• تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۲/۰۹/۲۰

تست استعدادیابی نوجوانان

سوالی که اغلب از نوجوانان پرسیده می‌شود این است: "وقتی بزرگ شدی می‌خواهی چه کاره شوی؟" و پاسخ بسیاری از نوجوانان، نام بردن از مشاغلی است که از طریق خانواده یا اطرافیان با آن آشنا شده‌اند؛ چون نه فقط از گزینه‌های دیگر اطلاع ندارند بلکه شناخت کافی از استعدادها و توانایی‌هایشان هم ندارند.

سردرگمی نوجوانان در انتخاب رشته در حالی است که اگر تحصیلات متناسب با استعدادها و توانایی‌های نوجوان همسو ‌شود، میزان رضایت فرد از تحصیل در رشته انتخابی و در نهایت موفقیت در شغل هم افزایش می‌یابد؛ در واقع وقتی افراد از استعدادهای طبیعی خود در محل کار استفاده می‌کنند، موفقیت و رضایت بیشتری از حرفه خود دارند. یکی از بهترین راه‌ها برای رسیدن به این سطح از رضایت و موفقیت شناخت و ارزیابی استعداد و توانایی‌های فرد در دوران نوجوانی است.

 

تست استعدادیابی نوجوانان چیست؟

آزمون‌های استعدادیابی از یک سری ارزیابی‌های رفتاری برای شناسایی استعدادهای طبیعی نوجوانان استفاده می‌کند. به بیان ساده‌تر، آزمون استعدادیابی نوجوان با توجه به علائق و کارهایی که ذاتاً نوجوان آن را به خوبی انجام می‌دهد، برای کشف دقیق توانایی‌ها و استعداد‌های او استفاده می‌کند.

چیزهایی که برای برخی افراد آسان است، می‌تواند برای دیگران چالش برانگیز باشد؛ به عنوان مثال، برخی از افراد به طور طبیعی در مدیریت اعداد عالی هستند یا برخی دیگر قدرت تجسم فضایی فوق‌العاده‌ای دارند. در آزمون استعداد نوجوانان این توانایی‌ها با هدف پرورش و تقویت، کشف می‌شود.

 

 

چرا آزمون استعدادیابی نوجوانان اهمیت دارد؟

1. فرصت‌های جدید: معمولاً تصمیم درباره انتخاب رشته تحصیلی و شغل آینده تحت تأثیر "هنجارهای اجتماعی" است که همین موضوع منجر  به محدود شدن دامنه انتخاب نوجوان می‌شود. این در حالی است که آزمون‌ استعدادیابی کمک می‌کند نوجوان فراتر از اطراف خود را ببیند و دیدگاهش را نسبت به انتخاب رشته و فرصت‌های شغلی آینده گسترش ‌دهد.

2. جلوگیری از بروز تعصبات: تست استعداد نوجوان از بروز سوگیری و تعصبات در انتخاب رشته جلوگیری می‌کند. این آزمون با آگاه کردن دانش‌آموز از توانایی‌های منحصربه‌فردش به او کمک می‌کند به رشته‌هایی فکر کند که پیش از این ‌طور دیگری درباره آنها فکر می‌کرد یا حتی درباره‌شان چیزی نمی‌دانست.

3. افزایش تمرکز و هدفمندی: هنگامی که استعدادها و توانایی‌های فرزند نوجوان شما شناسایی شوند، او با برنامه و هدفمند اقدام می‌کند و تمرکز بیشتری بر روی اهدافش خواهد داشت.

4. کاهش اتلاف وقت و هزینه: امروزه اغلب شاهد هستیم که برخی از دانشجویان پس از گذراندن چند ترم متوجه می‌شوند، رشته‌شان را دوست ندارند و به همین دلیل اقدام به تغییر می‌کنند! این موضوع نه تنها باعث سردرگمی و کاهش اعتماد به نفس می‌شود، بلکه یک اشتباه پرهزینه هم هست. انجام آزمون استعدادیابی قبل از انتخاب رشته در دبیرستان یا دانشگاه به فرزند شما کمک می‌کند تا در مسیر شغلی خود ثبات قدم داشته باشد.

تعداد افرادی که از کودکی می‌دانستند، می‌خواهند با زندگی خود چه کنند، بسیار اندک است. اغلب آدمها در این باره سردرگم هستند و دائم هدف شغلی خود را تغییر می‌دهند. به همین دلیل دبیرستان دوران مهمی در زندگی همه نوجوانان است تا در دنیای فوران اطلاعات و انتخاب‌های متنوع، دریابند چه کسی هستند و چه ماموریتی در زندگی دارند.

 تلاش برای درک نقاط قوت، علایق و مهارت‌ها استرس‌زا است به همین دلیل بسیاری از نوجوانان مسیر روشنی برای آینده شغلی خود ندارند. آزمون استعدادیابی، نوجوان را در مسیر درست انتخاب رشته راهنمایی می‌کند؛ در واقع به آنها کمک می‌کند، مشاغلی را که با شخصیت و استعداد‌های آنها مطابقت دارد را از همین ابتدا مسیر شناسایی کنند.

تست‌ استعدادیابی نوجوان، محدود کردن گزینه‌های انتخابی فرد یا بیان اینکه فرد فقط می‌تواند در یک زمینه خاص خوب عمل کند، نیست بلکه هدف از انجام این آزمون صرفاً یافت مسیر شغلی مطابق با استعداد و توانایی‌های طبیعی فرد است.

 

شیوه دریشیوه دریافت وقت مشاوره

لطفا برای دریافت وقت مشاوره از روانشناسان نوجوان مرکز مشاوره یاسان از ساعت 9 تا 19 با دو شماره زیر تماس بگیرید يا از طریق واتس‌اپ پیام دهید. راحت ترين مسير براي فارسی زبانان خارج از کشور ارسال پيام از طریق واتس‌اپ است.

تماس با ما

تماس با ما

دریافت وقت تست