4423تست سنجش جنبه های پنهان کودک.jpg

رایگان

4423تست سنجش جنبه های پنهان کودک.jpg
دریافت وقت
دریافت وقت

بهترین متخصص
بهترین متخصص

استاندارد جهانی
استاندارد جهانی

پشتیبانی آنلاین
پشتیبانی آنلاین

تست اندریافت کودکان (CAT)، آزمونی برای سنجش جنبه‌های پنهان شخصیت است. این ارزیابی از طریق پاسخ کودک به محرک‌های استانداردی مانند تصاویر حیوانات (CAT-A) یا انسان‌ها (CAT-H) در موقعیت‌های اجتماعی رایج انجام می‌شود. همچنین تست‌های مکمل تست اندریافت شامل تصاویری از موقعیت‌هایی است که در هر خانواده‌ای به صورت معمول اتفاق می‌افتد، مثل بیماری‌های طولانی‌ مدت، تولد، مرگ و جدایی والدین.

در این آزمون از 31 سری کارت استاندارد برای ارزیابی درک روابط بین‌فردی استفاده می‌شود. این کارت‌ها که انسان‌ها را در موقعیت‌های عادی در قالب داستان نشان می‌دهد، می‌تواند انگیزه‌ها، احساسات، درگیری‌ها و عقده‌های اصلی را شناسایی کند.

در طراحی تست اندریافت کودکان (CAT) گاهی به جای تصاویر انسان از تصاویر حیوانات استفاده شده است؛ چراکه کودکان در برابر تصویر حیوانات، راحت‌تر فرافکنی می‌کنند .

فرافکنی یک مکانیسم روانشناختی است که به وسیله‌ آن شخص به طور ناخودآگاه احساسات درونی را به دنیای بیرونی نسبت می‌دهد، سپس تصور می‌کند، انعکاس این احساسات از دنیای بیرونی، به خودش بازمی‌گرد.

برخلاف آزمون‌های شناختی که از مسائل عقلانی و منطقی برای سنجش دانش یک فرد از جهان اطراف خودش استفاده می‌کند، آزمون اندریافت، به گونه‌ای طراحی شده‌ است که پایان آن آزاد و متکی به ارزیاب است.

در واقع روانشناس با استفاده از ادراکات و تخیلات کودک به عنوان منبع، بهتر می‌تواند نیازها، انگیزه‌ها، احساسات و کشمکش‌های فعلی کودک را درک ‌کند.

 

هدف از تست اندریافت کودکان (CAT)

تست اندریافت با هدف ارزیابی شخصیت، سطح بلوغ و سلامت روانی کودک انجام می‌شود. برخی ابعاد شخصیت شامل واقعیت‌آزمایی، استدلال و تشخیص، توانایی کنترل نیازها و انگیزه‌ها، کشمکش‌ها و سطح استقلال است.

 

چگونگی انجام تست اندریافت کودکان (CAT)

در ابتدا روانشناس با کودک ارتباط برقرار می‌کند و صمیمی می‌شد، سپس کارت‌ها را طبق توالی خاصی به کودک نشان می‌دهد و کودک را ترغیب می‌کند، داستانی را با آغاز، میانه، و پایانی مشخص درباره شخصیت‌های درون کارت تعریف کند.

با توجه به صلاحدید روانشناس ممکن است کمتر از ده کارت به کودک نشان داده شود. ارزیاب ممکن است از کودک توضیح بخواهد که چه چیزی باعث شده است چنین چیزی در ذهنش به تصویر کشیده شود یا اینکه از او بخواهد از احساسات شخصیت‌ها و آنچه در ادامه‌ داستان رخ می‌دهد، برایش حرف بزند.

 • تست اندریافت برای کودکان 10 سال به بالا و همچنین بزرگسالان طراحی شده است.

 • مدت زمان انجام آزمون اندریافت کودکان (CAT) 20 تا 45 دقیقه به طول می‌کشد.

 • این تست توسط روانشناس متخصص در محیطی بالینی انجام می‌شود.

 • تست اندریافت کودکان (CAT) ممکن است به‌طور مستقیم یا به عنوان تکنیک یا بازی در کنار سایر درمان‌ها استفاده شود.

 

شیوه ارزیابی نتیجه آزمون اندریافت کودکان (CAT)

در تست اندریافت کودکان (CAT) هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد. بنابراین هیچ نمره یا مقیاس عددی برای آزمون در کار نیست. روانشناس با ثبت درون مایه و محتوای اصلی داستان‌های گفته شده توسط کودک، وجود یا عدم وجود عناصر موضوعی خاص را در فرم ارائه شده مشخص می‌کند.

روانشناس هنگام تفسیر نتایج متغیرهایی مانند موضوع اصلی داستان، نیازهای شخصیت اصلی، انگیزه‌ها، اضطراب‌ها، درگیری‌ها، ترس‌ها و تصور کودک از دنیای بیرونی را نیز در نظر می‌گیرد.

 

کاربرد آزمون اندریافت کودکان (CAT)

 این تست به منظور کشف شکل‌گیری شخصیت کودک، عکس‌العمل او نسبت به بروز مشکلات و نحوه برخورد او با مسائل رشد طراحی شده است. سایر کاربردهای این تست عبارتند از:

 • شناخت دلایل اضطراب، ترس و دفاع روانی کودک

 • شناسایی عوامل ایجاد کننده مشکل در مدرسه، مهد یا حتی خانه

 

شیوه دریافت وقت برای آزمون CBCL 

لطفا برای دریافت وقت مشاوره از روانشناسان مرکز مشاوره یاسان از ساعت 9 تا 19 با دو شماره زیر تماس بگیرید يا از طریق واتس‌اپ پیام دهید. راحت ترين مسير براي فارسی زبانان خارج از کشور ارسال پيام از طریق واتس‌اپ است.

تماس با ما

تماس با ما

برچسب ها :

برای مشاهده سوالات کنید.

اگر قبلا ثبت نام کرده اید شوید.

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

3 + 7 = ?

نظرات کاربران

شایان مروی
۰۴ تیر ۱۴۰۱

بسیارعالی

 • پاسخ
 • امیرعباس یعقوبی
  ۲۰ آذر ۱۴۰۱

  سلام با یک پسر تک فرزند بداخلاق وبی حوصله وتنبل چیکار کنم؟؟؟

 • پاسخ
 • امیرعباس یعقوبی
  ۲۰ آذر ۱۴۰۱

  سلام ب پسر ۹ساله دارم کلاس سوم همش دلش میخواد روی مبل لم بده وتلوزیون وگوشی نگاه کنه حوصله ی درس ومشق نداره به ندرت کاردستی درست میکنه واگرهم درست کنه خیلی کم هدفمنده دقتش توی امتحانات خیلی پایینه واقعا درمانده م کرده چیکار کنم؟

 • پاسخ
 • مرکز مشاوره یاسان
  ۰۷ دی ۱۴۰۱

  دوست عزیز توصیه می کنیم تو بسته آموزشی "چطور مادر خوبی باشم؟" و " چالش های تک فرزندی + تربیت صحیح" را تهیه کنید.

 • پاسخ
 • ارسال پیام و سوال

  {{ nameForm1_error }}

  {{ mobileForm1_error }}

  9 - 3 = ?

  برای اطلاع از جدیدترین مقالات و اخبار عضو خبرنامه یاسان شوید

  دریافت وقت تست