فرزندپروری موثر: چگونه استعداد را در کودکان پرورش دهیم؟

  • تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۰/۰۸/۰۴

پرورش استعداد کودکان یکی از مواردی است که والدین از بدو تولد و چه بسا از پیش از تولد نوزادشان به آن توجه می‌کنند اما خیلی از والدین نمی‌دانند راه‌های ساده‌ای برای پرورش استعدادهای فرزندشان وجود دارد. در این مقاله به تعدادی از ساده‌ترین و در عین حال مهم‌ترین و تاثیرگذارترین روش‌ها برای فرزندپروری موثر و شکوفایی توانایی‌های بالقوه کودکان می‌پردازیم. 


استقلال : استقلال به شکوفا شدن استعداد کودک قدرت می بخشد اگر کودک شما از برآورده کردن خواسته‌های شما در خود مطمئن نباشد نمی تواند استعداد خود را در نشان دهد. استقلال در کودک باعث می شود کودک اعتماد بنفس بیشتری داشته باشد و در برابر ناکامی ها مقاومت بیشتری از خود نشان داده و سعی می کند موانع را با توجه به نوع توانایی ها و استعدادهایش پشت سر بگذارد. در نتیجه موفقیت بیشتری کسب کند.
کنجکاوی: کودکانتان را به طور غیر مستقیم وادار به سوال از هرکس و هرچیز البته نه در رابطه با مسائل شخصی کنید . کنجکاوی کودک او را در راستای کشف شرایط و محیط و هر چیزی قرار می دهد. به سوالات کودک خود با اهمیت و احترام پاسخ دهید. تا او به اهمیت پاسخ دادن به سوال و جستجو برای پاسخ سوال پی ببرد. 


تخیل: کودکان اغلب تخیلاتی دارند کم یا بیشتر در بین آنها متفاوت است اما وجود دارد آنها را به مسیر درست هدایت کرده و به تخیلاتش شکل دهید به عنوان مثال اگر کودک شما در انجام کاری بی انگیزه است با ایجاد خیالی یک اسطوره موفق  در ذهنش او را نشویق کنید البته کاملا به طور غیر مستقیم .


تصور مثبت از خود: قدم اصلی در ایجاد تمرکز و خودباوری و در نهایت موفقیت است که شما تنها کسی هستید که می توانیدآن را در کودکتان ایجاد و پرورش دهید. البته نکته مهم اینجاست که تشویق شما باید مطابق موفقیت کودک با شد نه بسیار اغراق آمیزتر . در حقیت شما برای کودکتان مانند آینه هستید باید منکعس کننده ی تواناییهای حقیقی او باشید، تا کودک بتواند به شما و خودش اعتماد پیدا کند. 


الگو باشید: سعی کنید خودتان الگوی کودکتان شوید. برای موفقیت و رشد استعداد های خودتان تلاش کنید و هزینه بگذارید. کودکتان باید ببیند شما به عنوان والدینش، هم برای موفقیت تلاش می کنید و حتی گه گاهی نیز شکست می خورید. موفقیت و کشف استعداد ها نیاز به تلاشی مستمر و کمی صبر دارد. مداومت شما در انجام کارها می تواند الگوی خوبی برای فرزندتان باشد .


خلاقیت: بیشتر کودکان  از شرکت در فعالیت های هنری، نمایشی مانند خواندن سرود ، نواختن موسیقی، تئاتر، اشپزی و یا فعالیت های هنری دیداری مانند نقاشی ، مجسمه سازی عکاسی و کاردستی لذت می برند. بنابراین فراهم کردن زمینه و فرصت مناسب برای انجام اینگونه فعالیت ها نه تنها باعث رشد توانمندی هایشان می شود بلکه باعث رشد هویت فردی همچنین رشد فکر، اندیشه و احساس شان نیز می شود. البته تشویق نیز در این زمیته نقش مهمی را ایفا می‌کند . اگر تشویقی در کار نباشد، با افزایش سن اعتماد بنفس کودک نسبت به توانمندی هایش کم می شود و ممکن فرصت‌ها و تجربه‌های جدیدی را که برای رشد فردی آنها مفید باشد از دست بدهد. 

 

برچسب ها:

فرم ارسال نظر

9 - 4 = ?

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

5 + 6 = ?