چرا از ازدواج می ترسم؟ + 6 راهکار برای غلبه + تست

 • تیم ترجمه و تولید محتوا

  مرکز مشاوره یاسان

  تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۳/۰۳/۱۹

چرا از ازدواج می ترسم؟ + 6 راهکار برای غلبه + تست

ازدواج یک رابطه‌ دو نفره است که در آن، طرفین یکدیگر را دوست دارند و با اجازه‌ خانواده و قانون برای تشکیل خانواده، در یک خانه‌ مشترک زندگی می کنند. پس چرا من از ازدواج می ترسم؟

اگرچه ازدواج برای هر فردی یک تصمیم جدی است اما این امر برای برخی افراد یک رویای فانتزی است و البته ازدواج می‌تواند برای بعضی افراد مثل یک کابوس باشد.

همه‌ ما احتمالاً با افرادی برخورد کرده‌ایم که می‌گویند "من برای ازدواج آمادگی ندارم"، "ازدواج برای من نیست"، "فکر ازدواج مرا به شدت می‌ترساند" همه‌ اینها نشانه‌های فرار از ازدواج یا به عبارت دیگر ترس از ازدواج است.

مرکز مشاوره یاسان در این مقاله مفهوم گاموفوبیا (ازدواج هراسی) و دلایل ترس از ازدواج را توضیح و به این سوال که چگونه باید با ترس از ازدواج مقابله کنیم، پاسخ می‌دهد.

 

گاموفوبیا یا ترس از ازدواج چیست؟

ترس از ازدواج می‌تواند ناشی از تجربیات منفی فرد در زمنیه ازدواج باشد که فرد در خانواده یا نزدیکان دیده است. گاموفوبیا را می توان ترس روانی از دلبستگی نیز تعریف کرد. ایده‌ دلبستگی به یک نفر باعث می شود برخی فکر کنند که بهتر است تنها زندگی کنند.

 

 

5 علت ترس از ازدواج | چرا من از ازدواج می ترسم؟

همانطور قبلا گفتیم، بزرگ شدن در خانواده‌ای ناراضی یا تجربه‌ چنین نمونه‌هایی می‌تواند منجر به ترس از ازدواج شود. اما چه دلایل دیگری می‌تواند باعث ترس از ازدواج شود؟

تنها زندگی کردن به مدت طولانی و عادت به این نوع از زندگی، باعث می‌شود وقتی به زندگی مشترک فکر می‌کنیم، دچار اضطراب شویم. برای آگاهی بیشتر توصیه می کنیم مقاله 13 راهکار برای غلبه بر احساس تنهایی + خطرات تنهایی + همراه با تست را بخوانید.

حتی اگر فرد در خانواده‌‌ شادی زندگی کند ممکن است تصور کوچک‌ترین مشاجره با شریک زندگیش را مانعی بداند که نمی‌گذارد او به اندازه‌ پدر و مادرش خوشبخت باشد.

اینکه طلاق گرفتن ممکن است به دلیل فشار خانواده دشوار باشد یکی دیگر از دلایلی است که باعث ترس از ازدواج می‌شود.

علاوه بر این، رسم و رسومات سنتی مانند خواستگاری، نامزدی و عروسی باعث می‌شود فرد به ازدواج فکر نکند.

البته مسئولیت‌پذیری در قبال شخص دیگری نیز می‌تواند علت ترسناکی ازدواج کردن باشد؛ چراکه ازدواج با تعهدات مادی و معنوی و از خودگذشتگی‌های زیادی همراه است.

همه این‌ها می‌تواند منجر به بروز احساساتی مانند ترس و اضطراب در برخی از افراد شود و در نهایت باعث می‌شود که آن‌ها به ازدواج فکر نکنند حتی اگر رابطه‌ی شادی در انتظارشان باشد.

با انجام تست آنلاین و رایگان " تست ترس از رابطه متعهدانه" متوجه می‌شوید چقدر آماده پذیرش تعهد در رابطه هستید.

