به پول

 • تمرین اولویت‌ها

 • هداف مالی مهم

 • بودجه‌بندی

فصل ششم: فعالیت‌های تفریحی

 • تمرین روز خاص و قرار ملاقات

فصل هفتم: صمیمیت

فصل هشتم: نقش‌ها و مسئولیت‌ها

فصل نهم: اعتقادات مذهبی و معنوی

فصل دهم: باورها و انتظارات

فصل یازدهم: فرزندپروری

فصل دوازدهم: نقشۀ ارتباطی زوجین و خانوادۀ آنها

 • تمرین ایجاد تعادل در نزدیک شدن

 • تمرین ایجاد تعادل در انعطاف‌پذیری

فصل سیزدهم: شخصیت زوجین

فصل چهاردهم: اهداف سخن آخر

پیشگفتار کتاب بازسازی و ایجاد رابطه غنی در همسران 

با توجه به ماهیت دنیای مدرن امروز و سرعت بالای زندگی، افراد نقش‌های متفاوتی در عرصۀ شغلی، خانوادگی و اجتماعی به عهده دارند. گاهی توجه بیشتر به یک نقش حرفه‌ای یا اجتماعی باعث می‌شود وظایف و مسئولیت‌های مهمی که در نقش همسر یا والد در خانواده است، جدی گرفته نشود؛ در حالی که همه می‌دانیم نهاد خانواده نقش پراهمیتی در ساختار سلامت جامعه و افراد دارد و سلامت میدان‌های مختلف ایفای نقش ما به‌عنوان یک انسان تحت تأثیر سلامت نهاد خانواده است. با در نظر گرفتن این مهم، نیاز به آموزش مهارت‌های لازم برای ایجاد تعادل در انجام مسئولیت‌هایمان بسیار مهم است. یکی از اصلی‌ترین این مهارت‌ها، مهارت زندگی مشترک است که باعث شکل‌گیری یا بازسازی رابطه‌ای سالم و پایدار در همسران که زیربنای خانواده هستند، خواهد شد.

یک رابطۀ عاشقانه و صمیمی نیاز به توجه دقیق و پرورش مداوم دارد. در این کتاب سعی شده است مهارت‌های ویژۀ روابط همسران و تمرین‌ها و بحث‌هایی با هدف رسیدن به راهکارهای مشترک برای غنی‌سازی ارتباط بین زوجین مطرح شود. همچنین پیشنهادهایی برای کمک به پرورش کیفیت و استقامت در زندگی مشترک داده شده است.

تبدیل شدن به یک زوج خوب با شناخت خود و عدم تلاش برای تغییر یکدیگر آغاز می‌شود. دوست داشتن و رابطۀ طولانی‌مدت خود به خود متولد نمی‌شود، بلکه با تغذیۀ غنی و پربار از پذیرش، تعهد، تشریفات و همدلی رشد می‌کند.  طبیعی است که همۀ ما می‌خواهیم دوران شیرین ماه عسل برای همیشه ادامه یابد، اما در واقعیت این‌طور نیست و با گذشت زمان و بروز پیچیدگی‌های زندگی، همسران تغییر خواهند کرد. رابطه نیاز به تکامل و پختگی دارد و این پختگی حاصل نمی‌شود مگر با توجه، گفت‌وگو، تعریف نقش‌ها، ارزیابی و رسیدگی مداوم. در زندگی مشترک دوست داشتن به تنهایی کافی نیست و برای تبدیل شدن به یک همراه واقعی هرگز دیر نیست. برای خوشبختی طولانی‌مدت، زوجین باید هم عاشق باشند و هم رفیق و دوست یکدیگر. رفاقت حاصل ارزش‌های مشترک و همدلی متقابل است و برای دستیابی به آن همسران باید از افکار، باورها، احساسات و ارزش‌های درونی یکدیگر آگاه باشند و با در نظر گرفتن احترام متقابل به عقاید و ارزش‌های یکدیگر، در جهت همسو شدن حرکت کنند. همچنین به یکدیگر برای کسب خشنودی و رشد شخصی و خانوادگی هم کمک کنند.

