افسون، انیمیشینی که هر کودکی باید آن را ببیند

  • مونا اعوانی

    روانشناس کودک و نوجوان

    تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۳/۰۱/۱۸

افسون، انیمیشینی که هر کودکی باید آن را ببیند

افسون (Encanto( داستان دختر جوانی است که می‌کوشد از خانواده و اطرافیانش حمایت کند و معنای "بودن" خود را در این حمایت بیابد. این کارتون برخلاف بسیاری دیگر از انیمیشن‌ها، جدالی میان اژدها و قهرمان اصلی نیست، بلکه جدالی است میان قهرمان اصلی و معنایابی او برای زندگیش.

 "میرابل" شبیه دیگر اعضای خانواده‌اش قدرتی جادویی ندارد. او با حمایت افراطی و بی‌دریغ از خانواده‌اش سعی می‌کند بر احساس کمبود و خشم ناشی از نداشتن قدرت جادویی و زندگی در سایه سایر اعضای خانواده سرپوش بگذارد. این سرکوب احساسات در نهایت منجر به ویران شدن بنیان‌های این خانواده می‌شود.

البته در پایان فیلم، خانواده میرابل با جادوی میرابل نجات می‌یابد! این جادو چیزی نیست جز خودشکوفایی به وسیلة تجربه همگانی همدلی و عشق، آزادی برای کشف و بروز احساسات و هیجانات، پذیرش تمایلات و تفاوت‌های فردی و عقب‌نشینی از پیش‌بینی‌ها و قضاوت‌ها.

خط اصلی داستان بیانگر کوشش‌های میرابل برای معنایابی زندگی و کنترل احساسات و امیال خود است. در این داستان به زیبایی نشان داده شده است که منافع خانواده به شدت وابسته به رضایت شخصی تک تک افراد خانواده از زندگی است.

در کنار داستانِ میرابل، خواهران او که در ظاهر قدرت‌های جادویی داشتند و از زندگی خود راضی بودند، شروع به شناخت درونیات خود می‌کنند. این درونیات و امیال در ابتدا برای خانواده خطرناک به نظر می‌رسد اما شادی نهایی خانواده از همین توجه به درونیات هر فرد ناشی می‌شود.

نکتة قابل توجه در این داستان حمایت و عشق بی‌قید و شرط مادر میرابل، "پپا" است. قدرت جادویی او این است که همگان را با غذای خود شفا دهد، قدرتی که می‌توان آن را به صورت تمثیلی از نقش مادر در یک خانوادة سالم دانست. و چه بسا توان و قدرت میرابل در طول سال‌ها برای تحمل شرایط و طی کردن مسیر خودشکوفایی نیز ناشی از قدرت مادر بود.

علاوه بر این، مادربزرگ میرابل، "آبوئلا آلما"، که نگهبان اصلی جادو (نظام خانواده و سنت‌های قدیمی) در خانواده است، پس از خاموشی جادو، داستان زندگی خود را برای میرابل بازگو می‌کند که یادآور داستان "مامان، معنای زندگی" یالوم است؛ از این منظر که افراد آسیب‌زا به نظر می‌رسد، خود آسیب‌دیدة حوادث دیگری هستند و باید به پدیدآورندگان مشکل در رویکردی انسان‌گرایانه از زاویه‌ای انسانی نگریست؛ چرا که این نگاه همدلانه و انسانی به آنان کمک خواهد که بتوانند از مواضع آسیب‌زای خود دست بکشند.

در نهایت ویژگی‌های ظاهری میرابل در این انیمیشن جالب توجه به نظر می‌رسد. میرابل دختری در قامت پرنسس‌ها نیست، بلکه دختری است با پوست تیره، عینکی و کمی چاق که به مخاطبان این پیام را می‌دهد که برای خودشکوفایی نیازی نیست ظاهر ویژه‌ای داشته باشند.

مونا اعوانی، روانشناس کودک و نوجوان

شیوه دریافت وقت مشاوره

لطفا برای دریافت وقت مشاوره از روانشناسان مرکز مشاوره یاسان از ساعت 9 تا 19 با دو شماره زیر تماس بگیرید يا از طریق واتس‌اپ پیام دهید. راحت ترين مسير براي فارسی زبانان خارج از کشور ارسال پيام از طریق واتس‌اپ است.

تماس با ما

تماس با ما

برچسب ها:

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

2 + 6 = ?

نظرات کاربران

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

6 - 4 = ?

دریافت وقت مشاوره