فواید و مضرات خودارضایی + راههای ترک اعتیاد به خود ارضایی

  • تیم ترجمه و تولید محتوا

    مرکز مشاوره یاسان

    تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۳/۰۱/۱۸

فواید و مضرات خودارضایی + راههای ترک اعتیاد به خود ارضایی

افسانه‌های زیادی درباره خودراضایی وجود دارد، افسانه‌هایی که دست به دست در فضای مجازی می‌چرخد و هر کدام یک عارضه جسمی مثل از دست دادن بینایی، ریزش مو یا کم شدن حافظه را به این عمل نسبت می‌دهند اما هیچ کدام از این عوارض سند علمی ندارند و بیشتر بر روی احساس گناه فرد تمرکز می‌کند. واقعیت این است که خودارضایی، یک کار عادی است. این کار، روشی طبیعی و راحت برای کشف بدن، احساس لذت و رهایی از فشار و تنش جنسی است که افراد زیادی آن را انجام می‌دهند.

 

عوارض جانبی خودارضایی

خودارضایی، هیچگونه عوارض جانبی مضری ندارد. با این حال، بعضی افراد، ممکن است با انجام اینکار احساس گناه کنند یا با افراط در این کار دچار مشکلاتی شوند.

 

خودارضایی و احساس گناه

بعضی افراد ممکن است به خاطر اعتقادات مذهبی و فرهنگی خود با انجام این کار احساس گناه کنند. خودارضایی نه نادرست است و نه غیراخلاقی. با این حال هنوز پیام‌هایی مبتنی بر اینکه خودارضایی، کثیف و شرم‌آور است، می‌شنوید. اگر از انجام این کار احساس گناه کردید با کسی که به او اعتماد دارید در این باره صحبت کنید تا بتوانید این احساس را از خودتان دور کنید. درمانگران متخصص در زمینه سلامت جنسی می‌توانند در این باره به شما کمک کنند.

 

اعتیاد به خودارضایی

بعضی‌ افراد به خودارضایی اعتیاد پیدا می‌کنند، ممکن است شما زمان زیادی از روز را صرف این کار کنید، اگر خودارضایی باعث شود که از کارهای زیر غافل شوید، یعنی به آن معتاد شده‌اید:

1. از کارهای روزمره‌ی خود صرف نظر کرده و آن‌ها را انجام نمی‌دهید

2. به مدرسه یا سرکار نمی‌روید

3. برنامه‌های خود را با دوستان یا خانواده لغو می‌کنید

4. رویدادهای مهم را از دست می‌دهید

خودارضایی بیش از حد می‌تواند به روابط شما و بخش‌های دیگر زندگی‌تان، آسیب برساند. کار یا درس خواندن شما را مختل می‌کند و نمی‌گذارد شما فعال و پویا باشید. همچنین ممکن است روی روابط عاشقانه‌ شما یا روابط با دوستانتان تاثیر بگذارد، چون شما وقت زیادی برایشان نمی‌گذارید و به نیازهایشان توجهی نمی‌کنید.

 

چگونه خودارضایی را ترک کنیم؟

اگر نگران این هستید که مبادا به این کار اعتیاد پیدا کرده باشید، از مشاور یا پزشک خود کمک بگیرید تا راه‌هایی را برای کمتر انجام دادن آن به شما پیشنهاد کنند. حرف زدن با یک فرد معتمد، به شما کمک می‌کند تا اعتیاد به خودارضایی را مدیریت کنید. همچنین با جایگزین کردن فعالیت‌های دیگری به جای خودارضایی، می‌توانید کمتر اینکار را انجام دهید. دفعه بعد که احساس کردید باید اینکار را انجام دهید، سعی کنید:

1. بدوید یا پیاده روی کنید

2. با دوستان خود وقت بگذرانید

3. حس خود را در دفتر خاطرات روزانه‌ بنویسید

 

تاثیر خودارضایی در زنان و خودارضایی در مردان متفاوت است؟

برای زنانی که اختلال عملکرد جنسی دارند، خودارضایی در افزایش میل و احساس جنسی آن‌ها تاثیر به سزایی دارد. در واقع، دو تحقیق که در سال 2009 انجام شده نشان می‌دهد استفاده از تحریک‌کننده‌ها، ارتباط مستقیمی با افزایش میل جنسی دارد. بر طبق این مطالعات هم زنان و هم مردان، رابطه لذت بخش تر و بهتری را تجربه می‌کنند.

 

آیا خودارضایی باعث کاهش میل جنسی می‌شود؟

اما میل جنسی مردان به دلیل روشی که برای خودارضایی انجام می‌دهند و فشاری که در طی انجام آن احساس می‌کنند، کاهش می‌یابد. متخصصان سلامت جنسی به مردان توصیه می‌کنند که روش خود را برای خودارضایی تغییر دهند تا میل و احساس جنسی در طول رابطه‌ حفظ شود.

 

فواید خودارضایی

خودارضایی یک فعالیت جنسی سالم است. فواید بسیاری برای سلامت جسمی و ذهنی شما دارد. تحقیقات و گزارش‌ها نشان می‌دهد که تحریک جنسی از جمله تحریک از طریق خودارضایی به شما کمک می‌کند تا:

1. استرس خود را کم کنید

2. خواب خوبی داشته باشید

3. روحیه‌ خود را بالا ببرید

4. آرام باشید

5. لذت ببرید

6. عضلات خود را آزاد کنید

7. تنش و فشار جنسی را کم کنید

8. روابط جنسی بهتری داشته باشید

9. خواسته‌ها و نیازهایتان را بهتر درک کنید

10. زوج‌ها نیز ممکن است برای کشف امیال مختلف و اجتناب از بارداری، خودارضایی انجام دهند. این کار در پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی نیز به شما کمک می‌کند.

