• تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۲/۰۹/۱۳

مشاوره آنلاین روانشناسی

مشاوره آنلاین روانشناسی چیست؟

امروز اکثر کارها را می‌توان به صورت آنلاین انجام داد از جمله: خرید مواد غذایی، پرداخت صورتحساب، انتقال پول، سفارش غذا یا رزرو بلیط هواپیما. با این حال، قبل از گسترش اینترنت اگر می‌خواستید چیزی بخورید باید از خانه بیرون می‌رفتید اما اکنون فقط با یک تماس، تقریباً هر غذایی را می توانید سفارش دهید. بسیاری از خدمات را می توان بدون خارج شدن از منزل انجام داد. ارائه برخی خدمات روانشناسی نیز از این جهش تکنولوژی عقب نمانده است!

چند سال پیش برای انجام روان‌درمانی لازم بود مراجع و روانشناس در یک مطب خصوصی یا کلینیک روانشناسی یکدیگر را ملاقات کنند اما امروزه درمان آنلاین پیشرفت زیادی کرده و بیشتر و بیشتر در دسترس و تایید عموم مردم قرار گرفته است.

درمان آنلاین به روان‌درمانی یا خدمات مشاوره‌ای با استفاده از اینترنت گفته می‌شود. برخلاف درمان حضوری، مشاوره آنلاین به شما این امکان را می‌دهد تا با استفاده از هر دستگاهی که به اینترنت متصل است، مانند رایانه، تبلت یا تلفن هوشمند، با یک درمانگر یا مشاور که مدرک و مجوز این کار را دارد، ارتباط برقرار کنید.

مزایای مشاوره آنلاین روانشناسی

مزایای درمان مشاوره آنلاین روانشناسی بسیار زیاد است و نمی‌توان از آنها چشم‌پوشی کرد. در ادامه به تعدادی از این مزایا اشاره شده است:

1. صرفه جویی در زمان: اگر پیش از این مشاوره حضوری را تجربه کرده باشید، حتماً استرس بعد مسافت، ترافیک و به موقع رسیدن به جلسه درمان را هم تجربه کرده‌اید. گاهی همین استرس مسیر رفت و آمد، موجب کاهش تاثیر روند روان‌درمانی می‌شود. پیش از این، افراد مجبور بودن برای مشاوره با یک متخصص زحمت تمام این سختی را به جان بخرند اما اکنون با وجود پیشرفت فناوری دیگر نیاز به طی کردن مسافت‌های طولانی نیست. کافی است تنها زمان مناسب را برای انجام مشاوره آنلاین روانشناسی انتخاب کنید.

3. راحتی: برای اینکه درمان به طور مؤثر جریان یابد، لازم است بیمار در محیط خود احساس آرامش کند. هیچ چیز راحت‌تر از این نیست که در مکانی که دوست دارید، خانه، مسافرت یا دفترکار خود، مشاوره خود را دریافت کنید. این کار با مشاوره آنلاین روانشناسی به راحتی آب خوردن امکان‌پذیر است.

4. محرمانگی: از طریق مشاوره آنلاین روانشناسی هیچ‌کس متوجه این موضوع که شما تحت درمان روانشناختی هستید، نخواهد شد؛ چراکه می‌توانید جلسات را از هر مکانی که مناسب است برگزار کنید بدون اینکه کسی از کار شما اطلاع یابد.

5. مقرون به صرفه بودن: در صورت انتخاب مشاوره آنلاین روانشناسی، هزینه هایی مانند بنزین، پول بلیط مترو، اتوبوس یا کرایه تاکسی حذف خواهد شد.