 

6 راهکار برای غلبه بر ترس از ازدواج

هر فردی ممکن است در برهه‌ای از زندگی به دلیل احساس اضطراب از ازدواج کردن منصرف شود. اما با عزم و اراده می‌توان با این ترس هم مانند ترس‌های دیگر مقابله کرد. برای غلبه بر ترس از ازدواج باید ضمن حفظ اعتماد به نفس خود، به دیگران اعتماد کنید. شما باید خودخواهی و خودشیفتگی  را کاملا کنار بگذارید، از خودگذشتگی داشته باشید و همه چیز را با طرف مقابل شریک شوید. خواندن 

نباید فراموش کرد که زندگی مشترک به سامان باعث می‌شود ما نیز به موفقیت‌های شخصی در زندگی برسیم. برای غلبه به ترس از ازدواج می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 1. مغرضانه رفتار نکنید و ازدواج‌های شکست‌خورده‌ اطرافیان را نادیده بگیرید.

 2. مطمئن شوید که خودتان و شریک زندگی‌تان را به اندازه‌ کافی می‌شناسید.

 3. یاد بگیرید که همه چیز را با همسرتان شریک شوید.

 4. به یاد داشته باشید که شریک زندگی شما  دارای هویتی فردی جداست و ازدواج به معنای از بین رفتن آن فردیت نیست.

 5. بر معنای ازدواج تمرکز کرده، انتظارات خود را از ازدواج مشخص کنید و درباره‌ آن‌ با شریک زندگی‌تان حرف بزنید.

 6. اگر احساس می‌کنید نمی‌توانید بر ترستان از ازدواج غلبه کنید و به همین دلیل مضطرب شده‌اید، از یک مشاور و روان‌درمانگر کمک بگیرید.

ازدواج های سالم محکم‌ترین اجزای سازنده‌ جامعه هستند. برای داشتن روابط سالم و طولانی مدت، باید با ترس از ازدواج مقابله و در صورت لزوم با حمایت یک روانشناس متخصص بر ترس از آن آن غلبه کرد.

 

شیوه دریافت وقت مشاوره

لطفا برای دریافت وقت مشاوره از روانشناسان  مرکز مشاوره یاسان از ساعت 9 تا 19 با دو شماره زیر تماس بگیرید يا از طریق واتس‌اپ پیام دهید. راحت ترين مسير براي فارسی زبانان خارج از کشور ارسال پيام از طریق واتس‌اپ است.

تماس با ما

تماس با ما

برچسب ها:

ترس از ازدواج می‌تواند ناشی از تجربیات منفی فرد در زمنیه ازدواج باشد که فرد در خانواده یا نزدیکان دیده است. گاموفوبیا را می توان ترس روانی از دلبستگی نیز تعریف کرد. ایده‌ دلبستگی به یک نفر باعث می شود برخی فکر کنند که بهتر است تنها زندگی کنند. توضیحات تکمیلی را در سایت مرکز مشاوره یاسان بخوانید.

1. بزرگ شدن در خانواده‌ای ناراضی یا تجربه‌ چنین نمونه‌هایی می‌تواند منجر به ترس از ازدواج شود. 2. تنها زندگی کردن به مدت طولانی و عادت به این نوع از زندگی، باعث می‌شود وقتی به زندگی مشترک فکر می‌کنیم، دچار اضطراب شویم. 3.حتی اگر فرد در خانواده‌‌ شادی زندگی کند ممکن است تصور کوچک‌ترین مشاجره با شریک زندگیش را مانعی بداند که نمی‌گذارد او به اندازه‌ پدر و مادرش خوشبخت باشد.توضیحات تکمیلی را در سایت مرکز مشاوره یاسان بخوانید.

برای غلبه به ترس از ازدواج می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید: 1. مغرضانه رفتار نکنید و ازدواج‌های شکست‌خورده‌ اطرافیان را نادیده بگیرید. 2.مطمئن شوید که خودتان و شریک زندگی‌تان را به اندازه‌ کافی می‌شناسید. 3. یاد بگیرید که همه چیز را با همسرتان شریک شوید. 4. سایر راهکارها و توضیحات تکمیلی را در سایت مرکز مشاوره یاسان بخوانید.

 

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

6 - 4 = ?

نظرات کاربران

۲۰ شهریور ۱۴۰۲
حنا

آیا مناسب برای ازدواج هستم

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

3 + 6 = ?

دریافت وقت مشاوره