دست نگهدارید! به این دلایل ازدواج نکنید! + تست آمادگی ازدواج

  • تیم ترجمه و تولید محتوا

    مرکز مشاوره یاسان

    تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۲/۱۱/۲۵

دست نگهدارید! به این دلایل ازدواج نکنید! + تست آمادگی ازدواج

زوج‌ها به دلایل مختلفی با هم ازدواج می‌کنند که ممکن است از روی شناخت کامل یا به دلایل غلط باشد و منجر به پشیمانی آن‌ها از ازدواج شود. در این مطلب دلایل نامناسب برای ازدواج آمده است. اگر شما در شرف ازدواج هستید این ۱۱ دلیل را مد نظر داشته باشید و یادتان باشد با خود روراست باشید و خود را گول نزنید.

1. ازدواج برای داشتن مراسم رویایی: عروسی اتفاق فرخنده و مبارکی است که زندگی شما را تغییر می‌دهد. حتی اگر شما و شریک زندگیتان آماده‌ی ازدواج نباشید، رویای زیباترین شب زندگی و شوق ورق زدن آلبوم‌های عروسی، شما را شیفته تجربه‌ این شب بیادماندنی می‌کند. از حالا می‌توان فشار را روی دوش آن دسته از مردانی دید که در آینده با زنی آشنا می‌شوند که از مدت‌ها قبل رویای عروسی را در سر داشته‌اند و مدام در حال جستجو برای لباس عروسی، کیک و مکان عروسی بوده‌‌اند، آن هم بدون اینکه پای هیچ دامادی درمیان باشد. واقعیت این است که عروسی یک شب زودگذر و ازدواج یک عمر زندگی است. اگر به خودتان فرصت دهید تا یکدیگر را در دوران نامزدی بیشتر بشناسید و برای عروسی دستپاچه نشوید، هم برای زندگی مشترک آماده می‌شوید و هم می‌توانید این شب رویایی را تجربه کنید.

2. ازدواج به خاطر هدایای عروسی: بعضی از عروس و دامادها به شوق هدایای عروسی ازدواج می‌کنند، زرق و برق طلا و جواهرات نمی‌گذارد تا مشکلات زندگی را ببینند و خیال می‌کنند این طلا و جواهرات همیشه برای آن‌ها ماندگار است. در‌ حالی‌ که اگر خودشان این هدایا را برای خود بخرند، دیگر به فکر ازدواج نمی‌افتند. قبل از اینکه عجولانه تصمیم بگیرید، اول مطمئن شوید که می‌خواهید با همسرتان نه تنها در مورد این هدایا بلکه در تمام مسائل زندگی شریک باشید؛ چراکه در غیر این صورت مجبور به طلاق خواهید ‌شد که دردناک و ناراحت کننده است و از هر دو لحاظ روحی و مالی برای شما گران تر از عروسی تمام می‌شود.

3. ازدواج برای فرار از تنهایی: بسیاری از جوانان از تنهایی می‌ترسند و به هر رابطه‌ای به امید ازدواج دل خوش می‌کنند. به همین دلیل، وقتی که به سن خاصی می‌رسند، فکر می‌کنند اولین کسی که با او آشنا می‌شوند، آخرین فرد مناسب برای آن‌ها است، در حالی که با این طرز فکر شانس آشنایی با افراد مناسب‌تر را از دست می‌دهند‌‌‌. می‌توانیم انسان‌های موفقی همچون اپرا، کاندولیزا رایس یا آل‌پاچینو و دیگر اشخاص موفق را برای شما مثال بزنیم که تا به حال ازدواج نکرده‌اند. بنابراین، با اینکه ازدواج شکلی از یک رابطه‌ موفق است، اعتماد به نفس شما را دو چندان می‌کند و بوسیله‌ آن تجربه کسب می‌کنید اما تنها راه موفقیت و شاد زندگی‌کردن نیست.

