10 نکته درباره دادن پول توجیبی به کودکان

  • دکتر آسیه اناری

    روانشناس بالینی کودک و نوجوان؛ مدیر مرکز مشاوره یاسان

    تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۰/۰۸/۰۴

پول تو جیبی دادن به کودکان صرفا یک وظیفه از طرف والدین یا یک حق برای کودکان نیست. دادن پول توجیبی به شیوه ای هدفمند و آگاهانه بر توانایی مدیریت مالی در کودکی و بزرگسالی و یادگیری مهارت هایی مثل تصمیم گیری، حل مسئله، هدف گذاری و برنامه ریزی، تمرین صبر و استقلال بسیار تأثیر گذار است. در ادامه راهکارهایی به منظور دادن پول توجیبی به شیوه‌ هایی موثر ارائه شده است:

1- توانایی مدیریت مالی مانند هر مهارت دیگری ناگهانی به دست نمی آید و نیازمند یادگیری و تمرین در گذر زمان است، بنابراین، پول تو جیبی دادن به کودک نیز باید از نظر میزان مخارج و مسئولیت های محول شده به کودک و همچنین برنامه زمانی دریافت آن متناسب با توانایی های کودک باشد و به صورت قدم به قدم پیش برود

2- در آغاز زمان پول توجیبی دادن به کودکان، والدین باید بازه ی زمانی کوتاهی را در نظر بگیرند و مسئولیت مخارج موارد کمتری را به کودک محول کنند. پیشنهاد می شود هر روز یا هر دو روز یکبار به کودک برای خرید اقلامی مثل خوراکی مبلغی داده شود. به مرور زمان و پس از اینکه کودک در مهارت مدیریت پول تو جیبی خود پیشرفت کرد می توان بازه زمانی بلند مدت تری را در نظر گرفت (به طور مثال، هفتگی، دو هفته یکبار و سپس ماهیانه) و مسئولیت مخارج بیشتری را به کودک داد ( مثلا، خوراکی، اسباب بازی، سپس لباس یا مخارج جانبی مثل اردو رفتن یا تهیه ی هدیه تولد برای دوستان).

3- در مواردی کودک بسیار سریع پول توجیبی خود را خرج می کند. در این شرایط والدین می توانند با کودک به گفت و گو بپردازند و با هم به راه حلی برای مدیریت بهتر پول خود دست پیدا کنند. به طور مثال، یکی از راه حل ها می تواند این باشد که والدین بازه ی زمانی کوتاه تری را برای دادن پول تو جیبی به فرزند خود در نظر بگیرند.

4- میزان پول توجیبی بستگی به عواملی مثل سن کودک، وضعیت اقتصادی والدین، میزان مسئولیت ها و هزینه هایی که با پول توجیبی به کودک محول می شود دارد. پول تو جیبی نباید به قدری زیاد باشد که کودک هر زمان هر چه اراده کند را بتواند بخرد چون توان مدیریت مالی را از کودک می گیرید و می تواند منجربه زیاده خواهی و ناشکیبایی او شود. از طرفی دریافت پول توجیبی به میزان کم تر از حد معقول می تواند باعث احساس ناتوانی و ناامیدی درکودک شود.

5- کودکان معمولا از 3 سالگی توانایی دریافت مفهوم پول توجیبی را دارند. با این حال این سن، قطعی نیست و در واقع، شروع به دادن پول توجیبی به کودک بیش از آن که به سن او وابسته باشد به ویژگی های فردی او و شرایط محیطی و مهارت هایی که از پیش یادگرفته بستگی دارد. قاعدتا برای دریافت پول توجیبی، کودک باید مهارت شمردن و تعویض پول را یاد گرفته باشد.

6- بهتر است حدود یک چهارم بیش از میزان برآورد والدین برای مواردی که مسئولیت هزینه  آن ها با پول توجیبی به کودک محول می شود در اختیار او قرار داده شود تا بتواند آن را پس انداز کند یا صرف امور خیریه کند.

7- برای آموزش پس انداز می توان در ابتدا برای کودک قلک تهیه کرد تا بتواند برای تهیه ی چیزهایی که ارزش مالی آن ها بیش از دارایی فعلی اوست، پس انداز کند. بهتر است قلک به شکلی باشد که هر زمان کودک اراده کرد بتواند از پول داخل آن استفاده کند و نیازی به شکستن آن نباشد.

8- پول تو جیبی باید به صورت مستمر و منظم به کودک پرداخت شود تا بتواند با خیالی آسوده در مورد آن برنامه ریزی کند.

9- میزان پول توجیبی باید ثابت باشد و وابسته به حال خوب و بد والدین نباشد. همچنین پول توجیبی به عنوان حقی برای کودک در نظر گرفته می شود و نباید از آن به عنوان ابزاری برای تنبیه یا تشویق استفاده شود.

10- کودکان باید در استفاده کردن پول توجیبی خود آزادی نسبی داشته باشند. نظارت و دخالت بیش از حد والدین مانع از کسب مهارت های لازم برای مدیریت مالی مناسب در آینده کودکان می شود. گاهی باید به آن ها اجازه داد اشتباهات کوچکی را در کودکی تجربه کنند تا اشتباهات بزرگ تری را در دوران بزرگسالی مرتکب نشوند.

برچسب ها:

فرم ارسال نظر

8 - 3 = ?

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

5 + 7 = ?