در این کتاب سعی شده است با انجام تمرین‌ها زوجین به افکار و عقاید و احساسات درونی یکدیگر دسترسی بیشتری داشته باشند و با کمک بحث و گفت‌وگو و استفاده از راه‌حل‌ها و نظرات مشترک برای کسب خشنودی گام بردارند و به یکدیگر در رسیدن به اهداف شخصی و مشترک یاری برسانند.

توجه داشته باشید ما در قرنی زندگی می‌کنیم که فرهنگ «تعمیر و نگهداری» تبدیل به فرهنگ «تعویض» شده است، اما هم‌اکنون نیز هر چیزی که برایش ارزش قائل هستیم و می‌خواهیم ماندگار باشد را مورد توجه و مراقبت قرار می‌دهیم. شما هم حتماً می‌خواهید که ازدواج و خانواده‌تان برای سال‌های آینده پایدار و پویا باقی بماند. همسران موفق از بازسازی و ترمیم، برای وقتی که دچار مشکل در روابطشان می‌شوند، استفاده می‌کنند. بزرگ‌ترین و مهم‌ترین کاری که شما می‌توانید برای حفظ گوهر زندگی‌تان انجام دهید آگاهی، توجه به احساسات و افکار یکدیگر و دیدن و بررسی تعارضاتتان به شکلی پویاست.

بحث و گفت‌وگو نبض رابطۀ شماست. گفت‌وگو باعث می‌شود شما با دقت به تغییرات ایجادشده در رابطه‌تان و نیازهای یکدیگر توجه کنید. چه چیزی باعث می‌شود شما به‌عنوان همسر به یکدیگر نزدیک یا از هم دور شوید؟ آیا در کنار هم ماندنتان صرفاً برای برطرف کردن نیاز جسمی و جنسی‌تان است یا در کنار یکدیگر آرامش هم دارید؟ آیا زمانی که با یکدیگر سپری می‌کنید و احساسات و عواطفی که تجربه می‌کنید، کافی است؟ آیا باور دارید که اولویت همسرتان هستید؟ آیا در مورد مسائلی که آزارتان می‌دهد واضح، صادقانه و با احترام صحبت می‌کنید؟ و سوالات فراوان دیگر. همۀ این مسائل مهم را به کمک این کتاب روی میز بگذارید و گفت‌وگوهایی که موجب هماهنگی بیشتر شما می‌شود را شروع کنید.

قبل از اینکه گفت‌وگو را آغاز و آن را به عادتی در روابطتان تبدیل کنید، خیلی مهم است برنامه‌ای داشته باشید که اگر در اثر اختلاف نظر گفت‌وگوهایتان دچار اصطکاک شد، قبل از اینکه تحت تاثیر هیجانات تبدیل به استفاده از موانع ارتباطی مثل انتقاد، تحقیر، سرزنش، تهمت، دروغ، نصیحت و زیر سوال بردن طرف مقابل شود، بدانید چگونه آن را متوقف و به زمان دیگری موکول کنید. برنامه‌ریزی از قبل و شناخت نشانه‌های بدنی همسرتان که به شما پیام می‌دهد «‌اکنون هیجاناتش شدت گرفته و ممکن است بین شما تعارض حاصل شود» باعث می‌شود از یک گفت‌وگوی ناسالم و بی‌حاصل پرهیز کنید.

پیشنهاد می‌شود هر کدام از زوجین به صورت جداگانه به سوالات هر بخش پاسخ دهند و سپس گام به گام با رهنمود گرفتن از قسمت «بحث همسران» پاسخ‌های خود را با هم به اشتراک بگذارند و با کمک گرفتن از پیشنهادهای مطرح‌شده در جهت هم‌سو شدن حرکت کنند. در بحث و گفت‌وگو انعطاف‌پذیر باشید. به احتمال زیاد، شما و همسرتان در همۀ موارد توافق نخواهید داشت و این کاملاً طبیعی است. اختلاف شما احتمالاً بخشی از جذاب‌ترین وجود شما برای همسرتان است. گاهی اوقات، چه موافق و چه مخالف، کافی است فقط شنوندۀ خوبی باشید.