4. ازدواج به خاطر فشار روحی: یکی از رایج ترین دلایل غلط ازدواج این است که شما فقط به خاطر ترس از دست ‌دادن شریک زندگی، بدون آمادگی برای زندگی مشترک به او پیشنهاد ازدواج می‌دهید. ولی گاهی ضربه‌ از دست ‌دادن او به شما کمک می‌کند تا این ترس را از خودتان دور کنید و تا زمانی‌ که آماده‌ی زندگی مشترک نیستید، ازدواج نکنید. اگر واقعا کسی را دوست‌دارید صداقت با او بهتر از دروغ‌ گفتن یا ناامید ‌کردن او از برنامه‌ای برای ازدواج است.

5. ازدواج برای جا نماندن از دیگران: اینکه دوست دارید با دوستانتان در تمام مراحل زندگی هم‌مسیر باشید، طبیعی است؛ اما این اشتباه است که احساس کنید چون تمام دوستانتان ازدواج کرده‌اند، شما از آن‌ها عقب مانده‌اید؛ چراکه دیرتر ازدواج کردن خیلی بهتر از ازدواج عجولانه و زود طلاق گرفتن است. به علاوه اگر صبور باشید، هم آن‌ها به شما در زندگی مشترک کمک بیشتری می‌کنند و هم شما می‌توانید از زندگی آن‌ها تجربه کسب کنید.

6. ازدواج به خاطر حساسیت نسبت به ازدواج نامزد قبلی: وقتی که نامزد سابق شما با کس دیگری در ارتباط است؛ درست شبیهه این است که لباس خود را تن غریبه‌ای ببینید. با این حال، ازدواج، فقط به این دلیل که به نامزد سابق خود نشان دهید که شخصی بهتر از او پیدا کردید، دیوانگی است. برای اینکه به او بفهمانید شما تنها کسی نیستید که به رابطه‌اش پایان داده، راه‌های دیگری هم وجود دارد.

7. ازدواج برای رفع نیاز جنسی: اگر در فرهنگ شما رابطه‌ جنسی، قبل از ازدواج ممنوع است، فقط برای تجربه‌ رابطه، ازدواج نکنید. البته که صبر کردن و کنترل هیجان برای رابطه‌ای که تاکنون تجربه نکرده‌اید، سخت است، اما به غیر از رابطه‌ جنسی، از طریق رابطه صمیمانه با دیگران هم می‌توانیم احساس خوشایندی را تجربه کنیم. ابتدا، مطمئن شوید که تنها برای برطرف کردن نیاز جنسی، ازدواج نمی‌کنید. یادتان باشد فرهنگی که با رابطه‌ جنسی پیش از ازدواج مخالف است بعد از ازدواج هم با طلاق موافق نیست.

8. ازدواج برای بچه دار شدن: بعضی دختر و پسرها فقط به خاطر عشق و علاقه به بچه، با فردی که مناسب آن‌ها نیست ازدواج می‌کنند. اما ازدواج فقط بچه ‌دار شدن نیست. حتی اگر شما آماده‌ی تشکیل خانواده و بچه‌دار شدن باشید، اما شریک زندگیتان فرد مناسبی نباشد، صددرصد برای فرزندی که در آینده به دنیا می‌آورید هم پدر یا مادر خوبی نخواهد شد. بارداری و تجربه‌ی پدر و مادر شدن لذت‌بخش است، اما نباید برای تجربه‌ی این لذت، به هر قیمتی ازدواج کنید.

9. ازدواج به خاطر پول: ازدواج به خاطر پول فکر خوبی نیست. مگر اینکه شما از آن دسته افرادی باشید که فیلم "چگونه می‌توان با یک میلیونر ازدواج کرد"،  با بازی مریلین مونر و لارن باسل را سرلوحه‌ زندگیتان قرار داده باشید. اگرچه پول حلال تمامی مشکلات است اما، هیچوقت به اندازه‌ی عشق ارزشمند نیست. در زندگی مشترک، شما و همسرتان، علاوه بر دارایی‌ها در قرض‌ها و بدهی‌ها هم مشترک هستید. بعضی‌ها آنقدر هم که به نظر می‌رسند، ثروتمند نیستند، پس مطمئن شوید که دلیل اصلی شما برای ازدواج، عشق است، نه پول. چراکه پول تضمینی برای زندگی شاد نیست و اگر کوچک‌ترین مشکلی بین شما به وجود بیاید، دیگر حاضر به زندگی کنار شریک ثروتنمدتان نخواهید بود.

