همه آنچه والدین باید درباره تربیت کودک بدانند

  • روابط‌عمومی مرکز مشاره یاسان

    تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۲/۱۱/۲۵

همه آنچه والدین باید درباره تربیت کودک بدانند

همه قبول داریم که تربیت کودک آسان نیست و حتی گاهی فرزندپروری تبدیل به چالش برانگیزترین و ناامیدکننده‌ترین کاری می‌شود که تا به حال انجام داده‌اید، بخصوص اگر برای نخستین بار پدر یا مادر شده باشید.

شاید در ابتدا والدین شیوه‌های درست فرزندپروری را ندانند اما قطعاً بهترین والدین همیشه به دنبال راه‌هایی برای بهبود تربیت کودک خود هستند.

اگر شما نیز به دنبال افزایش آگاهی و ارتقا مهارت‌های فرزندپروری خود هستید یعنی اولین گام را برای تبدیل شدن به "پدر خوب" یا "مادر خوب" برداشته‌اید. در حقیقت شما به نحوه تعامل و تربیت کودک خود اهمیت می‌دهید و این مهم‌ترین ویژگی "والدین خوب" است.

با توجه به اهمیت این موضوع مرکز مشاوره یاسان، مرکز تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان با هدف کمک به بهبود مستمر مهارت‌های فرزندپروری شما و آموزش نکات جدید تربیت کودک، فهرستی از خدمات و محصولات خود را در ادامه معرفی کرده است:

 

کتاب های روانشناسی کودک

"انتشارات نسل یاسان" وابسته به مرکز مشاوره یاسان هم اکنون سه جلد کتاب روانشناسی کودک منتشر کرده است:

کتاب معروف "کودک، خانواده و جهان خارج" از دی‌وی وینی‌کات یکی از برترین کتاب های حوزه روانشناسی کودک در دنیا است. خواندن این کتاب به همه مادران یا افرادی که قصد مادر شدن دارند توصیه می شود. برای اطلاعات بیشتر روی عکس کتاب کلیک کنید.

کتاب دوم، کتاب "کودک من 1" با هدف ارائه راهکارهای عملی به دغدغه های والدین تدوین شده است، به طوری که همه نکات مطرح شده درباره تربیت کودک کاملا کاربردی است و در عین بهره‌گیری از دانش روز روانشناسی، زبان کتاب ساده و قابل فهم است. مطالعه این کتاب به همه زوج‌هایی که قصد بچه‌دار شدن دارند یا فرزند زیر 3 سال دارند توصیه می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر روی عکس کتاب کلیک کنید.

کتاب دیگر کتاب "کودک من 2" راهنمای عملی والدین در سنین سه تا شش‌سالگی، دومین سری از مجموعه کتاب‌های فرزندپروری "انتشارات نسل یاسان" است که تلاش می‌کند خلأهای موجود در عرصۀ تربیت کودک را پر کند و باتوجه‌به جزئیات کاربردی و طبقه‌بندی دقیق موارد مهم در سن سه تا شش سال، به‌مثابۀ جعبه‌ابزاری در اختیار والدین قرار بگیرد.

تربیت جنسی ارائۀ یک سلسله ‌اطلاعات ضروری روان‌شناختی و جسمانی دربارۀ مسائل جنسی مربوط به هر فرد است. درواقع، تربیت جنسی شامل تمامی اطلاعاتی است که از دوران اولیۀ زندگی در جهت رشد متعادل و مناسب غریزۀ جنسی صورت می‌گیرد. بسیاری از والدین گمان می‌کنند منظور از تربیت جنسی، آموزش مسائل جنسی و گفت‌وگو با کودک درمورد نحوۀ برقراری رابطۀ جنسی است. هرچند آموزش نقش مهمی در تربیت جنسی دارد، اما به‌هیچ‌عنوان تربیت جنسی به این معنا نیست. تربیت جنسی معنای وسیع‌تری از آموزش جنسی دارد. در کتاب "آموزش مفاهیم مرتبط باجنسیت به کودکان" به همین منظور تدوین شده است.

کتاب «گنجشکی و درخت بید» نوشته مریم جمشیدی در قالب یک قصه مصور، کودکان را با مفوم مرگ آشنا می‌کند و نحوه التیام سوگ را به آن‌ها آموزش می‌دهد. در واقع نویسنده این کتاب، دانش‌آموخته رشته روانشناسی است و داستان را بر اساس اصول روانشناسی تدوین کرده تا کودکان داغدار بتوانند با سوگ مواجهه آسان‌تری داشته باشند و این مرحله را پشت سر بگذارند. این داستان همچنین به بزرگسالان آموزش می‌دهد چطور با کودکان داغدیده برخورد کنند تا التیام‌بخش عمق درد و ناراحتی آنها باشند. برای دریافت اطلاعات بیشتر روی عکس کتاب کلیک کنید.

 

کارگاه های وِیژه کودکان

در کارگاه "من دارم نوجوان می‌شم"  به کودکان مهارت‌های مورد نیاز برای عبور از سن کودکی و ورود به دوران نوجوانی آموزش داده می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر روی پوستر کارگاه  کلیک کنید.