6. افزایش تاثیر درمان: بر اساس مطالعات انجام شده درباره اثربخشی مشاوره آنلاین روانشناسی، مشاوره غیرحضوری نه تنها از نظر بالینی مؤثرتر است، بلکه بیماران هنگام صحبت کردن از طریق صفحه نمایش رایانه یا تلفن هوشمند خود بیشتر احساس راحت‌تری می‌کنند. این امر روان درمانی را هم بسیار سودمندتر می‌کند؛ چراکه مراجع با شجاعت بیشتری درباره احساسات خود صحبت می‌کند این در حالیست که معمولاً افراد در جلسات رو در رو معمولاً از گفتن برخی موضوعات به دلیل شرم و خجالت اجتناب می‌کنند.

7. بدون محدودیت سفر کنید: اگر زیاد سفر می‌کنید یا دائم در ماموریت هستید، مشاوره آنلاین روانشناسی برای شما یک گزینه عالی است! فقط کافی است زمان تعیین وقت مشاوره را با زمان سفر خود هماهنگ کنید.

مشاوره آنلاین روانشناسی چه تفاوتی با مشاوره حضوری دارد؟

این نوع درمان مانند درمان سنتی است و تنها روش برگزاری آن تفاوت دارد. بنابراین تا زمانی که اینترنتی با اتصال پایدار، میکروفونی سالم و دوربین دارید، همه چیز مرتب است.

در مشاوره آنلاین روانشناس همانند درمان حضوری، جلسات هفتگی را برنامه‌ریزی می کند که مدت زمان هر جلسه حدود 50 دقیقه است البته بسته به نیاز بیمار این زمان کمتر یا بیشتر می شود.

 

مشاوره آنلاین روانشناس برای چه کسانی مناسب است؟

 • در محل زندگی خود به یک مشاور یا روانشناس مجرب دسترسی ندارند

 • بچه‌ خردسالی دارند که نمی توانند او را تنها بگذارند

 • از عضو مسن یا ناتوان خانواده مراقبت می‌کنند

 • دائم در سفر هستند

 • به دلیل وضعیت جسمانی نمی‌توانند از خانه بیرون بروند

 • وضعیت روانی آنها که به گونه ایست که هنگام بیرون رفتن از خانه دچار چالش می‌شوند. مثل اختلال افسردگی ، اضطراب اجتماعی و اختلال وسواس فکری-عملی (OCD) که خروج از خانه را سخت و طاقت فرسا می کنند.

اقداماتی که باید قبل از شروع جلسه مشاوره آنلاین روانشناسی انجام دهید

 • در جلسات آنلاین توصیه می شود حداقل چند دقیقه قبل، رایانه، لپ تاب، تبلت یا تلفن همراه خود را جهت شارژ، اتصال به اینترنت، کیفیت صدا و تصویر بررسی کنید.

 • مکانی را برای جلسه انتخاب کنید که آرام و ساکت باشد و عوامل مزاحم موجب بر هم زدن تمرکز شما نشود.

 • اگر از تلفن هوشمند برای جلسات روان درمانی استفاده می کنید، زنگ‌، اعلان‌ یا آلارم‌های سایر برنامه های گوشی را خاموش کنید تا هنگام برگزاری جلسه موجب حواس پرتی شما نشوند.

 • مطمئن شوید که حریم خصوصی دارید. مکانی را برای جلسه آنلاین صحبت کنید که بتوانید راحت و بدون نگرانی از حضور دیگران با روانشناس خود صحبت کنید.

 • اگر همسر یا فرزندتان در جلسه آنلاین روانشناسی حضور دارند، دوربین را طوری تنظیم کنید که او نیز به طور کامل در تصویر نمایش داده شود.

 

شیوه دریافت وقت مشاوره

لطفا برای دریافت وقت مشاوره از روانشناسان نوجوان مرکز مشاوره یاسان از ساعت 9 تا 19 با دو شماره زیر تماس بگیرید يا از طریق واتس‌اپ پیام دهید. راحت ترين مسير براي فارسی زبانان خارج از کشور ارسال پيام از طریق واتس‌اپ است.

 

 

تماس با ما

تماس با ما

دریافت وقت مشاوره