چگونه به کودک کمک کنیم تا بر ترس از کرونا غلبه کند؟

  • هانیه لواف

    ارزیاب و استعدادیاب کودک

    تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۳/۰۱/۱۸

چگونه به کودک کمک کنیم تا بر ترس از کرونا غلبه کند؟

هانیه لواف، ارزیاب و استعدادیاب کودک مرکز مشاوره یاسان در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره حفاظت از کودکان در مقابل اخبار ویروس کرونا، اظهار کرد: در شرایط فعلی و گسترش ویروس کرونا در کشور، ابتدا باید ترس والدین کنترل شود، چراکه برخی از والدین به گونه‌ای از شرایط فعلی می‌ترسند و اخبار را رصد می‌کنند و محور تمام گفت‌وگوهایشان کروناست که تأثیر منفی بر کودک می‌گذارد.

این روانشناس با بیان اینکه کودکان با مشاهده این رفتار والدین، فکر می‌کنند که این ویروس یک مسئله بزرگ است، گفت: والدین در مقابل کودکان باید رفتار خود را کنترل کنند، چراکه ترس از ابتلا به بیماری بیشتر از  بیماری تهدید کننده است.

وی با اشاره به اینکه پیشگویی‌های منفی، ذهن انسان را بیشتر از خود بیماری مسموم می‌کند، افزود: کودکان به دلیل خیال‌پردازی فعالی که دارند، موضوعات را بیش از حد واقعی در نظر می‌گیرند و این مسئله باعث افزایش ترس، اضطراب و وسواس فکری_عملی در آن‌ها می‌شود.

لواف با تأکید بر اینکه «خود بیمار انگاری» یکی دیگر از اختلالاتی است که به واسطه گسترش بیماری کرونا و شنیدن اخبار متعدد در کودکان ایجاد می‌شود، گفت: والدین باید ترس کودک خود را بپذیرند، اجازه دهند هیجاناتش را بروز دهد و درباره ترسی که دارد صحبت کند.

این روانشناس با بیان اینکه والدین باید اطلاعات واقع بینانه به کودک خود دهند، تصریح کرد: لازم نیست والدین درباره جزئیات بیماری ویروس کرونا با کودکان صحبت کنند و هنگام حضور آن‌ها از تعداد کشته شدگان و مبتلایان صحبت کنند؛ والدین باید فقط به کودکشان بگویند: «این بیماری مانند سرماخوردگی است، اما به دلیل اینکه هنوز منشأ آن پیدا نشده مشکل ساز شده است و ما باید پیشگیری کنیم.»

وی گفت: راه‌های پیشگیری را به کودکان آموزش دهیم، رفت و آمدشان را کنترل کنیم و برای آن‌ها در خانه سرگرمی ایجاد کنیم، چراکه انجام فعالیت‌های لذت بخش، ذهن کودک را از ویروس کرونا دور می‌کند، پس والدین علاوه بر کنترل ترس خود، نباید با کودک درباره جزئیات بیماری صحبت کنند.

دکتر شایسته شکوفه‌فرد یکی از درمانگران کودک و نوجوان مرکز مشاوره یاسان نیز در این قسمت راهکارهایی برای مقابله با استرس ناشی از مشکلات پاندمی ارائه کرده است.

 

دریافت وقت مشاوره

لطفا برای دریافت وقت مشاوره از روانشناسان مرکز مشاوره یاسان از ساعت 9 تا 19 با دو شماره زیر تماس بگیرید يا از طریق واتس‌اپ پیام دهید. راحت ترين مسير براي فارسی زبانان خارج از کشور ارسال پيام از طریق واتس‌اپ است.

تماس با ما

تماس با ما

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب ها:

 نباید درباره جزئیات کرونا مثل آمار مبتلایان یا فوت شدگان با کودکان صحبت کنید. فقط به کودک بگویید، این بیماری مانند سرماخوردگی است، اما چون هنوز منشأ آن پیدا نشده ما باید پیشگیری کنیم. توضیحات تکمیلی را در سایت مرکز مشاوره یاسان بخوانید.

 

 

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

6 - 3 = ?

نظرات کاربران

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

5 + 9 = ?

دریافت وقت مشاوره