 

کارگاه  "من توانمندم" ویژه کودکان سه تا هشت سال است که با هدف ایجاد یا تقویت مهارت هاي ضروری فردی، ارتباطی و اجتماعی در مرکز مشاوره یاسان و توسط "ریحانه اناری" بازی درمانگر این مرکز برگزار می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر روی پوستر کارگاه  کلیک کنید.

 

بسته های آموزشی فرزندپروی

بسته های آموزشی مرکز مشاوره یاسان با موضوعات متنوع در زمینه تربیت کودک ضمن ارائه اطلاعات دقیق و به روز روانشناسی حاوی راهکارهای عملی به سوالات و مشکلات والدین است. برای دریافت اطلاعات بیشتر  بر روی پوستر بسته آموزشی کلیک کنید.

 

تست های روانشناسی ویژه دوران کودکی

تست های روانشناسی نوجوانی با هدف تشخیص اولیه مشکل یا شناخت بیشتر به طور آنلاین در دسترس والدین و نوجوانان قرار گرفته است. مزیت مهم این تست ها این است که مرکز مشاوره یاسان به طور رایگان جواب تست را در اختیار شما قرار می دهد.

کوچینگ والدین

باتوجه به اینکه رفتارها و برخوردهای روزانه­ شما شخصیت و رفتار فرزندتان را شکل می‌دهد، وظیفه شما به عنوان پدر یا مادر چالش بر انگیز است. این وظیفه به عشق، از خود گذشتگی، اختصاص دادن وقت و توجه زیاد نیاز دارد و شما در این مورد استحقاق هر گونه کمک و تشویقی هستید. طرح "کوچینگ والدین" نیز بر همین اساس توسط مرکز مشاوره یاسان اجرا می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید.

تست هوش و استعدادیابی

مرکز مشاوره یاسان با انجام تست‌های تخصصی، انواع هوش کودک در زمینه منطقی ریاضی، تجسم فضایی، درون فردی، میان فردی، طبیعت گرا، موسیقایی، بدنی_ جنبشی و کلامی_زبانی را مورد بررسی قرار می دهد و با توجه به نتیجه آزمون‌ها، مشاغلی که کودک در آینده می تواند در آن ها موفق باشد را برحسب اولویت نشان مشخص می کند.

تست هوش فقط از کودکانی که استعداد و توانایی برتر اثبات شده‌ای دارند گرفته نمی‌شود بلکه اگر احساس می‌کنید که کودک‌تان مشکلات درسی دارد یا مدام غر می‌زند که حوصله‌اش در مدرسه سر می‌رود و چالش خاصی ندارد، بهتر است بررسی کنید که ظرفیت یادگیری فرزندتان چقدر است. اینگونه، نقاط ضعف، قوت و توانایی‌های فرزندتان را بهتر درک می‌کنید. ضمن اینکه نتیجه تست هوش کودک به معلم فرزندتان هم کمک می‌کند تا سطح استدلال، دانش و مهارت‌هایی که فرزند شما قبلاً بر آن مسلط شده است را تخمین بزند و برنامه‌ درسی و دستورالعمل‌ها را مطابق با توانایی‌های فرزندتان تنظیم کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید.

 

مقالات بروز با موضوع تربیت کودک 

بخشی از سایت مرکز مشاوره یاسان با عنوان "مجلـــه" مقالات بروز روانشناسی کودک را منتشر می کند، برخی از این مقالات توسط روانشناسان کودک یاسان و برخی ترجمه معتبرترین تحقیقات روانشناسان کودک جهان است. در مجله یاسان ضمن بیان مشکلات رایج والدین در تربیت کودکان، راهکارهایی عملی و علمی برای حل مشکلات ارائه شده است. برای دیدن مجله یاسان روی تصویر زیر کلیک کنید.

 

پرسش و پاسخ

مرکز مشاوره یاسان امکانی را فراهم کرده است که بهترین روانشناسان یاسان در کمترین زمان به به سوالات شما در زمینه روانشناسی کودک و تربیت کودک به طور رایگان پاسخ دهند. برای دریافت مشاوره رایگان کافی است سوال خود را به همراه شماره یا ایمیل برای ما ارسال کنید. برای استفاده از مشاوره رایگان روی عکس زیر کلیک کنید.

 

مشاوره و روانشناس کودک

لطفا برای دریافت وقت مشاوره از روانشناسان مرکز مشاوره یاسان از ساعت 9 تا 19 با دو شماره زیر تماس بگیرید يا از طریق واتس‌اپ پیام دهید. راحت ترين مسير براي فارسی زبانان خارج از کشور ارسال پيام از طریق واتس‌اپ است.

تماس با ما

تماس با ما

برچسب ها:

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

5 + 7 = ?

نظرات کاربران

۲۵ دی ۱۴۰۱
ص م

سلام دخترم شش سالشه حرف بد میزنه حرفمو گوش نمیکنه لجبازی میکنه پیش دبستانی کلاس میرفت به همین خاطر دیگه گفتن نیاد

۲۷ دی ۱۴۰۱
مرکز مشاوره یاسان

سلام. وقت شما بخیر. اگر رفتارش به صورتی بود که گفتید حتما نیاز هست که در اولین فرصت به یک روانشناس کودک مراجعه کنید.

ارسال پیام و سوال

{{ nameForm1_error }}

{{ mobileForm1_error }}

3 + 7 = ?

دریافت وقت مشاوره