چطور کودک مثبت‌اندیشی تربیت کنیم؟

  • تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۰/۰۸/۰۴


هیچ کدام از ما نمی توانیم ادعا کنیم زندگی کامل و بی نقصی داریم. زندگی همیشه آنطور که ما میخواهیم یا برنامه ریزی میکنیم پیش نمی رود. کودکان نیز همچون بزرگترها در برابر اتفاقات ناخواسته و ناکامی ها، ناامیدی را تجربه میکنند، با این تفاوت که معمولا به خوبی ما نمی توانند با آنها کنار بیایند.


تلاش ما به عنوان پدر و مادر این است که فرزندانمان سختی و یأس کمتری تجربه کنند با این حال نباید این مساله را نادیده گرفت که تجربه ناکامی به کودکان کمک می کند تا تنظیم هیجان و حل مساله را بیاموزند. مهم این است که آنها بتوانند جنبه های مثبت اتفاقات را هم ببینند و با داشتن نگرش مثبت، نوجوانی و بزرگسالی موفقیت آمیزی داشته باشند. 


اولین نکته برای شکل دادن به نگرش مثبت در کودکان این است که الگوی مناسبی برای آنها باشید. کودکان واکنش شما به شکست ها، فشارها و رفتارتان در کنار آمدن با افراد متفاوت را می بینند و آنها را به عنوان راه حل مناسب به کار میگیرند. به جای ناسزا گفتن یا غرزدن مدام در ترافیک، با کودک به یک داستان صوتی گوش کنید و به او نشان دهید که می توان از زمان های از دست رفته به شکل مثبت تری استفاده کرد.


تلاش کنید کودک را تشویق کنید و گام‌هایی که رو به جلو برمی دارد، را ببینید. به جای تمرکز بر نتیجه یا تشویق های کلی، تلاش و جزییات رفتارها را تحسین کنید. به جای "آفرین، خیلی خوب بود" بگویید "خیلی خوب کار کردی، بابت کمکت ممنونم،  معلومه که خیلی وقت گذاشتی". چنین توصیفاتی اعتماد به نفس کودک را بالا می برد و به آنها می آموزد که قدر تلاش ها و پیشرفتهای خود را بدانند. 


مراقب جملاتی که به کار می برید باشید. توانایی تبدیل اظهارات منفی به مثبت می تواند تاثیر بسیاری متفاوتی بر کودک داشته باشد. کمتر "نه" بگویید و جماتتان را هوشمندانه انتخاب کنید. به جای اینکه بگویید "دست خطتت خوب نیست" می توانید بگویید "تو فقط نیاز داری بیشتر تمرین کنی، مطمئن اگر تلاش کنی می توانی خیلی خوب بنویسی".


با کودک قرار بگذررید و هر روز یک چیز جدید برای شکرگزاری پیدا کنید، "امروز به گربه ها غذا دادیم" یا " امروز از مادربزرگ یک قصه جدید شنیدم"  با این کار علاوه بر اینکه به کودک می آموزید با دقت بیشتری دنیا را ببیند، به مرور باعث می شوید احساس بهتری نسبت به خود و زندگی‌ش پیدا کند و ارزش داشته هایش را بداند.


اتفاقات بد را بپذیرید. به کودک گوش کنید و با او همدلی کنید. به جای اینکه به کودک بگویید مساله مهمی نیست یا لازم نیست ناراحت باشد، می توانید در مورد آنچه رخ داده و احساساتش سوال بپرسید. پذیرش احساسات به کنار آمدن بهتر و یافتن راه حل مناسب کمک می کند. 


در کنار همه این موارد سعی کنید محیط خانه را شاد و مثبت نگه دارید، خانه باید مکان امن و شاد شما باشد. قبل از خواب برای هم یک لطیه بگویید، در جلسات خانوادگی آخر هفته ها خاطرات خنده دار خود تعریف کنید و بازی های گروهی شاد را در روتین روزانه خود قرار دهید. فراموش نکنید خندیدن با یکدیگر و پرورش حس شوخ طبعی نه تنها راهی برای تقویت رابطه است بلکه به رشد توانایی شناختی و کنار آمدن با چالش ها در کودک کمک می کند


داشتن نگرش مثبت کمک می کند کودک در زمانهای دشوار با موفقیت هیجاناتش را مدیریت کند. ما قادر نخواهیم بود فرزندانمان را در برابر ناکامی و شکست های معمول زندگی محافظت کنیم اما می توانیم به آنها بیاموزیم اشتباهات خود را ببینند و نگاه مثبت  و امید به آینده را از دست ندهند.

 

برچسب ها:

فرم ارسال نظر

3 + 7 = ?

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

2 + 6 = ?