و در آخر اینکه، ساختن یک رابطۀ زناشویی مستحکم و رابطۀ سالم از طریق آماده‌سازی یا غنی کردن مهارت‌های ساختاری امکان‌پذیر است. این مهارت‌ها برای اولویت‌بندی و غنی‌سازی و تقویت رابطۀ زناشویی شما ارائه می‌شود. برای تسلط بر این مهارت‌ها تمرین و بحث هر دو نفرتان الزامی است.

بخش هایی از کتاب بازسازی و ایجاد رابطه غنی در همسران

1. مهارت خوداظهاری

توانایی بیان احساسات و درخواست آنچه در رابطه می‌خواهید و به آن نیاز دارید. شناخت و استدلال احساسات و خواسته‌های خود، مهارتی باارزش است. در زوج‌های موفق هر دو فرد تمایل دارند قانع‌کننده و دارای قوۀ استدلال باشند. آنها به جای اینکه انتظار داشته باشند شریک زندگی‌شان ذهن آنها را بخواند، احساسات خود را به اشتراک می‌گذارند و خواسته‌هایشان را واضح و مستقیم بیان می‌کنند. این افراد با استفاده از ضمیر «من» مسئولیت پیام‌های خودشان را به عهده می‌گیرند و از به کار بردن جمله‌هایی که با «تو» شروع می‌شود، اجتناب می‌کنند. همچنین در بیان درخواست‌ها، احساسات و استدلال خود به‌صورت سازنده، مثبت و محترمانه رفتار می‌کنند و از واژگان مناسب مانند «لطفاً» و «متشکرم» استفاده می‌کنند.

نمونه‌هایی از بیان‌ها یا اظهارات مطلوب

 • من احساس ناخوشایندی دارم، چون در حالی که عاشق وقت گذراندن با تو هستم، می‌خواهم زمانی را با دوستانم صرف کنم. می‌خواهم زمانی را برای صحبت در مورد این موضوع در نظر بگیریم.

 • من می‌خواهم برای تعطیلات به شمال برویم، اما می‌دانم که تو دوست داری تعطیلات را در کنار خانواده‌ات باشی. من در مورد اینکه کدام گزینه را انتخاب کنیم، گیج شده‌ام.

2. مهارت گوش دادن فعال

گوش دادن فعال توانایی و مهارتی است که شما از طریق بازگویی و بیان دوبارۀ پیام همسرتان، به او اجازه می‌دهید متوجه شود که شما مفهوم پیامش را کامل درک کرده‌اید. ارتباطات خوب وابسته به گوش دادن با دقت به شخصی دیگر است. گوش دادن فعال مستلزم گوش دادن بدون وقفه و سپس تعبیر آنچه شنیده‌اید است. تایید گرفتن در مورد درک محتوا و احساسات فرد مقابل نیز گزینۀ مهمی در فرآیند گوش دادن است.

نمونه‌ای از گوش دادن فعال:

 • شنیدم که می‌گویی با اینکه از سپری کردن زمان با من لذت می‌بری، اما نیاز به زمان بیشتری داری تا با دوستانت باشی و در این مورد احساس ناخوشایندی داری. شما برنامه‌ای برای صحبت کردن در این مورد می‌خواهی؟

 • اگر درست درک کرده باشم شما نگران هستی، چون می‌خواهی تعطیلات را به شمال برویم، اما فکر می‌کنی که من بیشتر مایل به گذراندن وقت با خانواده‌ام هستم.

هنگامی که مطمئن باشید همسرتان احساس و افکار شما را می‌داند و می‌پذیرد (خوداظهاری) و وقتی می‌دانید که شنیده و درک می‌شوید (گوش دادن فعال)، صمیمیت بین شما افزایش می‌یابد. این دو مهارت ارتباطی به شما کمک می‌کند به هم نزدیک‌تر شوید.