10. ازدواج به خاطر فشار از جانب خانواده: خانواده‌ها همیشه به فکر آرزوهای خودشان هستند و دائما شما را با همسن و سالانتان مقایسه می‌کنند. شما هم از اینکه نتوانستید مطابق ایده‌آل‌‌های آن‌ها باشید، احساس عذاب وجدان می‌کنید. این احساس بدترین دلیل برای ازدواج است. و این جملات که: "می‌خوام قبل مردنم عروسی تورو ببینم؛ این خواسته‌ی زیادیه؟"یا "همه‌ی دوستای من الان نوه دارن و تو هنوز ازدواج هم نکردی." و این سوال تکراری که شاید بارها شنیده باشید: " کی ازدواج می‌کنی؟ کی می‌خوای بچه دار شی؟" نباید شما را تحت تاثیر قرار دهند. هر کس مسئول زندگی خودش است و باید تمام تلاش خود را بکند تا زندگی خوبی داشته باشد. به علاوه با تسلیم شدن در برابر چنین خواسته‌هایی از طرف پدر و مادرها، توقع آن‌ها زیاد می‌شود.

11. ازدواج به خاطر مستقل شدن: گاهی وقت‌ها در خانواده سخت‌گیری زندگی می‌کنیم که محدودیت‌های زیادی برایمان در نظر گرفته‌اند. وقتی سنمان بیشتر می‌شود و دلمان می‌خواهد مستقل باشیم و هر طور دلمان می‌خواهد زندگی کنیم، این محدودیت‌ها بیشتر اذیتمان می‌کند بخصوص وقتی چند تا از دلایل دیگر این مقاله هم دخیل باشند. اما یادتان باشند، ازدواج به تنهایی نمی‌تواند ما را مستقل کند. اگر دلیلتان این باشد، نقاط منفی شخصیت مقابلتان را نمی‌بینید و دست به ازدواجی می‌زنید که بدون شناخت است. درنتیجه ممکن است شرایطتان از چیزی که بود به مراتب بدتر شود. 

تست شخصیت شناسی ازدواج از جمله تست‌های مناسب برای قبل از ازدواج است که با پاسخگویی به آن از آمادگی و شخصیت درونی خود برای ازدواج و تشکیل زندگی مشترک مطلع می شوید. 

مرکز مشاوره یاسان با داشتن بهترین روانشناسان کشور آمادگی ارائه مشاوره پیش از ازدواج را به شما مراجعان عزیز به صورت آنلاین و حضور دارد. 

 

دریافت وقت مشاوره

لطفا برای دریافت وقت مشاوره از روانشناسان مرکز مشاوره یاسان از ساعت 9 تا 19 با دو شماره زیر تماس بگیرید يا از طریق واتس‌اپ پیام دهید. راحت ترين مسير براي فارسی زبانان خارج از کشور ارسال پيام از طریق واتس‌اپ است.

تماس با ما

تماس با ما

برچسب ها:

1. ازدواج برای داشتن مراسم رویایی

2. ازدواج به خاطر هدایای عروسی

3. ازدواج برای فرار از تنهایی

4. ازدواج به خاطر فشار روحی

5. ازدواج برای جا نماندن از دیگران

6. ازدواج به خاطر حساسیت نسبت به ازدواج نامزد قبلی

برای خواندن باقی دلایل اشتباه ازدواج مقاله را مطالعه کنید.

 

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

8 - 3 = ?

نظرات کاربران

۲۳ بهمن ۱۴۰۰
ن م

متاسفانه بیشتر ازدواجهای به همین دلایلی انجام می شه که شما گفتید ...

۲۱ شهریور ۱۴۰۱
س عباس زاده

متاسفانه بیشتر ازدواجها به همین دلیلهاست

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

6 - 2 = ?

دریافت وقت مشاوره