خودارضایی و تاثیر آن بر سرطان پروستات

 با اینکه پزشکان هنوز دلیل روشنی برای این موضوع پیدا نکرده‌اند، برخی تحقیقات نشان می‌دهند که انزال معمولی خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می‌دهد. مطالعه‌ای در سال 2016 نشان می‌دهد که خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردانی که حداقل 21 بار در ماه ارضا می‌شوند تا بیست درصد کاهش یافته است.

مطالعه‌ای در سال 2003 هم به ارتباط مستقیم میان انزال مکرر و کم شدن خطر ابتلا به سرطان پروستات اشاره کرده است. با این حال، هیچ مدرکی دال بر اینکه ارضا شدن به طور منظم از مردان در مقابل نوع پیشرفته سرطان پروستات محافظت می‌کند، وجود ندارد.

 

خودارضایی در طول دوران بارداری

تغییرات هورمونی در طول دوران بارداری باعث می‌شود میل جنسی بعضی از زنان افزایش پیدا کند. خودارضایی به کاهش دردهای دوران بارداری از جمله، دردهای کمر کمک می‌کند. اما ممکن است، شما حین یا پس از ارضا شدن، احساس سستی، گرفتگی غیر طبیعی عضلات یا انقباضات کاذب زایمانی داشته باشید. این حالات باید کم کم از بین بروند. اما اگر انقباضات ناپدید نشدند با پزشک خود صحبت کنید.

خودارضایی، ممکن است برای زنانی که وضعیت بارداری حاد دارند، مناسب نباشد؛ چراکه این کار احتمال زایمان آن‌ها را افزایش می‌دهد.

 

خودارضایی انجام بدهیم یا ندهیم؟

علی‌رغم تمامی داستان‌های غیرواقعی درباره خود ارضایی هیچ عارضه‌ جسمی مضری از خودارضایی وجود ندارد. خودارضایی، روش سالم، طبیعی و راحتی برای مراقبت از خود و بهبود سلامتی است با این حال، اگر این کار را بیش از حد انجام دهید، به روابط شما و زندگی روزمره خود آسیب می‌رسانید.

اعتیاد به خودارضایی هم ممکن است آسیب‌های جدی به سلامت روان شما وارد کند. اگر احساس کردید به خودارضایی وابسته‌ شده‌اید و این کار روی عملکرد جنسی شما با شریک زندگی تان و یا روی سایر کارکردهای زندگی شما تاثیر گذاشته باید حتما به یک روانشناس مراجعه کنید. برای دریافت وقت مشاوره و ارزیابی کلیک کنید.

 

دریافت وقت مشاوره

لطفا برای دریافت وقت مشاوره از روانشناسان مرکز مشاوره یاسان از ساعت 9 تا 19 با دو شماره زیر تماس بگیرید يا از طریق واتس‌اپ پیام دهید. راحت ترين مسير براي فارسی زبانان خارج از کشور ارسال پيام از طریق واتس‌اپ است.

تماس با ما

تماس با ما

برچسب ها:

برای پاسخ این پرسش مقاله را مطالعه کنید.

1. از کارهای روزمره‌ی خود صرف نظر کرده و آن‌ها را انجام نمی‌دهید

2. به مدرسه یا سرکار نمی‌روید

3. برنامه‌های خود را با دوستان یا خانواده لغو می‌کنید

4. رویدادهای مهم را از دست می‌دهید

1. بدوید یا پیاده روی کنید

2. با دوستان خود وقت بگذرانید

3. حس خود را در دفتر خاطرات روزانه‌ بنویسید

 در واقع، دو تحقیق که در سال 2009 انجام شده نشان می‌دهد استفاده از تحریک‌کننده‌ها، ارتباط مستقیمی با افزایش میل جنسی دارد. بر طبق این مطالعات هم زنان و هم مردان، رابطه لذت بخش تر و بهتری را تجربه می‌کنند.

خودارضایی، هیچگونه عوارض جانبی مضری ندارد. با این حال، بعضی افراد، ممکن است با انجام اینکار احساس گناه کنند یا با افراط در این کار دچار مشکلاتی شوند.

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

4 + 8 = ?

نظرات کاربران

۱۹ دی ۱۴۰۱
ناشناس

چقدر خوبه که شما انقدر منطقی و علمی موضوع رو بررسی کردید

۱۳ فروردین ۱۴۰۲
ناشناس

تقریبا به طور منظم بعد از دوهفته نیاز به ارضا شدن دارم آیا این هم اعتیاد است؟

۲۸ شهریور ۱۴۰۲
مرکز مشاوره یاسان

اعتیاد یعنی رفتار هر روزه که زندگی عادی شما رو با اختلال مواجه کنه

۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲
بیننده

واقعا متاسفم برای نویسنده این مقاله

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲
مرکز مشاوره یاسان

وقت بخیر. این مقاله بدون هیچ جهت گیری و صرفا بر اساس داده های علمی تهیه شده

۲۶ تیر ۱۴۰۲
ناشناس

خود ارضایی این همه ضرر داره هم جسمی هم روحی اصلا منفعتی نداره

۰۸ دی ۱۴۰۲
مموش

دمت گرم مقاله فوق العاده بود

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

3 + 8 = ?

دریافت وقت مشاوره