 

نویسنده کتاب بازسازی رابطه همسران 

آزاده جباری،‌روانشناس، زوج‌درمانگر و درمانگر بزرگسالان مرکز مشاوره یاسان فعالیت حرفه‌ای خود در حیطه روانشاسی را از سال 1387 شروع کرده است. او در حال حاضر با بیش از یک دهه فعالیت علمی و عملی در مرکز مشاوره یاسان و سازمان بهزیستی کل کشور، یکی از باتجربه‌ترین درمانگران در حیطه زوج و مشاوره پیش از ازدواج محسوب می‌شود. کتاب "بازسازی و ایجاد روابط غنی در همسران" حاصل هزاران ساعت تجربه درمانی آزاده جباری در ارتباط با رابطه بین همسران است که در قالب یک کتاب مفید و کاربردی به چاپ رسیده است. برای دیدن رزومه آزاده جباری کلیک کنید.

ملاحظه ویژه:

مطالعه کتاب "بازسازی و ایجاد روابط غنی در همسران" به همه زوج‌هایی که در یک رابطه متعهدانه قرار دارند یا می‌خواهند رابطه خود را بهبود ببخشند توصیه می‌شود. اما اگر اختلافات عمیق و ریشه‌داری بین شما و همسرتان وجود دارد، توصیه اکید ما، مراجعه به یک زوج‌درمانگر حرفه‌ای است که بتواند ریشه تعارصات را شناسایی کرده و با تکنیک‌های مناسب نسبت به برطرف کردن آنها اقدام کند: دریافت وقت مشاوره

همچنین با انجام تست آنلاین چه خطراتی رابطه شما و همسرتان را تهدید می‌کند، می‌توانید به این مساله پی ببرید که کدام یک از بخش‌های رابطه شما و همسرتان نیاز جدی‌تری به ترمیم و بازسازی دارد. برای انجام این تست کلیلک کنید: تست آنلاین: چه خطراتی رابطه شما و همسرتان را تهدید می‌کند

 

کاربر گرامی!

کتاب‌های سفارش داده شده طی 5 تا 7 روز کاری به پست تحویل داده می‌شود. پس از آن زمان دریافت کتاب به آدرس و مسافت شما بستگی دارد.

همچنین شما می توانید نسخه الکترونیک کتاب "بازسازی و ایجاد روابط غنی در همسران" را از طریق فیدیبــو یا کتابــراه تهیه کنید و در حالت آنلاین و آفلاین به آن دسترسی داشته باشید.

برای "سفارش تلفنی" یا "خرید کتاب  با تیراژ بالا" لطفا با انتشارات "نسل یاسان" به شماره ۰۲۱۲۶۷۲۲۴۲۶ در ساعات اداری روزهای شنبه تا پنجشنبه تماس بگیرید:

 

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

9 - 2 = ?

نظرات کاربران

۰۷ آذر ۱۴۰۰
نازیلا

خیلی کتاب خوبی بود. من در کلاس های خانم جباری هم شرکت کردم و خوندن این کتاب رو به همه کسایی که می‌خوان رابطه بهتری با همسرشون داشته باشن، توصیه می‌کنم.

۰۷ آذر ۱۴۰۰

بسیار خوشحالیم که کتاب بازسازی و ایجاد رابطه غنی در همسران برای شما مفید بوده.

۰۵ دی ۱۴۰۰
سعیده ربیعی

کتاب خوبیه 👍🏼👍🏼👍🏼👍🏼

۰۶ تیر ۱۴۰۱

واقعا دکتر جباری عالی هستند. من اول از مشاوره ایشون استفاده کردم و بعد اتفاقی این کتاب شون رو دیدم. کتاب شون هم مثل راهنمایی هاشون خیلی به زندگی من کمک کرد. خانم جباری عزیز هر جاهستید شاد و سلامت باشید.❤️

۰۶ تیر ۱۴۰۱

دوست عزیز ما نیز خوشحالیم که این کتاب برای شما مفید بوده.

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

2 + 6 = ?

برای اطلاع از جدیدترین مقالات و اخبار عضو خبرنامه یاسان شوید